Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod Hosť » Pia 05. Jún 2009 23:31:45

Chcem sa spytat - dali sme si robit cenove ponuky na stavebny material. Nakolko niesme zivnostnici (podnikatelia)- dalo by sa tovar zo stavebnej firmy nakupit aj bez DPH? je to legalne, alebo to cisto zavisi len od dohody s firmou? nakolko nepotrebujeme dokladat nijake faktury ani bloky pre uver. Ma niekto s tym skusenosti? dakujem pekne
Hosť
 




Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod Ferdo » Sob 06. Jún 2009 8:27:39

Ako kde, niekto predá aj bez DPH. A či Ti predajú v kokrétnej firme bez DPH, tak to sa musíš spýtať ich predsa. A ak to spravia nezabudni to všade rozprávať, budú veľmi "šťastní".
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod MartinH » Sob 06. Jún 2009 9:23:56

Hosť píše:Nakolko niesme zivnostnici (podnikatelia)- dalo by sa tovar zo stavebnej firmy nakupit aj bez DPH?

Neda sa. Teda, opytat sa mozete, ale pri tovare necakajte ustretovost, lebo stavebna firma je vzhladom na svoj obrat urcite platcom DPH a legalne bez DPH ziadny tovar predat nemoze. Cisto teoreticky: ak sa dohodnete bez DPH a bez papierov, dostanete material, ktory bud nebol firmou prijaty na sklad, t.j. nikdy ho nekupili a je teda nejasneho povodu (slusne povedane), alebo ktory bol zo skladu papierovo niekomu vydany, ale fyzicky nedodany, napr. ak predrazili nejaku inu zakazku.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod joko » Sob 06. Jún 2009 10:14:15

Taktiež si myslím, že Stvebniny nepredajú bez dokladov, a s dokaldom jedine s DPH. Tak ako Martin písal. Moje skúsenosti sú také že nepredá bez dokladu. Alternatívou je , že to nekúpiš zo stavebním, ale od toho, kto ten tovar kúpil na doklad, doklad použil na odpis DPH, a tovar Ti predá bez dokladov a DPH, resp. ešte lacnejšie. Sú to stavebné firmy, čo ten tovar "roztopia" na svojích stavbách, a Ty ich môžeš kúpiť a použiť.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod jaseco » Sob 06. Jún 2009 10:26:46

Hosť píše:Chcem sa spytat - dali sme si robit cenove ponuky na stavebny material. Nakolko niesme zivnostnici (podnikatelia)- dalo by sa tovar zo stavebnej firmy nakupit aj bez DPH? je to legalne, alebo to cisto zavisi len od dohody s firmou? nakolko nepotrebujeme dokladat nijake faktury ani bloky pre uver. Ma niekto s tym skusenosti? dakujem pekne


Ja by som skor riešil zľavy. Ked som nakupoval materiál, prvá otázka, ktorú som v stavebninách položil bola, akú zľavu mi vedia poskytnúť. Poznal som oficiálne ceny a keď mi vedeli dať zľavy 40, 30 alebo 20 percent, tak to veľmi potešilo. Napr. na Rockwool som mal 40 percent, sdk 25 percent (vrátane dovozu). Tovar som bral postupne, zapisovalo sa to iba na taky papier, čiže nespotrebovaný materiál som vedel vrátiť.
jaseco
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:05:34
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod rezivomh » Sob 06. Jún 2009 20:44:13

Hosť píše:Chcem sa spytat - dali sme si robit cenove ponuky na stavebny material. Nakolko niesme zivnostnici (podnikatelia)- dalo by sa tovar zo stavebnej firmy nakupit aj bez DPH? je to legalne, alebo to cisto zavisi len od dohody s firmou? nakolko nepotrebujeme dokladat nijake faktury ani bloky pre uver. Ma niekto s tym skusenosti? dakujem pekne

Predaj akehokolvek tovaru ci sluzby bez dokladu a teda DPH je nezakonny. Kazdy predajca je povinny vystavit doklad a pokial je platca DPH (co 99% je) je povinny uctovat a dalej odviest DPH. Jednoducho predaj bez DPH je okradanie statu. Jedinou variantou "legalnou" je nakup v zahranici na firmu. Firma predavajuca firme, alebo zivnostnikovy mimo sr je povinna predat bez DPH a tuto DPH statu odvadza predavajuca firma. Stavebniny nepredaju bez DPH pokial bez DPH nenakupia. A velke firmy ktore vyrabaju bez DPH nepredaju vobec. Takze, skus hladat nieco mensie, malych predajcou s ktorymi sa da dohodnut, ale tam su zasa ine nevyhody.
Sumar sumarum, radsej sa snaz vybuchať zlavu 20% a viac co je predstavuje DPH takze stouto zlavou nakupis ako keby bez DPH.
Všetko ohladom stavebného reziva, rád poradím každému v rámci mojich vedomostí.
rezivomh
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Ned 10. Máj 2009 11:43:01
Bydlisko: Holíč
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod mPeto » Ned 07. Jún 2009 0:07:26

ReziviM.H. píše:Jedinou variantou "legalnou" je nakup v zahranici na firmu. Firma predavajuca firme, alebo zivnostnikovy mimo sr je povinna predat bez DPH a tuto DPH statu odvadza predavajuca firma. Stavebniny nepredaju bez DPH pokial bez DPH nenakupia.


Dovolím si ta trošku opraviť, pri nákupe zo zahraničia neodvádza DPH predávajúci (ten dostáva DPH naspäť z nákupu) ale kupujúci je povinný tovar zdaniť v state, na ktoré IČ DPH bol doklad vystavený. Ak to nakúpi akákoľvek firma, buď ten tovar použije pre činnosti súvisiace s podnikaním a "samozdani ho", tzn že ho prizná a zdaní ale rovno si uplatni odpočet DPH (výsledok 0). Ak ho predá ďalej, DPH platí kupujúci. Ak je teda všetko biele , DPH sa platí vždy a platí ho vždy ten posledný v reťazci ...

Čo sa týka nákupu bez DPH, neviem si dosť dobre predstaviť, ako seriózna firma ktorá aktívne obchoduje môže predávať bez DPH. Predstavte si situáciu: za sezónu predá 100 zákazníkom 20 paliet tehál, a od štátu si uplatní DPH (nechá vrátiť) ... . Ak ich predá bez dokladu, tovar má stále na sklade, číže na dvore stavebnín by mal mat 200 paliet tehál. Takéto kšefty by mu nespapal ani najprimitívnejší daňovák. Sú teda zrejme dve možnosti. Ta prvá a menej pravdepodobná je, že aj nakupuje od výrobcu bez papiera (neviem si predstavit ako majiteľ stavebnín z hornej dolnej ide napr. Šaštína za riaditelom YTONGU dohadovat nákup bez papiera :D ). Druha je ta, že namiesto zľavy odchádza zákazník spokojný že nakúpil bez DPH a účtovne ten tovar preženie s minimálnou maržou a je spokojný (neplatí daň z príjmu, nemá opletačky s prip. reklamáciami a je čistí atd. ...)
mPeto
 
Príspevky: 265
Registrovaný: Sob 20. Dec 2008 21:12:10
Bydlisko: Záhorie
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod Dodo » Ned 07. Jún 2009 0:18:36

Ked uz spominate prasule, nieco ohladne toho, co sa tyka nas vsetkych:
http://www.suvislosti.eu/?i=2640
prednaska Andreasa Claussa:
http://www.mustwatch.cz/film/andreas-cl ... ch-a-pravu

(vymaz mozny)
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod slovenka » Ned 07. Jún 2009 4:04:44

pozdravuejm vsetkych statocnych stavbarov, ktori vyuzivaju predlzujuce sa letne dni na dokoncovanie diela. Ale pozor, od 20 juna to uz zacne ubudat, takze hor sa do prace. Na nasom dielku toho roku chceme iba pokontrolovat a poopravovat nedostatky , pripadne vymurovat priecky a po pripade pozhanat zateplovaci material a zadat vyrobu okien, nase su trocha netypicke, tiez sa chcem spytat, ci mate niekto okruhle okienka v soc. miestnostiach .a este otazka, ci sa vyplati ist za materialmi do Polska a ci nase stavebniny davaju niejake zlavy.l
slovenka
 
Príspevky: 33
Registrovaný: Sob 10. Jan 2009 1:28:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod kaja » Ned 07. Jún 2009 20:12:39

ja som sa s tymto statom pred par rokmi prestal hrat,zatial sa mi dari a ked uz nieco nejde bez tak to idem kupit von,napr. karbinu 230 za 26...
rezovo mh,tak tu je problem,nepredavas bez a preto nejde busines...aj ked uz si zareklamoval v avize...
kaja
 
Príspevky: 92
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 27. Nov 2008 16:15:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Cenova ponuka - s DPH alebo bez DPH?

Poslaťod Jimm22 » Pia 12. Jún 2009 21:52:40

bez dph se dá nakoupit. jen to chce se poptat či dají nebo ne. Koupil jsem krytinu i dřevo na vazbu bez dph a ušetřil nemalé peníze.
Moje zkušenost je taková, že bez dph ušetřím ještě cca 10% z nejnižší nabídky kterou mám na materiál, ale rozumné je i seznámit stavebniny jakou cenu Vám dala konkurence, dá se takhle cena dost srazit dolů. Prostě smlouvat a nebát s říct si o lepší cenu.
Jinak nákup bez DPH není legální pro prodejce, kupující ja zase v nevýhodě pokud mu dovezou vadný materiál a nezjistí to hned, téžko bude reklamovat bez dokladu :-)
Jimm22
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pia 12. Jún 2009 21:43:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron