Ako zapojit spotrebic TN-C v sustave TN-C-S?

Ako zapojit spotrebic TN-C v sustave TN-C-S?

Poslaťod ado1 » Uto 14. Júl 2009 10:47:52

AKO ZAPOJIT SPOTREBIC 3 FAZY (4 zily) v SUSTAVE TNCS t.j. 5 ZIL.
JE TO PONORNE CERPADLO.

DALSIA PODOTAZKA.

OD ELEKTROMERU MAM 5 ZIL KABEL( TN-C-S)
DOM MA TEDA SUSTAVU TN-C-S ale garaz ma stale sustavu podla starej normy TN-C. DA SA NAPOJIT GARAZ NA SUSTAVU TN-C-S Z DOMOVEHO ROZVADZACA, KDE JE UZ ALE SUSTAVA PODLA NOVEJ NORMY?
DAKUJEM ZA RADY.
Naposledy upravil emkac dňa Uto 14. Júl 2009 23:23:47, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy, NEPOUZIVAJ CAPS!!!
ado1
 




Re: SPOTREBIC TN-C v sustave TN-C-S

Poslaťod MartinH » Uto 14. Júl 2009 15:55:19

ado1 píše:AKO ZAPOJIT SPOTREBIC 3 FAZY (4 zily) v SUSTAVE TNCS t.j. 5 ZIL.
JE TO PONORNE CERPADLO.

TN-C a TN-S su rozvodne sustavy, spotrebice sa tak nedelia. Ak 3-fazovy spotrebic ma iba 4 zily, tak bud nepotrebuje PE (dvojita izolacia) alebo nepotrebuje N (motor do trojuholnika). Podla farieb vodicov by ste to mali vidiet.

OD ELEKTROMERU MAM 5 ZIL KABEL( TN-C-S)
DOM MA TEDA SUSTAVU TN-C-S ale garaz ma stale sustavu podla starej normy TN-C. DA SA NAPOJIT GARAZ NA SUSTAVU TN-C-S Z DOMOVEHO ROZVADZACA, KDE JE UZ ALE SUSTAVA PODLA NOVEJ NORMY?
DAKUJEM ZA RADY.

NIE, PE a N sa nesmu spojit.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: SPOTREBIC TN-C v sustave TN-C-S

Poslaťod ado » Uto 14. Júl 2009 19:20:15

Nieje mozne zapojit kabel 4 zily garaz (3xfaza a 1xN) na domovy rozvadzac sustavy TNCS tak ze sa jednoducho vynecha pripojenie na PE svorkovnicu a ostatne zily sa adekvatne prepoja ( kedze PE v garazi nieje) s tym, ze sa samozrejme nespoji PE a N.
ado
 
Príspevky: 101
Registrovaný: Pon 16. Feb 2009 20:25:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: SPOTREBIC TN-C v sustave TN-C-S

Poslaťod MartinH » Uto 14. Júl 2009 19:37:37

ado píše:Nieje mozne zapojit kabel 4 zily garaz (3xfaza a 1xN) na domovy rozvadzac sustavy TNCS tak ze sa jednoducho vynecha pripojenie na PE svorkovnicu a ostatne zily sa adekvatne prepoja ( kedze PE v garazi nieje) s tym, ze sa samozrejme nespoji PE a N.

V garazi v TN-C sustave je spojeny ochranny PE (prud tecie len pri poruche) a pracovny nulak N (prud tecie bezne) do spolocneho PEN. Takze do garaze potrebujete PEN. V sustave TN-C-S vsak mate PE a N a nesmiete ich spojit. Mate teoreticky dve moznosti - pripojit sa na bud na PE alebo na N, ale obidve moznosti odporuju norme. Takze ziadna spravna moznost neexistuje a chcel by som Vas odhovorit od skusania - na prvy pohlad to fungovat bude, ale podkopavate tym mechanizmy, ktore maju ludi chranit pred urazom.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: SPOTREBIC TN-C v sustave TN-C-S

Poslaťod ado » Uto 14. Júl 2009 20:27:57

Vzhladom na garaz, v ktorej mam nespocetne mnozstvo zasuviek 400V so 4 kolikmi by bolo velmi nakladne vsetko vyhodit a menit za 5 kolikove.
Este existuje jedna moznost a to napojit garaz na elektromerovy rozvadzac pred rozdelenim na PE a N ale to bude potrebne odblombovanie a dalsie veci s tym spojene.

U toho cerpadla ide o svorky L1,L2,L3 a PE tada nakoniec bez problemov pre sustavu TN-C-S
ado
 
Príspevky: 101
Registrovaný: Pon 16. Feb 2009 20:25:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia