Projekt na pozemok v svahu

Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod Calidris » Sob 27. Jún 2009 0:02:43

Chcel by som poradit pri vybere projektu do svahu. Pozemok, ktory mame je na juznom svahu so sklonom 13 stupnov (2.3m na 10m) s pristupom odspodu, sirka 16,6m, dlzka 51m. Na pozemku je elektrika a voda, kanalizacia sa planuje. Prelistoval som mnoho katalogov a takmer cely interent a som prekvapeny, ze projektov do svahu je velmi malo. Tu je nas pozemok, je tam preklep, je to 854m2.
Obrázok
Obrázok

Najviac vyhovuje Rational 1569 od Sikardu http://www.sikard.sk/gfx/rodinne-domy/rational/rational-1569.pdf co si o tom myslite? Neviem sa rozhodnut ci ist touto cestou alebo radsej cestou individualneho projektu. Moc tych moznosti do svahu zda sa nie je.\

Kazda rada je vitana. Vopred dakujem.
Calidris
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 26. Jún 2009 22:33:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod deko » Sob 27. Jún 2009 7:56:41

ono je dost pochopitelne, ze je malo pozemkov do svahu, vacsinou sa stavia na uplnej rovinke... pri hentakom velkom stupani by som katalogy ani dispoziciu neriesil vobec ale rovno by som isiel za architektom, nech navrhne ako to riesit - ved na zvycajnej sirke domu sa svah zvazuje takmer o jedno cele poschodie... navyse - v takomto pripade velmi rozhoduje aj umiestnenie domu na pozemku, na ktoru svetovu stranu sa zvazuje svah atd atd.

mas krasny pozemok v krasnom prostredi, dom ale budes musiet do dost velkej miery prisposobit moznostiam pozemku.

len tak pre zaujimavost - kde to je? niekde v oblasti nizkych tatier?

drzim palce :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod Londoner » Sob 27. Jún 2009 9:38:11

Jeden celkom pekny je aj na tomto blogu http://druzec.blog.cz/. Ale tiez si myslim, ze katalog to nevyriesi... Netradicny pozemok si ziada netradicne riesenie, takze navsteva architekta by bola najlepsia
you don´t have to be perfect - you just need to pretend you are..
Londoner
 
Príspevky: 153
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 19. Dec 2008 18:42:53
Bydlisko: ZM, Londyn
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod Majo 2 » Sob 27. Jún 2009 10:58:47

Treba sa hlavne zamyslieť nad rozčlenením domu, či vyhovuje rozhodenie obytných častí do viac podlaží, alebo radšej suterén úžitkový a garáž, čo z hľadiska architektúry nie je moderné ale svoje výhody to má.
Určite by som sa snažil zachovať bezbarierový prístup do dennej časti domu.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod Calidris » Sob 27. Jún 2009 21:33:16

Dakujem za odpovede. Je to v oblasti na rozhrani Velkej Fatry, Malej Fatry a Chocskych Vrchov, obec Svosov. Ani neviem presne ku ktoremu pohoriu sa to teraz radi, tusim k Chocskym Vrchom, kedze je to vybezok Chocskeho prikrovu. Co sa tyka tej bezbarierovosti tak to asi riesitelne nie je, ibaze by som mal obytnu cast prizemie, a to zakopane spolovice v zemi. Aj nad tym som rozmyslal. Zatial som rozpracoval nasledovne koncepty:

Dom kopirujuci teren s grom byvania na poschodi, na prizemi len pracovna/hostovska izba
Obrázok

Druhy koncept je ten Rational osadeny na pozemku.
Obrázok
Obrázok

Vyzera to tak, ze urcite budem musiet ist cestou individualneho projektu. Ale rad by som si to premyslel a aspon koncept navrhol sam a projekt nechal urobit projektantovi. Nerad by som dal za projekt 5-10% z ceny domu.

Niekedy rozmyslam, ci ten pozemok stoji za to trapenie, ale vzdy ked tam som tak som presvedceny, ze ano .... potom prejde nejaky ten tyzden a zase zacinam rozmyslat nad rovinou. Problem je, ze tu pozemky nie su a tento mam za polovicnu az tretinovu cenu pozemkov na skororovine v Ruzomberku, takze cenovo to vyjde s upravami pozemku asi zajedno.

Fero
Calidris
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 26. Jún 2009 22:33:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod Jookie » Sob 27. Jún 2009 22:10:13

Vzdy ma zaujimalo pri takychto zarezanych domoch do svahu, ci tito ludia nemaju problem vacsim mnozstvom snehu v zime a pripadnou 'lavinou', alebo v teplejsom pocasi s lejakmi a s 'blatnou lavinou'... Toto uz mate vymyslene ci preskumane?

Ten projektant nemusi byt taky drahy, su rozni... Niektori to robia ako bokovky lacnejsie, ini to robia fulltime a vnimaju to tak, ze to uz robia pre vyssie triedy a tak aj za to pytaju. A su aj rozni dalsi exoti, ako napr. ten chlapik, u ktoreho som bol kvoli cenovej ponuke na hrubu stavbu - chlapik bol projektant a zaroven vlastnik tej stavebnej firmy, tak ked som mu ukazal, ze hele, tu mam katalogovy projekt a v prizemi chcem taketo malicke zmeny, tak on zacal: "Tu na prizemi zrusime sprhovaci kut a dame tam bidet, ten proste v dome musi byt, sprchu vam na prizemi netreba. A nehovorte mi ako to presne chcete, len mi povedze ze tam chcete niekde ten bidet a ja vam ho tam potom niekde dam" :) Hned sa navrhol, ze ten moj katalogovy projekt zahodime a on to cele naprojektuje znova len za 70 litrikov predoslej meny... Takze aj na projektantov pozor.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod Calidris » Sob 27. Jún 2009 22:21:59

Ten svah az tak strasne strmy nie je, ked som to kupoval ani ma nenapadlo, ze je to vlastne svahovity pozemok. Ta luka nie je vobec zerodovana od vody, takze predpokladam, ze prirodzena vsiakavost je tam dobra - je tam strkovita poda. Samozrejme ta cast domu, co je v zmei ma drenaz, vraj sa to riesi strkovym nasypom v geotextilii + drenaznymi rurami. Ale preverim to este s projektantom.
Calidris
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 26. Jún 2009 22:33:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod deko » Sob 27. Jún 2009 23:35:06

nechcem kuvikat, ale nedaleko nasej chaty pod malou fatrou je tiez podobny pozemok. stari ludia, povodni obyvatelia tej osady hovorili, ze ten pozemok je skvely na dopestovanie ovocia (juzny svah), ale Boh nech ochranuje toho, kto sa na nom rozhodne stavat. pred 15 rokmi sa taky nasiel a postavil si tam dom. pred 5 ci kolkymi rokmi, ked skoro cele leto prsalo, sa cely kopec nad tym domom zacal zosuvat - asi 600 metrov od domu, pod lesom. v zemi vznikla neviemkolko metrov hlboka a asi 500 metrov dlha trhlina, ktora sa postupne, pri kazdom dlhsie trvajucom dazdi zvacsuje...

tiez tam nebolo badat ziadne znaky erozie a tiez je tam nasiakavost podlozia velmi dobra (cela mala aj velka fatra a mam pocit ze aj chocske vrchy su z vapenca, do ktoreho voda vteka uplne krasne).
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod Calidris » Sob 27. Jún 2009 23:54:51

Ta luka je rozparcelovana na 80 parciel, tak dufam, ze ti co to robili spravili geologicky prieskum, ci je to vhodne na stavbu domov ... a ak nie, tak tento rok zda sa bude dobra zatazkavacia skuska
Calidris
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 26. Jún 2009 22:33:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod juro_b » Ned 28. Jún 2009 0:08:13

ja staviam na svahu,je to podobny sklon,a uz teraz sa tesim,ako to bude skvele vyzerat,terasy a tak.mame aj krasny vyhlad,juhozapadny svah,vecer nam ziadna susedova chalupa netieni...mne uz domy na rovine pripadaju nudne....ale je to moj osobny nazor,a je pravda ze par tisic eur navyse si to vypyta...
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod Calidris » Ned 28. Jún 2009 1:29:10

juro_b, nemohol by si preinspiraciu ukazat aspon vizualizaciu domu. Drzim palce.
Calidris
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 26. Jún 2009 22:33:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod juro_b » Ned 28. Jún 2009 11:55:18

tak som to pozrel,mam klesanie 3,5 metra na 18tich metroch. ta vizualizacia je robena v Catii,lebo tu ovladam a mozem si rychlo zmenit co potrebujem (napr. aj v pracii -pssst ;) ) a s povodnou od projektanta uz nema vela spolocneho.
Prílohy
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod Calidris » Ned 28. Jún 2009 20:16:19

Je to pekne Juro, i ked na tu garaz si treba trochu zvyknut, ale aspon je to trochu ine
Calidris
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Pia 26. Jún 2009 22:33:16
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Projekt na pozemok v svahu

Poslaťod juro_b » Ned 28. Jún 2009 20:54:09

poloha garaze je podmienena tym,ze na ulici sa neda parkovat,lebo je prilis uzka,a sused podo mnou tam ma parkovisko,tak vlastne vznikne parkovanie pre 3 -4 auta,podla toho komu pride navsteva.....a moc do vnutra pozemku nechcem garaz davat,jednak nechcem mat krizom cez pozemok pristupovu cestu ku garazi,a jednak je to na kysuciach a ked napadne 2 metre snehu,aspon nebudem musiet tolko odpratavat :ano: co sa tyka vzhladu garaze,to budem riesit az ked bude dom hotovy...
juro_b
 
Príspevky: 420
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 23:19:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 13 krat





Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron