čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod MiroM » Uto 28. Júl 2009 7:48:06

sigma píše:Som zvedavy, ako by ste to obhajili pred poistovnou. Urcite to zavisi aj od podbitia, ale vacsinou je to tak, ze ziadna chyba nejde sama, ale sa k nej prida dalsi faktor, a spolu to ma horsi dopad.
Ak su krajovky len priklincovane a nie je podbitie, tak to je chyba.
Ak nie je podbitie a strecha ma vacsi presah (ako na fotke vyssie), moze dotrhat foliu a tadial vyfuknut skridle.

Vyjadril som sa konkretne k tomuto pripadu. Tam su vytrhnute krajovky. A chyba je jednoznacne vo velkom presahu krajoviek. Poistovna by to mala uznat. Rozostavana stavba je chranena proti zivelnym pohromam a teda aj vichrici. A to, ze nie je urobeny podhlad nie je dovod na to, aby to poistovna nevyriesila.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod sigma » Uto 28. Júl 2009 10:11:25

Taka pultova, ako je na obrazku ma asi ovela nizsiu odolnost voci vetru ako sedlova - bocny aj celny presah doslova vyzyva k utrhnutiu.

MiroM píše:A chyba je jednoznacne vo velkom presahu krajoviek.

Ja vidim velky presah strechy, krajovky presahuju len jedna mimo krokvu, co je bezne a zakryje sa podbitim.
Napriklad: http://www.tondach.cz/technicke-informace/cad/

MiroM píše:Poistovna by to mala uznat. Rozostavana stavba je chranena proti zivelnym pohromam a teda aj vichrici. A to, ze nie je urobeny podhlad nie je dovod na to, aby to poistovna nevyriesila.

Toto je iny pohlad na vec, ak je dobra poistka, tak hej, suhlasim, ze poistena je aj rozostavana stavba. Ale v pripade, ze krajovky neboli prichytene, tak tazko. (na fotkach nevidim utrhnute skrutky).
Naposledy upravil sigma dňa Štv 30. Júl 2009 8:02:32, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod Mich » Str 29. Júl 2009 20:42:16

MiroM:

Urcite ma na odolnost vplyv typ strechy. Pultova by podla mna mala byt odolnejsia ako napr. sedlova. Pri sedlovej vznika na zaveternej strane podtlak, co moze byt problem. Tebe sa po pulte ten vietor akoby klze. Avsak moze tlacit zospodu na presah. Ak je vsak strecha dobre kotvena vo venci, na Sk nie je takej byrky, co by vytrhla strechu z vencov aj spolu s vencami (ak je to ovsem urobene tak ako ma.


sigma:

Taka pultova, ako je na obrazku ma asi ovela nizsiu odolnost voci vetru ako sedlova - bocny aj celny presah doslova vyzyva k utrhnutiu.



AKO TO TEDA JE ?
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod mPeto » Štv 30. Júl 2009 0:34:21

Mich píše:MiroM:

Urcite ma na odolnost vplyv typ strechy. Pultova by podla mna mala byt odolnejsia ako napr. sedlova. Pri sedlovej vznika na zaveternej strane podtlak, co moze byt problem. Tebe sa po pulte ten vietor akoby klze. Avsak moze tlacit zospodu na presah. Ak je vsak strecha dobre kotvena vo venci, na Sk nie je takej byrky, co by vytrhla strechu z vencov aj spolu s vencami (ak je to ovsem urobene tak ako ma.


sigma:

Taka pultova, ako je na obrazku ma asi ovela nizsiu odolnost voci vetru ako sedlova - bocny aj celny presah doslova vyzyva k utrhnutiu.



AKO TO TEDA JE ?



som z MA takze nam to tu pekne lietalo v piatok, ak odleteli cele strechy tak ploche a strechy s nizkym sklonom (stare aj nove, co viem tak 100% bol plech). Sikme strechy boli poskodene vacsinou lokalne na zaveternej strane kde sanie/podtlak vybral zopar skridlic, nejaky hrebenac a pod ...

tolko realna skusenost s vetrom, kto potrebuje dôkaz "ala zdravy sedliacky" :) nech si zoberie trebars vizitku, polozi ju na stol a silnejsie fukne. Mne sa roztrepala a uletela, ak som ju podoprel prstom v cca 45° uhle prehla sa ale nikdy neodletela, no na prste som citil tlak cize zrejme viac zatazi stavbu :D tolko domaca veda. Tak isto povazujem rozdiel v tom, ci ma vietor pohnut s 800kg plechom alebo 6,5t skridlou (pri 150 m2)
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod Andrej » Štv 30. Júl 2009 1:34:08

Podla mna odleti iba zle namontovany plech.
Andrej
 
Príspevky: 273
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 10:47:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod MiroM » Štv 30. Júl 2009 7:30:44

mPeto píše:
som z MA takze nam to tu pekne lietalo v piatok, ak odleteli cele strechy tak ploche a strechy s nizkym sklonom (stare aj nove, co viem tak 100% bol plech). Sikme strechy boli poskodene vacsinou lokalne na zaveternej strane kde sanie/podtlak vybral zopar skridlic, nejaky hrebenac a pod ...

tolko realna skusenost s vetrom, kto potrebuje dôkaz "ala zdravy sedliacky" :) nech si zoberie trebars vizitku, polozi ju na stol a silnejsie fukne. Mne sa roztrepala a uletela, ak som ju podoprel prstom v cca 45° uhle prehla sa ale nikdy neodletela, no na prste som citil tlak cize zrejme viac zatazi stavbu :D tolko domaca veda. Tak isto povazujem rozdiel v tom, ci ma vietor pohnut s 800kg plechom alebo 6,5t skridlou (pri 150 m2)


Otazka znela, ktora strecha je odolnejsia a nie ktora krytina je odolnejsia. Za tym si stojim, ze pultova strecha(samotna konstrukcia krovu, nie krytina) je voci "odfuknutiu" odolnejsia ako sedlova strecha. Samozrejme, ked si da niekto na pultovu strechu presah 3m , tak je to uz o inom, ale to plati aj pre sedlovu s velkym presahom. Konstrukcia krovu je pri silnom vetre ovela viacej namahana ako pultova a ked sa jedna o hambalok a poriadna vichrica, tak nestastie moze byt hned na svete.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod mPeto » Štv 30. Júl 2009 9:14:28

MiroM píše:Otazka znela, ktora strecha je odolnejsia a nie ktora krytina je odolnejsia.


mam za to ze krytina a strecha spolu dost suvisia okrem ineho ... mylim sa? Naviac na 99% odleti vzdy len krytina a nie cela strecha aj s krovom ...

BTW len som uviedol realnu skusenost co odletelo, co moze byt viac ako 100 domienok :) a mysleni si
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod quark » Štv 30. Júl 2009 10:07:15

mPeto píše:
MiroM píše:Otazka znela, ktora strecha je odolnejsia a nie ktora krytina je odolnejsia.


mam za to ze krytina a strecha spolu dost suvisia okrem ineho ... mylim sa? Naviac na 99% odleti vzdy len krytina a nie cela strecha aj s krovom ...

BTW len som uviedol realnu skusenost co odletelo, co moze byt viac ako 100 domienok :) a mysleni si


videl som aj krov na zemi..... ale to bola skor odfláknutá robota neodborníkov...
ja mám pultovú strechu, bývam v Senici, takisto ako v MA tu bola smršť, moja strecha OK, sused má hambálok+bramac pár škridel nadvihlo...
súhlasím s Mirom, že pultová strecha je odolnejšia, nakoľko podtlak pôsobí približne daľšími 40% sily vetra.
Pri strhnutých strechách sa stači pozrieť na sposob kotvenia a použitého materiálu, toť vsjo.
quark
 
Príspevky: 510
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:19:21
Bydlisko: Senica
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod Majo 2 » Štv 30. Júl 2009 18:21:50

Plech, hlavne falcovaný, pokiaľ sa naruší iným vplyvom, napríklad pádom stromu, priletenou inou strechou a pod. tak sa strecha pekne postupne skrutka po skrutke vyzlečie.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: čo vplýva na odolnosť strechy pri víchrici?

Poslaťod sigma » Pia 31. Júl 2009 7:23:34

Zeby na to vplyval aj typ a prevedenie hambalku?
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat




Predchádzajúci

Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia