ako pocitat tepelne straty

ako pocitat tepelne straty

Poslaťod ziletka » Pon 01. Dec 2008 19:27:38

Prave som cital super jednoduche vysvetlenie od krak3na ako vyratat tepelne straty domu. Plocha steny / R steny * rozdiel stupnov mezdi interierom a exterierom . Podlaha sa rata od 0 stupnov.
Mam doplnujuce otazky.
1. Ked mam nevykurovanu garaz prilepenu k domu (zateplujem tuto stenu), tak ju zrejme budem tiez ratat od 0 stupnov, pretoze mi v nej nebude mrznut.
2. Ako by malo vyzerat R v pomere podlaha : steny : strecha ?? Tzn. vsetky tri by mali mat priblizne rovnake R? Ako sa to rata pri roznych materialoch. Tzn. Prerabam dom. Cast domu je z povodneho materialu a cast z noveho. Ak by mi mali vyjst rovnake R, tak by som musel zateplovat roznymi hrubkami EPS, co sa zrejme nerobi.
3. Okno ma ine R ako ram okna. Rata sa priemer?
4. Kde na internete najdem minimalne teploty v roznych regionoch slovenska?

Dakujem za odpovede.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat




Re: ako pocitat tepelne straty

Poslaťod Ferdo » Pon 01. Dec 2008 22:49:13

Ja by som tú podlahu rátal od teploty aká sa nachádza pod tou podlahou. Pod platňou sa pravdepodobne nenachádza teplota 0 C. Som presvedčený že je tam teplota 10-12C. Ináč ostatné čo uviedol krak3n je správne na filipe.
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: ako pocitat tepelne straty

Poslaťod MiroM » Uto 02. Dec 2008 0:03:18

ziletka píše:Prave som cital super jednoduche vysvetlenie od krak3na ako vyratat tepelne straty domu. Plocha steny / R steny * rozdiel stupnov mezdi interierom a exterierom . Podlaha sa rata od 0 stupnov.
Mam doplnujuce otazky.
1. Ked mam nevykurovanu garaz prilepenu k domu (zateplujem tuto stenu), tak ju zrejme budem tiez ratat od 0 stupnov, pretoze mi v nej nebude mrznut.
2. Ako by malo vyzerat R v pomere podlaha : steny : strecha ?? Tzn. vsetky tri by mali mat priblizne rovnake R? Ako sa to rata pri roznych materialoch. Tzn. Prerabam dom. Cast domu je z povodneho materialu a cast z noveho. Ak by mi mali vyjst rovnake R, tak by som musel zateplovat roznymi hrubkami EPS, co sa zrejme nerobi.
3. Okno ma ine R ako ram okna. Rata sa priemer?
4. Kde na internete najdem minimalne teploty v roznych regionoch slovenska?

Dakujem za odpovede.


Toto, co popisujes je obalkova metoda vypoctu. Nie je tak presna, ale na orientacny vypocet postacuje. Presnejsia je ak pocitas tepelne straty pre jednotlive miestnosti.
1- v podstate mozes brat teplotu okolo 0,len nezabudni, ze R steny medzi garazou a domom ma nizsie R ako obvodova stena
2- exaktne pomery ti nepoviem, ale musi brat do uvahy, ze pod podlahou bude cca 8°C, v exterieri bude teplota hlboko pod bodom mrazu a v podkrovi treba brat do uvahy aj , laicky povedane, teplotu mraziveho vesmiru (v zime je teplota smerom k oblohe ovela nizsia ako teplota v okoli zvislych stien.
3-neberie sa priemer, ale beru sa pomery ploch skla a ramu a z toho sa vyrata celkove Uw okna.
4-ja som tie pasma videl v STN norme pre vypocet tepelnych strat, ale skus zagooglit, niekde by to malo byt.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: ako pocitat tepelne straty

Poslaťod melkor » Uto 02. Dec 2008 8:41:32

ziletka píše:2. Ako by malo vyzerat R v pomere podlaha : steny : strecha ?? Tzn. vsetky tri by mali mat priblizne rovnake R? Ako sa to rata pri roznych materialoch. Tzn. Prerabam dom. Cast domu je z povodneho materialu a cast z noveho. Ak by mi mali vyjst rovnake R, tak by som musel zateplovat roznymi hrubkami EPS, co sa zrejme nerobi.


Spočítať straty cez jednotlivé časti konštrukcie a zlepšiť tepelno-izolačné vlastnosti tam, kde toho uteká najviac.
melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ako pocitat tepelne straty

Poslaťod ziletka » Uto 02. Dec 2008 12:07:32

melkor píše:
ziletka píše:2. Ako by malo vyzerat R v pomere podlaha : steny : strecha ?? Tzn. vsetky tri by mali mat priblizne rovnake R? Ako sa to rata pri roznych materialoch. Tzn. Prerabam dom. Cast domu je z povodneho materialu a cast z noveho. Ak by mi mali vyjst rovnake R, tak by som musel zateplovat roznymi hrubkami EPS, co sa zrejme nerobi.


Spočítať straty cez jednotlivé časti konštrukcie a zlepšiť tepelno-izolačné vlastnosti tam, kde toho uteká najviac.


to by ale znamenalo ze ak mam prizemie z povodnej konstrukcie a poschodie z novej, tak pri napr. 15cm EPS uteka prizemim viac tepla von. Takze vravis ze mam prizemie zateplit 20cm a poschodie 15 aby to bolo rovnake?
To bola moja otazka
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť