Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod hrubyv » Ned 14. Jún 2009 16:33:15

jojkoz píše:
mPeto píše:Pozeral som prave ten wamatech a naozaj niektore komponenty typicky slovenské ceny. Co je za zazrak vzduchovy rozdelovac ked stoji 580 €, stenova prechodka 90 €, kopa plastu materialovo na urovni kanalizacnych rur ... budem cekovat cechy, rakusko ;) ... mam stym tu najlepsiu skusenost :)


Ja som bral len hadice (inac su to talianske nazov si teraz nespomeniem).
Rozdelovac aj ukoncenia pre vyduchy som si vyskladal z HT.


to jojkoz
Posielal som Ti aj sukromnu spravu plnu otázok ale ešte sa chcem spytať čo Ti k tomu potrubiu dali nejaké spojky a iny montažný material?
S tou ich cenou je to zvlaštne, či si zoberiem len material, alebo si to od nich necham namontovať stale je rovnáka cena. To same je aj u Wamatech aj u Helios. Keď si Ty kupoval potrubie podarilo sa Ti nazmluvať nižšiu cenu? A ako si riešil vyustky keď tam idu dve hadice?
Dik
hrubyv
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 28. Feb 2009 1:59:51
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod jojkoz » Ned 14. Jún 2009 22:18:53

bobco píše:to jojkoz.
Páči sa mi tvoje riešenie vzduchového rozdelovača, ale ako budeš nastavovať prietok vzduchu pre jednotlivé miestnosti, hlavne pri zaregulovaní celého systému( myslel som, že k tomu prednostne slúži rozdelovač vzduchu)? Alebo to chceš riešiť iba výustkami s nastaviteľným prietokom vzduchu?



Predbezne to chcem skusit zregulovat na vyustkach - keby to nefungovalo dobre tak vlozkami o roznych prierezoch do rur v rozdelovaci.
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod miskin » Pon 22. Jún 2009 16:39:12

Caute, ako si jojkoz velmi dobre vsimol, FlexiPipe a TuboFlex naozaj vyzera byt klasicka HDPE trubka ako aj Poli-Air od Polieco. Vyrobca na slovensku vsak priamo vyrobok s obchodnym nazvom Poli-Air nevyraba, ale z toho co som pozeral nenasiel som ocividny rozdiel v zlozeni Poli-Air a ostatnych chraniciek na kable. V prilohe prikladam obrazok chranicky na kable Cavidotto 450 N ktora ma rovnako vonkajsiu vrstvu korugovanu a vnutornu hladku. Nenasiel som presne zlozenie poli-air, ale ta chranicka ma zlozenie nasledovne:

97% vysokohustotny neutralny polyetylen
2% farbiaci master
1% prisady proti UV

Dokonca aj na stranke vyrobcu je Poli-Air v skupine vyrobkov "chranicky na kable" (cable conduits na http://www.polieco.sk) a parametre su popisovane pre celu tuto skupinu vyrobkov. Rozdiel v cene je pomerne velky, tieto "oficialne" chranicky na kabel stoja cca 15% z ceny co pytaju za FlexiPipe a TuboFlex. Co si o tom myslite? Pouzili by ste tieto trubky na rozvody VZT?
Prílohy
Picture 2.png
Cavidotto 450 N
Picture 2.png (72.54 KiB) Zobrazené 3455 krát
miskin
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Pon 22. Jún 2009 14:40:11
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod Mich » Uto 23. Jún 2009 23:33:56

Trochu som surfoval a zistil som. Vseobecne material HDPE je zdravotne nezavadny. Dokonca sa HDPE pouziva v potravinarskom priemysle. Problem je pri pouziti vo vzduchotechnike. Nasiel som doporucenie nepouzivat HDPE na vzduch kvoli nevzduchotesnosti.

Poliair musi mat este nejaku vnutornu vrstvu , ktora zabezpecuje vzduchotesnost.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod deko » Str 24. Jún 2009 4:36:35

pozor, nie je pravda ze polyetylen (ludovo "igelit") nie je vzduchotesny. mozno prepusti par molekul kyslika, co je v dlhodobom horizonte niekolkych rokov problemom pre vykurovaci system, v ktorom sa ten kyslik moze hromadit. pre vzduchotechniku ale PE urcite vzduchotesny je. ved koniec koncov si to mozes vyskusat aj na vlastnej kozi. zober si igelitku, navlec si ju na hlavu a staci ked si ju rukami pridrzis na krku, aby tadial neprechadzal vzduch. urcite to ale nerob ked budes sam, pretoze v priebehu par minut zarucene odpadnes, lebo nebudes mat dostatok vzduchu na dychanie. tak nech ta ma kto kriesit... keby HDPE nebol vzduchotesny, tak by si v tej igelitke pokojne mohol existovat aj par dni (kym by ti neprestal fungovat metabolizmus kvoli nedostatku pitnej vody).
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod Mich » Str 24. Jún 2009 10:12:23

deko píše:pozor, nie je pravda ze polyetylen (ludovo "igelit") nie je vzduchotesny. mozno prepusti par molekul kyslika, co je v dlhodobom horizonte niekolkych rokov problemom pre vykurovaci system, v ktorom sa ten kyslik moze hromadit. pre vzduchotechniku ale PE urcite vzduchotesny je. ved koniec koncov si to mozes vyskusat aj na vlastnej kozi. zober si igelitku, navlec si ju na hlavu a staci ked si ju rukami pridrzis na krku, aby tadial neprechadzal vzduch. urcite to ale nerob ked budes sam, pretoze v priebehu par minut zarucene odpadnes, lebo nebudes mat dostatok vzduchu na dychanie. tak nech ta ma kto kriesit... keby HDPE nebol vzduchotesny, tak by si v tej igelitke pokojne mohol existovat aj par dni (kym by ti neprestal fungovat metabolizmus kvoli nedostatku pitnej vody).


Ja niesom odbornik a neviem do akej miery je HDPE vhodny/nevhodny vo vzduchovych rozvodoch. Preto by mohol nejaky odbornik prispiet do diskusie.
Je ale pravdepodobne , že množstvo ktore unikne je tak male , že je tento problem pre vzduchove rozvody nepodstatny. Ono možnože spojmi unikne viac.

Pre objektivnost dokladam odkial som cerpal.

http://www.hdpematerial.com/

Piše sa tam:
HDPE does not:
Provide an effective oxygen barrier, or provide an effective CO2 barrier, so HDPE is therefore unsuitable for applications where airtightness is required

Ak som to dobre preložil tak:
HDPE nezabezpečí efektívnu vzduchovu barieru alebo nezabezpeči efektivnu CO2 barieru, preto HDPE nie je vhodnym materialom pre aplikacie kde sa vyžaduje vzduchotesnost.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod deko » Str 24. Jún 2009 10:35:31

kua nikde neviem najst podrobne fyzikalno-chemicke parametre HDPE. a pritom ich urcite niekde mam (kedysi som pracoval vo vyrobe HDPE). ale pamatam si, ze tlakove straty vzduchu su uz pri 0,5 mm folii velmi malicke. a to je prave podstatny parameter - pri vzduchotechnike nepotrebujes ochranit vsetky molekuly kyslika a co2 v trubkach, takisto nepotrebujes chranit obsah trubiek voci vonkajsiemu prostrediu alebo vonkajsie prostredie chranit pred obsahom trubiek - kedze v trubkach prudi vzduch prakticky rovnakeho zlozenia ako ma vzduch okolo nich.

takze (ne)schopnost poskytovat absolutnu CO2, resp. O2 barieru je uplne irelevantna.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod fabka2004 » Str 24. Jún 2009 11:14:39

Mich píše:Trochu som surfoval a zistil som. Vseobecne material HDPE je zdravotne nezavadny. Dokonca sa HDPE pouziva v potravinarskom priemysle. Problem je pri pouziti vo vzduchotechnike. Nasiel som doporucenie nepouzivat HDPE na vzduch kvoli nevzduchotesnosti.

Poliair musi mat este nejaku vnutornu vrstvu , ktora zabezpecuje vzduchotesnost.

to co ste nasli ste si zle interpretovali .... na vedenie vzduchu je tento material uplne vhodny
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod miskin » Str 24. Jún 2009 13:30:16

Vizualne tie trubky vyzerali velmi podobne (povedal by som rovnako, len boli v inych farbach), pokusam sa este od vyrobcu zohnat zlozenie trubiek polyair a pripadne rozdiely oproti tym chranickam. Ked sa k niecomu dostanem tak to dam sem na forum.
miskin
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Pon 22. Jún 2009 14:40:11
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod krtho » Štv 25. Jún 2009 14:25:18

nepremyslal niekto nad odpadovym potrubym?preco sa to taktiez nepouziva?v com je zakopany pes?ved by to bola lacna nahrada drahych rieseni.mam pocit ze taketo nieco urobil aj pan Kocina.bolo to niekde na TZB
krtho
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 20:13:06
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod deko » Štv 25. Jún 2009 14:57:21

krtho ano pouzil. ale na vytvorenie zemneho registra. problem odpadovych trubiek je, ze su neohybne, ohyby teda musis riesit prefabrikovanymi kolenami s presne stanovenymi uhlami. a navyse je problem s cistenim - v pripade ZR maju rury dost velky priemer. ak by si ale HT rury pouzil v dome, mas problem ich po case vycistit. to fakt radsej tie chranicky na kable, tie su ohybne.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod krtho » Štv 25. Jún 2009 15:14:16

praveze on pouzival odpadove na vetranie.mal ich ulozene na povale a prelozene izolaciou.no,aspon sa podobali na odpadove.
co potom sonovac potrubie a ine.to si tiez neviem predstavit cistit
krtho
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 20:13:06
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod krtho » Štv 25. Jún 2009 16:01:31

tak som si to nasiel a pan Kocina tam naozaj pouzil KG odpadove potrubie.len sa moc o tom bohuzial nerozpisuje.aspon som to nenasiel.
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=104988
pracne sa to vyhladava tak aspon ten Datum: 23.08.2007 11:06
krtho
 
Príspevky: 50
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 20:13:06
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod miskin » Ned 06. Sep 2009 21:19:39

Tak som dnes dokoncil VZT rozvody v strope. Pouzil som HD-PE chranicky (Polieco) priemeru 75mm. Bola to celkom prijemna robota, zhruba 180m trubiek sme mali spravene za cca 5 hodin vo dvojici. Pozitivne je, ze 200m chranicky ma stalo cca 200Eur s DPH. Pripojene su aj nejake detajly a rezy.


miskin
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Pon 22. Jún 2009 14:40:11
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod miskin » Ned 06. Sep 2009 21:26:06

Pokracovanie obrazkov...



S týmto príspevkom autora miskin súhlasili - 2
Pemix, peterv
miskin
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Pon 22. Jún 2009 14:40:11
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 13 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron