Vnutorna či vonkajšia kanalizacia ?

Vnutorna či vonkajšia kanalizacia ?

Poslaťod noname » Str 08. Júl 2009 23:51:31

Je nejaky dovod na vonkajsiu kanalizaciu ? Mam v plane vnutornu a jediny dovod na vonkajsiu ktory poznam je "keby nieco tak sa da lepsie opravit".
Ked sa spytam co by to "keby nieco" mohlo byt tak ticho alebo uz len "chyba materialu" (sachticka bude aj pri vonk. aj pri vnutornej).
Pravdepodobnost chyby materialu sice miziva ale cervik pochybnosti je uz tu. Pozna niekto dalsi dovod pre vonkajsiu ?
p.s. spad by som vedel dodrzat aj pri jednej aj druhej.
noname
 
Príspevky: 275
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 1:13:50
Bydlisko: východ
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Vnutorna či vonkajšia kanalizacia ?

Poslaťod ria » Štv 09. Júl 2009 0:16:33

No neviem, čo je toto za otázku, ale vnútorná sa volá preto vnútorná, lebo je vo vnútri domu, v podstate je to odpadové potrubie od pripojovacích zariadení ( vaňa, sprchový kút, WC...) , toto odpadové potrubie je zvedené zvislým potrubím do ležatej kanalizácie, a tá je väčšinou pod domom (podkladným betónom) v nepodpivničených domoch alebo v pivnici v podpivničených domoch a končí v žumpe alebo obecnej kanalizácii. Tá ležatá sa volá asi vonkajšia a keďže je vo väčšine prípadov pod domom, tak sa tiež asi nedá opraviť.
Toľko môj laický názor.
ria
 
Príspevky: 62
Registrovaný: Sob 13. Dec 2008 0:58:45
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Vnutorna či vonkajšia kanalizacia ?

Poslaťod opus » Štv 09. Júl 2009 7:31:28

Noname myslel isto tu "lezatu" ked si ju tak nazvala, ktora sa ma pospajat az do hlavnej a ta ide von z domu.
A pokial som dobre pochopil tak sa pyta to ci ma kazdu jednu odpadovu vyviest von z domu najkratsou cetou a von to potom vyspadovat a pospajat to jednej ktora pojde do sachty -> a do centralneho odpadu mestkej kanalizacie. Lebo ak mas "lezatu" najkratsopu cestou von z domu a nahodou sa nieco stane rychlo a hlavne lacno to opravis. V dome by si musela rozbijat podlahu, beton.....a kopat
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Vnutorna či vonkajšia kanalizacia ?

Poslaťod jaseco » Štv 09. Júl 2009 13:32:21

Vonkajšia kanalizácia je bežná napr. Írsku. Je to vlastne rúra na fasáde s nejakým presahom od posledného vpustu.

Prečo to robia takto, neviem. Pravda je, že teploty tu málokedy klesnú pod nulu. Podľa mňa to špatí fasádu.
jaseco
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:05:34
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Vnutorna či vonkajšia kanalizacia ?

Poslaťod joko » Štv 09. Júl 2009 19:00:07

TO Noname. Nesprávne si položil otázku Preto právom tie reakcie.
Predpokladám ako sa ostatní dohadovali, že ty sa pítaš na ležatú kanalizáciu či pod dom , alebo okolo domu. Je v tom veľký konštrukčný rozdiel čo sa týka osadenia inštalácie, času ukladania, atd. Hlavné rozdiely máš v množstve materiálu, a filozófii projektanta.
Moje dôvody na "vnútornú": Materiál máš v oboch prípadoch totožné. Potrubie do zeme - oranžové, je tak kvalitné že samovoľným pohybom, dilatáciou ani inými sylami pôsobiacími pod stavbou sa nikdy nepoškodia. Ak to necháš nesprávne previesť - predpokladám, že projektant by mohol správne naprojektovať - Tak sa môže upchať, ale to nie je dôvod na rozbýjanie domu. Dá sa vyčistiť aj bez poškodenia stavby. Chce to však pri prevedení myslieť na zákonitosti hydrodinamiky, a v neposlednom rade aj na čistenie kanalizácie. Každý výrobca vyrába pre svoje kanalizačné systénmy čistiace otvory, a ak sa správne osadia, tak by si sa mal dostať do každej časti kanalizácie. Ak to bude robiť Lakatoš, a nebude mať páru o zákonitostiach toku vody, tak to môžeš aj z vonka robiť, aj tak to budeš vo vnútri rozbýjať. Ja som zástancom ležatej kanalizácie pod dom, no obnáša to kvalitnú a zodpovednú prácu s každým detailom.Podľa možnosti do tech. miestnosti jeden čistiací otvor, lebo najčastejšie stupačka od WC ide pri tech miestnosti, alebo pod dvierka vo WC, a po opustení kanalizácie z domu jednu jednoduchú šachtu. Nie je predpoklad, že v RD bude niekto pri prerábkach bude vylievať maltu a zvyšky betónu do kanála, aby to zapchal, pevným materiálom.
Pri "vonkajšej" ako píšeš je treba podstatne viac materiálu, viac šácht, a väčšia hlbka uloženia potrubia, tým aj hlbšia prípojka, žumpa , ČOV. Nehovorím o tom že robíš dva razy, lebo najprv časti pod dekou, po tom dopájanie okolo domu. Priority však určuje vždy investor. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Vnutorna či vonkajšia kanalizacia ?

Poslaťod noname » Pia 10. Júl 2009 14:24:10

Joko, dik za vysvetlenie. Pochopil si ma. Spravne polozena otazka je polovica spravnej odpovede. Myslel som ozaj "pod domom" a "mimo domu". Hlavne ze som sa dozvedel co som chcel. Rozhodol som sa ze nie je dovod na na ulozenie mimo dom. Upchatie nepovazujem za dovod.
noname
 
Príspevky: 275
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 1:13:50
Bydlisko: východ
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron