nazory a skusenosti na brusene tehly

nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod ambient » Sob 22. Nov 2008 14:40:19

Chcem sa spytat,
murovanie s brusenymi tehlami (Porotherm Profi, Heluz...) by malo byt ako s ytongom, aj ked predsa len asi pomalsie (su tazsie, teda kratsie). Uvazujem nad nimi kvoli predpokladanej znizenej pracnosti a narocnosti - staci lepidlo. Dat pozor na 1. vrstvu je dolezite - predpokladam vyuzitie sluzby zalozenie 1. radu. Pocul som aj o nevyhodach voci ytongu - nedaju sa zabrusit nerovnosti, vertikalne prudenie vzduchu v kanalikoch tehly (to beriem s rezervou).
Samozrejme, uvazujem max. o 30cm hrubke + 16cm zateplenie (R=1,6 + 4).
Teda, oplati sa ist do brusenych tehal:
- kvoli pracnosti (murovanie svojpomocne, bez miesacky)?
- kvoli presnoti murovania?
- kvoli cene urcite nie - zalezalo by od momentalnej ceny/zlavy
Ake mate vy skusenosti s nimi?
ambient
 
Príspevky: 155
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 13:42:59
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 8 krat




Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod zamnio » Ned 23. Nov 2008 17:37:34

ja som muroval z porothermu profi a spokojnost.Lepidlo bolo zadarmo - akcia minuly rok. neviem ci aj teraz to nahodou nemaju. Ak to chces robit svojpomocne tak ti to mozem len doporucit. Neviem si predstavit ako by som miesal maltu( doviezt piesok, cement..mat nejakych ludi na miesanie...) a pekne rovno muroval...na to predsa len chce nejaku tu prax. Takto si lepidlo zamiesas vo vedre a tahas mury. O presnosti nehovoriac.
zamnio
 

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod stevo79 » Pon 24. Nov 2008 22:43:18

zdravim,
s profi tehly som muroval 06/2007, pouzil som Profi 30, po zlave som sa dostal na cenu 900 Sk za m2 (tolko by ma stala aj klasika 38)s tou vyhodou, ze vlani bolo lepidlo gratis, siel by som do toho aj druhykrat, prvy rad sme zakladali pomocou nivelaku na klasicku maltu (toto zabralo piatkove odpoludnie) a v sobotu styria murari, ktory s profi nerobili prvy krat vytiahli cele prizemie, (zastavana plocha cca 100m2), mal som cez obchodaka pozicani aj original valec na maltu ale lepsoe sa robiilo s maliarskymi valcekmi, a ked das na tehlu dostatok lepidla tak po par hodinach to uz bez hrubej sily neodlepis
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod fabka2004 » Uto 25. Nov 2008 11:30:21

2 ambient:

- najprv si treba dat na pepier vyhody a nevyhody jednotlivych materialov (vidim ze porovnavate Xellu a PoroThermy)
- stanovte si kriteria a porovnajte

- mimo misu: zvazte pouzite hrubky 30cm a pouvazujte, resp lepsie povedane nezvazujte, prepocitajte ci vam staticky vyhovie 25cm a zvysnu hrubku lacnejsie efektivnejsie a tepelnotechnicky lepsie dozeniete EPS, usetrite niekolko m2 zastavanej plochy, znizte tepelny most od deky, znizite sirku muriva a za rovnaku cenu tam dolepite daleko viacej EPS takze ziskate podstatne lepsie tepelnotechnicke parametre obalky ... (z uvazovanych 1,6 + 4 sa dostanes za rovnako penazi na povedzme 1 + 6 alebo za menej penazi ako v povodnom variante na 1 + 5)

- kvoli pracnosti sa oplati (ale pozor tahanie murov je len cast stavby, budu daleko ine prace
- kvoli presnoti murovania
- kvoli cene neda sa vseobecne povedat ci ano ci nie, treba papier pero kalkulacnku a spocitat cas cenu, lepidlo a pod
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod emkac » Uto 25. Nov 2008 11:49:40

Neviem ako ovplyvnuje typ tehly kvalitu vymurovanie (rovnost). Podla reakcii je s brusenymi tehlami narocnejsie murovat, ale vysledok je rovnejsi. Ak to tak naozaj je, tak ta v buducnosti cakaju tieto vyhody:

- menej vnutornej omietky
- mensie problemy pri robeni kuchynskej linky a vstavanych skrin
- zarubne budu pekne licovat steny, nebudu zbytocne fugy
- nie je potrebne pod obklad (napr. do kupelne) robit vyrovnavanie stien
- montaz sprchoveho kuta potrebuje rovnako presne rovne steny a pekny pravy uhol (teda uplne nepotrebuje, ale je to na vysledku vidiet)
- vonkajsi EPS je mozne lepit celoplosne, ale aj ked budes lepit na husenicu a buchty, nemusia lepidlom vyrovnavat steny a minies ho menej

Pozor, toto plati vseobecne pre presne rovne steny a pekne prave uhly. Da sa to dosiahnut aj s Ytongom, aj klasickou PD tehlou. Len podla reakcii ostatnych je to s nimi asi tazsie.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod mlaco » Uto 25. Nov 2008 12:05:57

Murovanie z brusenych tehal NIE JE tazsie. Teda aspon podla instruktazneho videa, ktore som vcera vecer pozeral :-)
Tazke je zalozit prvu radu tehal - haklivejsie ako pri beznych tehlach.
Nasledne sa uz len ukladaju na seba, priam ako lego (az na rohy a ostenia).

Btw. zajtra v stredu 26.11.08 sa ma u mna zakladat prvy rad a dalsie dni murovat pivnica. (Ak je niekto zvedavy, napiste mi sukromnu spravu. Lokalita BA.)
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod ambient » Uto 25. Nov 2008 14:11:33

mlaco: sluzbu zalozenia 1. radu mas "v cene" od fy Wienerberger? Inac nevadi, ze mrzne?
ambient
 
Príspevky: 155
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 13:42:59
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod mlaco » Uto 25. Nov 2008 14:56:29

ano, mal by prist typek od Wienerbergeru. Podla predpovede ma byt +1 st C v BA v stredu, hm... no... je to na povazenie :|
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod MadaC » Uto 25. Nov 2008 15:00:28

Privela stavebnikov si mysli, ze rozhodnutie o pouzitom mure je to najdolezitejsie pri stavbe domu, pritom je 1000 dolezitejsich veci, ktore ovela viac ovplyvnia vysledok. Aj cena jednotlivych materialov (resp. rozdielov v cenach) je z celej ceny domu najzanedbatelnejsia.

Rozhodnutie o murive by som zacal pri rozhodnuti o tom ci budem stavat s firmou, alebo svojpomocne. Ak svojpomocne staval by som len z Ytongu, alebo Porfixu (lahka opracovatelnost, postacujuca unosnost, ). Ak s firmou - staval by som z vapennocementovych tehal (pretoze na svojpomoc su prilis tazke, inak je to moj favorit). O tehlach by som uvazoval az na poslednom mieste (samozrejme ja uz ich mam nakupene, ale vy ostatny sa mozete poucit na cudzich chybach ;-) a o brusenych tehlach az uplne na konci, lebo je to paskvil.
MadaC
 
Príspevky: 185
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:34:39
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod ambient » Uto 25. Nov 2008 15:18:48

MadaC: Nikto nepovedal, ze rozhodnutie o pouzitom mure je to najdolezitejsie pri stavbe domu. Vdaka za nazor, ze brusene tehly nie, lebo je to paskvil, ale napis aj preco resp. ci mas ich aj ty a ci mas s nimi skusenosti.
ambient
 
Príspevky: 155
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 13:42:59
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod zamnio » Str 26. Nov 2008 13:00:56

to MadaC: a preco su brusene tehly paskvil?
zamnio
 

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod mlaco » Str 26. Nov 2008 23:49:55

Tiez sa rad poucim :-)
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod MadaC » Štv 27. Nov 2008 11:35:09

Paskvil je to pretoze v sebe podla vyrobcu skryva vyhoda tehly ako klasickeho materialu, izolantu a rychleho murovania. Je to na smiech, lebo sucasne tehly nemaju nic spolocne s klasickou tehlou s vyrazenymi znackami aku vidime pri rekonstrukciach. Na ceskych forach na to maju pekny vyraz "cihlovzduch". Kto planuje napr. rekuperaciu by mal prave tehlu zamietnut, pretoze mu bude fucat z kazdej zasuvky. Tenkovrstvove murovanie tento problem este len zosilnuje.Trochu lepsie je na tom tehla na normalnu maltu (resp. Unimalt alebu Multibat alebo aj Holcim ma teraz nieco take), ale zase nasi majstri nevedia rovonomerne vyplnit celu sparu. Preto je VPC idealna pre pasivne domy - vysoka unosnost, akumulacia a vzduchotesnost. Samozrejme pouzit sa da vsetko. Ked budem par rokov pred dochodkom, tak si kupim niekde v prdeli velky pozemok a na nom si postavim napr. atriovy bungalov s hrazdenou drevenou konstrukciou (alebo zelezobetonovou - este nie som rozhodnuty) vyplnenou hlinou (ktoru vytazim na pozemku) a zateplim to slamou od suseda. :D
MadaC
 
Príspevky: 185
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:34:39
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod esde » Pon 01. Dec 2008 17:54:08

>Ked budem par rokov pred dochodkom, tak si kupim niekde v prdeli velky pozemok

Opatrne, tam uz mam obsadeny pozemok ja.

Prdel, krasny vyhlad, ticho, teplo, tekutiny...
Ale ja to uz mam rozhodnute, drevo. A zbytok mozme napoly, kazdeho to vyjde lacnejsie.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: nazory a skusenosti na brusene tehly

Poslaťod Ludo » Pon 01. Dec 2008 18:28:30

No súhlasím......drevo, hlina, slama, veeeela parcela.......o.k........len tam musí byt aj rybník, alebo rieka.....na rybačku......na dôchodku.......
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat





Späť na Obvodové múry

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron