Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod nový prispivateľ » Pon 29. Jún 2009 11:28:11

Ahojte!
Nakoľko nám vodovodnú šachtu (i šachtu pre vodu zo studne) robili Erikovia, máme nasledovný problém:
pri dažďoch (a nemusia byť ani také ako teraz) nám pomedzi zalievačky tečie prúdom do vodovodnej šachty voda. Môžete mi poradiť, ako to máme po Erikoch opraviť?


Ďakujem za každú odpoveď
Naposledy upravil emkac dňa Pon 29. Jún 2009 23:35:12, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod nový prispivateľ » Uto 21. Júl 2009 15:04:06

To nikto nemal podobný problém?

Na trhu je milión výrobkov. Uvítal by som osobnú skúsenosť.

Ďakujem za odpoveď.
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod esde » Uto 21. Júl 2009 15:21:34

Dookola odkopat, nechat vysusit, asfaltovy penetrak, natavit asfaltove pasy, zasypat.
Naposledy upravil esde dňa Uto 21. Júl 2009 16:12:01, celkovo upravené 1
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod deko » Uto 21. Júl 2009 15:40:49

esde píše:Dookola odkopat, nechat vysusit, asfaltovy penetrak, natavit asvaltove pasy, zasypat.


skor by som povedal ze by bolo lepsie vnutri spravit vodotesnu vanu. zem spod tej sachty asi neodkope a ak odizoluje steny, voda bude prenikat cez podlahu. teda na steny a podlahu v sachte spravit hydroizolaciu. osobne by som ale radsej pouzil nejaku tekutu (gumoasfalt, 3 vrstvy - nebezpecie ze pri natavovani sa vnutri nahromadi co2 a clovek tam aj dusu necha je IMHO dost velke).
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod nový prispivateľ » Uto 21. Júl 2009 15:48:02

deko píše:
esde píše:Dookola odkopat, nechat vysusit, asfaltovy penetrak, natavit asvaltove pasy, zasypat.


skor by som povedal ze by bolo lepsie vnutri spravit vodotesnu vanu. zem spod tej sachty asi neodkope a ak odizoluje steny, voda bude prenikat cez podlahu. teda na steny a podlahu v sachte spravit hydroizolaciu. osobne by som ale radsej pouzil nejaku tekutu (gumoasfalt, 3 vrstvy - nebezpecie ze pri natavovani sa vnutri nahromadi co2 a clovek tam aj dusu necha je IMHO dost velke).


deko teraz som rád, že zospodu šachty nič nie je - prirodzené vsakovanie.

Ja som rozmýšľal takto: odkopať do hĺbky cca 60-70 cm, použiť hydroizoláciu (zatiaľ netuším akú). Pod miesta, kde mi Erikovci spravili vstup do šachty (v hĺbke cca 20 cm) by som dal drenážnu rúru (100 mm) a odviedol by som to preč. Či je to OK, netuším.

Ešte by som dolnil, že 99 % miest vstupu je na rozhraní bokov stien a vrchnej platne šachty.
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod esde » Uto 21. Júl 2009 16:11:05

Podla popisu ma sachta dno s presakom (v sucasnosti nastastie) a vadi voda z bokov.
Samozrejme, da sa pouzit HI aj zvnutra ale:
- tlakova voda (to je ta pretekajuca) bude HI vytlacat a casom (roky) ju znehodnoti uplne, pri pohyboch vo vnutri sachty sa vodari nebudu rozpakovat nad nejakymi skrabancami v HI napr. od hasaku pri vymene vodomeru
- pri vonkajsej je tato chranena zeminou a pritlacana vodou aj zeminou ku salovackam
- pri odkopani prispievatel urcite opravi aj fugy medzi salovackami, co zlepsi celkovu situaciu, zvnutra nema sancu, tam moze len vyrovnat povrch
- ak bude voda pretekat aj zospodu, potom mu pomoze len:
- uvedena vnutorna HI na dno
- vymenit celu sachtu a urobit ju poriadne
- vymenit za typ obratene vedro

T.j. vsetko zavisi od toho aku ma vodnu situaciu na pozemku prispievatel a co ocakava.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod nový prispivateľ » Uto 21. Júl 2009 20:33:49

esde píše:Podla popisu ma sachta dno s presakom (v sucasnosti nastastie) a vadi voda z bokov.
Samozrejme, da sa pouzit HI aj zvnutra ale:
- tlakova voda (to je ta pretekajuca) bude HI vytlacat a casom (roky) ju znehodnoti uplne, pri pohyboch vo vnutri sachty sa vodari nebudu rozpakovat nad nejakymi skrabancami v HI napr. od hasaku pri vymene vodomeru
- pri vonkajsej je tato chranena zeminou a pritlacana vodou aj zeminou ku salovackam
- pri odkopani prispievatel urcite opravi aj fugy medzi salovackami, co zlepsi celkovu situaciu, zvnutra nema sancu, tam moze len vyrovnat povrch
- ak bude voda pretekat aj zospodu, potom mu pomoze len:
- uvedena vnutorna HI na dno
- vymenit celu sachtu a urobit ju poriadne
- vymenit za typ obratene vedro

T.j. vsetko zavisi od toho aku ma vodnu situaciu na pozemku prispievatel a co ocakava.


esde - máš pravdu. Zospodu nebude, vodu mám iba pri dažďoch a jednoznačne ide o vodu pritekajúcu do šachty z bokov.
Spodná voda tam nie je a dúfam, že ani nebude. Preto chcem pre istotu hodiť okolo celej šachty drenáž.
Rekord mám úplne plnú šachtu vody.....
Takže keď to zhrniem - odkopať do hĺbky 60-70 cm.
a/ použiť hydroizolačnú maltu (akú?)
b/ použiť IPU
c/ použiť gumoasfalt (aký?)

Následne začať so štrkovým obsypom.
Pod miestom vtekania dažovej vody do šachty umiestniť okolo celej šachty drenáž (50-100mm) a odviesť preč (dať drenážnu rúru do geotextílie? bez revíznej malej šachty?)
Dokončiť obsyp, položiť zatrávňovaciu dlažbu.

Je tam pár otáznikov, na ktoré by som rád našiel odpoveď.
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod joko » Uto 21. Júl 2009 21:44:11

Podporujem riešenie čo pôvodne navrhoval Esde. Netuším akú hlbokú šachtu máš, no ak aj nebudeš kopať po spodok, aj tak by som išiel na 4 tvárnice., a na drenáž by som zabudol. Ak budeš mať zhutnenú hlinu okolo šachty, tak voda bude tiecť povrchom a do 1 m hlbky nepresiakne. Podmienkou je, aby to čo doteraz tieklo bokom, po oprave netieklo vrchom. Ak však šachtu máš na mieste, kde voda ostane stáť pri - nad šachtou, tak nielen drenáž, ale aj vpusť by si mal nainštalovať.
Na otázniky: malta cementová, aj baukléber, plní fungciu vyplnenia dier a nerovností, pred natavením IPY. Ak dáš čierny penetrák a Ipu, tak gumoasfalt tam nepotrebuješ.
Ak drenáž, tak obalené do geotex. a riadne obsypať triedeným štrkom.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod nový prispivateľ » Uto 21. Júl 2009 22:12:30

Ďakujem všetkým za odpovede.
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod nový prispivateľ » Pon 22. Okt 2012 10:08:58

Ahojte!
Skúsim oživiť túto tému podotázkou:
ako zaizolovať klasický oceľový poklop?
Lepiť alebo skrutkovať polystyrén?
Ak lepiť, aké lepidlo?
Polystyrén klasický alebo "ružový"?

Ďakujem za odpovede.
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod Adam » Pon 22. Okt 2012 14:42:43

Zateplenie poklopu som to urobil tak, že na poklop som zo spodnej strany do rohov privaril proti sebe L profily, tak že mi vytvorili akési držiaky. Do týchto som potom zasunul platňu XPS. Kedykoľvek si XPS viem vymeniť, natrieť poklop a nemám v ňom žiadne nechcené diery. Zároveň to aj spevnilo poklop.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod joko » Pon 22. Okt 2012 19:41:18

Na prilepenie XPS odporúčam nízkorozťažnú montážnu penu, ktorá zároveň je aj izláciou proti korózii. Odporúčam poklop položiť "horeznak" na zem, nastriekať tam penu, rozotrieť čo najviac na ploche, priložiť XPS, a zaťažiť, nech tam nevznikne nežiadúca medzera.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod nový prispivateľ » Str 04. Dec 2013 12:43:53

Oživím tému:

V šachte, o ktorej som písal na začiatku sa objavila voda (cca 5 cm na dne).
V nedeľu som ju vykýbloval, no o 12 hodín bola naspäť.
Vodári merali chlór vo vode - nie je tam ani voľný, ani viazaný.
Pravdepodobne ide o vodu dažďovú (?) alebo spodnú vodu.

Nakoľko už vyše týždňa nepršalo, dá sa tvrdiť že ide o spodnú?

Ako na ňu?

Ďakujem za odpovede.
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod nový prispivateľ » Str 04. Dec 2013 19:35:08

Ešte doplním, že hladina vody v studni, ktorá je vzdialená od šachty cca 60 m je v hĺbka cca 4,9 metra (štandardná výška hladiny).
nový prispivateľ
 
Príspevky: 171
Obrázky: 1
Registrovaný: Sob 06. Dec 2008 22:59:58
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ako dodatočne zaizolovať vodomernú šachtu?

Poslaťod joko » Str 04. Dec 2013 20:43:38

Ak to chceš vážne riešiť, tak na prvé čítanie mi napadla úplne sprostá myšlienka, a píšem dôvod:
Miesto : Chorvátsky Grob - Čierna Voda - Monarská alej. Rovina . Mnohí z nás vedia , kde sa to nachádza.
Vykopaná jama pre platňu pod dom do hlbky 70 - 80 cm pod terén. Počas a po bagrovaní na dne výkopu sa začali objavovať kaluže, v priehlbinách aj 10 - 15 cm hlboké. Kládli sme ležatú kanalizáciu. V tom istom čase, cez ulicu, vzdušnou čiarou cca 50 m od nás kopali studňu s bagrom na 100 cm skrúže. Keď som tam bol - kopali celý deň - podvečer mali cca 5 m hlbokú jamu, a vodu ešte nemali.
Na tom pozemku, kde vtedy voda vyvierala z hlbky - 70 cm je dnes tiež vykopaná kopaná studňa (cca 5 m od stavby) , a spodná voda je v hlbke cca 4 m, s tým, že v lete je takmer nulová výdatnosť.
A teraz tá myšlienka: naraz do dna šachty rúru, preraz tú nepriepustnú ílovú vrstvu, akoby drenáž, nech tá voda má kam odtiecť. Ak píšeš, že v studni je voda cca 5 m pod terénom, tak nepredpokladám, že z tej narazenej rúry voda bude vyvierať, ale odtekať.
Priateľ na Žitnom ostrove minulý týždeň nechal naraziť studňu, natlkli 20 m dlhú rúru do zeme za 2 hodiny. Ty potrebuješ iba 3 - 5 metrov. :o

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia