Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Poslaťod mlaco » Pon 06. Júl 2009 18:56:11

Ahojte,

chcem sa spytat na nazor ohladom vystuze vonkajsieho ZB schodiska do pivnice. Pozdlzne zeleza maju hrubku 10mm, v spodnej aj hornej vrstve. Priecne zeleza maju mat hrubku 8mm, ale robotnici pouzili 6mm. Vystuz je uz hotova. Doplnit alebno vymenit tuto priecnu vystuz na spodu by bolo uz dost pracne.

Mam to nechat prerobit?
Alebo by mala 6stka byt v poriadku a poziadam len o zlavu?

Co myslite?
Prílohy
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat




Re: Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Poslaťod joko » Pon 06. Júl 2009 20:37:23

Pokiaľ si spokojný so šalovaním, tak to armovanie by malo biť dobré. Predpokladám, že je to na zemi.Tie 6-ky by mohli biť v pohode. Možno iba obraz "klame" no pre istotu si premeraj tie dosky.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Poslaťod esde » Pon 06. Júl 2009 20:46:15

Samozrejme o zlavu musite ziadat, toto je odflaknuta robota.
Par poznamok.
Nevidno cely vykres, ale nakreslena vystuz je jednoducho blbost. Zelezo (ocel) musi byt v miestach kde sa vyskytuju alebo aspon mozu vyskytnut tahove napatia. U vas je horna vrstva R10 jednoducho nevyuzita (vyhodene peniaze, cas, praca, to vsetko bolo mozne lepsie investovat napr. do kvalitnej prace pri viazani, vysledok by bol lepsi).
Horna vystuz ma byt pri koncoch schodista (tam kde schodiste konci) pretoze sa tam vyskytuju ohybove momenty a ma plynulo (presnejsie po parabole ale to uz je naozaj len teoria :-) ) prejst do spodnej vrstvy. Ak najdem obrazok standardnej vystuze, prilozim. Z neho sa da lahko zistit, ze vas projektant to sice okopcil ale nerozumel co okopiroval a len predlzil co sa mu zdalo, ze to tak ma byt.

V tomto stave je nutne aby vystuz bola:
- pevne zviazana (nie ako teraz). Existuje jednoducha skuska spravnosti, ak sa smelo postavite len na vystuz a nebojite sa, ze sa prepadnete, je to ok.
- NIKDE sa nedotykala salungu. Staci kratka latka, dosticka hrubky 2cm a musi sa volne dat vopchat medzi zelezo a steny a dno salungu v KAZDOM bode (okrem ukotvenia samozrejme).
- "usi" priecnej vystuze musia ist smerom hore, kolmo na sikmu rovinu spodku schodov. Musia zasahovat do tlakovej zony, tam budu ukotvene. T.j. nie je to kvoli estetike, staci pouzit pravidlo: co je kvalitne, je aj esteticke ale naopak to neplati.

Medzi nami, tu R 6 nemente, ale na uvedenych bodoch trvajte. Ked uz R10 v danom ulozeni (2 vrstvy cez cele schodiste) potom pridajte aspon par rozperok medzi nimi (kus roxora ohnuteho do priestoroveho Z) a pevne zviazte.

Cele je to polotovar. Este nie je ukoncena vystuz a uz mate prichytene salovanie na stupne. Najskor jedno, potom druhe.

Celkovo to vyzera, ze mate velku smolu na pracovnikov, za toto by zasluzili s tych schodov zhodit.

Dalsie skusky spravnosti pred betonovanim:
- poprechadzajte sa po vystuzi, ak sa bude dotykat prilis ochotne salungu, opravit
- poprechadzajte sa po doskach. Asi aj sam pridete na to, ze pri takto upevnenych budete mat schody "krasne" vydute ale potom to uz bude tvrdy beton
- po tom vsetkom pouzite samoniv. laser. vodovahu a skontrolujte vysku, zvislost a vodorovnost salungu pre stupne. Ak sa nezmeni, mozte betonovat.

Mozno zbytocne ale skusim: nezabudnite na osvetlenie schodov (aj do pivnice pojdete v noci) a pripadne svetlo pod schodami. Staci teraz par m husieho krku a el. krabic a mate pokoj.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Poslaťod zamnio » Pon 06. Júl 2009 22:52:19

zda sa, ze esde vie o com pise, tak ja len mam taku otazku, ze co viedlo majstrov k tomu, aby to svojvolne zamenili,
a to salovanie sa mi tiez zda nejake ,,sregom,, , ale to klame asi fotka....
zamnio
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 14:24:57
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Poslaťod mlaco » Uto 07. Júl 2009 0:09:14

Dakujem Esdemu za rady. Ako, fotka klame, salung je rovny. Ale skontrolujem...

"Co ich k tomu viedlo..." nuz... z po x-ty krat od zaciatku stavby si kladiem basnicku otazku: Co by sa im stalo, keby vec spravili poriadne..
Zhodou okolnosti, toto je posledna praca z objednavky hrubej stavby... a tu ho mas... Majstri sa nezapreli. :roll:
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Poslaťod MiroM » Uto 07. Júl 2009 7:56:30

Ti poviem, ze to zviazanie zeleza na tej fotke je dobre sado-maso. Nevravim, ze to spadne, ale prevedie mohlo byt lepsie. Mne sa tiez nepozdava ten vykres vystuze. Davat hornu vystuz v celom reze schodov mi pripada prinajmensom cudne. V strede schodov urcite neposobi v schodisku ziadne ohybove namahanie, kde by vystuz mala svoju funkciu. Ako spravne poznamenal esde, hrona vystuz sa dava v blizkosti votknutia schodov do stropu, tramu, teda v hornej casti schodov. Nevidim problem v tom, ze pouzili na rozdelovaciu vystuz pruty R6 namiesto R8. Nosna je pozdlzna vystuz.
Pozri sa na foto co som prilozil. V hornej casti mam aj hornu vystuz v dlzke cca 1,3m-1,4m od tramu. Rozdelovacia vystuz bola v tvare obrateneho pismena U, aby drzala hornu vystuz v hornej casti. Rozdelovaciu vystuz som dal R8. V dolnej casti som doplnil k nosnej vystuzi(7xR12) este 3xR14 a tu som votkol do steny. To uz bola taka moja paranoicka uprava :D
Prílohy
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Poslaťod esde » Štv 09. Júl 2009 16:34:29

Prilozeny obrazok snad bude dostatocne zretelny. Dolezity na schodisti je prave sposob viazania vystuze na koncoch (detail 2). Ak sa nad tymto detailom aspon na chvilu zamyslite, budete vediet ako urobit druhu stranu a hned budete vediet odhadnut schopnosti projektanta, ak vam nakresli nieco ine.
Prílohy
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Poslaťod mlaco » Štv 09. Júl 2009 22:05:01

Ano, vnutorne schodisko, mam spravene tak ako si uviedol vyssie.

Zial, "majstri sveta" pri vystuzi deky nechali trcat zeleza v nespravnej vyske. Ja som to neustriehol. Bolo treba navrtat a chemicky ukotvit dodatocnu vystuz do deky, na spravnom mieste.... :?
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Slabsia vystuz v schodisku ako kaze projekt - problem?

Poslaťod MiroM » Štv 09. Júl 2009 23:40:13

Len doplnim, ze ta vystuz "5" z tvojho vykresu, ktora ma akoze vystuzovat samotne stupne je tam podla mna nanic. Rozmyslam, co viedlo projketanta to tam navrhnut, asi zvysenie smykovej pevnosti stupienkov, ale sam osebe je beton dobry v smyku a urcite ho neodtrhne ani 200kg-vy chlap. Ved schody sa robia aj z ytongu a ako je zname, ten je na smyk velmi ubohy. No a tie schody "funguju", teda nepocul som, ze by sa niekomu odtrhli stupienka.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron