Ako spraviť solárny ohrev vody pre bazén?

Ako spraviť solárny ohrev vody pre bazén?

Poslaťod Michal1 » Str 10. Jún 2009 14:41:43

Ahojte. Mám solárny systém iba na ohrev TUV. Ale mám dosť výkonný kolektor tak by som to chcel prepojiť s ohrevov vody pre taký menší bazén. Oplatí sa to? Dá sa to nejako prerobiť? Chcel by som to prepojiť niekde hore pri kolektoroch a viesť cez fasádu, ktorú potom budem zateplovať. Doviedol by som to až do výmenníku pri bazéne. Alebo sa to musí urobiť inak? Musím to viesť až do kotolne, prepojiť cez čerpadlovú skupinu a až potom von? Bude treba vymeniť za silnejšie čerpadlo, prípadne aj regulátor...?
Diky.
Naposledy upravil emkac dňa Štv 11. Jún 2009 11:42:46, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
Michal1
 




Re: Ako spraviť solárny ohrev vody pre bazén?

Poslaťod joko » Ned 14. Jún 2009 23:20:00

Zdravím. Asi pred piatimi rokmi niečo podobné som robil. V systéme bol zapojený aj solar a plynový kotol, čo však je málo podstatné. Tam do potrubia medzi bazénom a filtrom bola vlepená odbočka na 25mm rúru. Cez obehové čerpadlo voda bola tlačená do výmenníka v ohrevovom systéme, a následne sa vrátila do spiatočného potrubia z filtra do bazéna. Ako bonus sme tam osadili aj neaký antibakteriálny "čistič" na báze Ultrafialového žiarenia. Už si na to presne nepamätám.
V Tvojom prípade by sa dalo osadiť výmenník do solárneho systému, a obehovým čerpadlom tlačiť vodu z bazéna cez ňu. Na tento účel skutočne stačia priemery 20 -25 mm, záleží však na výkone výmenníka. Časovač buď na tetrmostat v soláre, alebo časový spínač na časy, kedy solár býva teplejší ako voda v bazéne.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť