Aký druh dreva použiť na konštrukciu drevodomu?

Aký druh dreva použiť na konštrukciu drevodomu?

Poslaťod kamko » Štv 04. Jún 2009 21:13:26

Dlho som sa rozhodoval aky typ domu stavat, az som sa po dlhom studovani na nete rozhodol pre drevodom. Chcel by som vas vsetkych poprosit, ktori o tomto nieco viete, ci by ste sem nieco hodili. Priklad aky druh dreva pouzit, cim ho najlepsie osetrit pred skodcami, kde nakupit drevo a kde urcite nie, ci musi byt drevo ohoblovane a vlastne vsetko co sa tyka konstrukcie drevodomu. Pozeral som Tomasovu galeriu a klaniam sa, ale podakoval by som sa vsetkym co sa tu trosku rozpisu. Takze tesim sa na vase rady a vopred vsetkym dakujem.
Kamko.
kamko
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Štv 23. Apr 2009 20:13:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Aký druh dreva použiť na konštrukciu drevodomu?

Poslaťod jaseco » Pia 05. Jún 2009 12:35:17

podla mojho nazoru na takuto otazku Ti malokto odpovie - malokto ma cas pisat slohy. Chce to studium a pytat sa na konkretne veci, skusenosti...atd.

inak skus http:\\drevodom.tag.sk, je tam kopec detailov vysvetlenych.
jaseco
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:05:34
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Aký druh dreva použiť na konštrukciu drevodomu?

Poslaťod ziletka » Pia 05. Jún 2009 13:12:34

ako ti napisal jaseco, velmi obsirna otazka. mozem ti napisat co som pouzil ja. Drevo som mal narezane priamo z pily. Niektore susene, niektore nie. Impregnoval som bochemitom profi. cely dom 2x. prvy raz som hranoly ponaral do impregnacie. druhy krat som ich natieral uz zmontovane na dome pretoze pri montazi vznikaju rezy ktore su nechranene.
skus konkretnejsie otazky a poradim co budem vediet, aj ked nie vsetky moje rady budu asi spravne :)
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat

Re: Aký druh dreva použiť na konštrukciu drevodomu?

Poslaťod tomas g » Sob 06. Jún 2009 16:35:12

Ja by som asi do klasickeho dreva z pily nesiel. Resp. musel by som tam mat cloveka, ktoremu doverujem, aby som dostal kvalitny a spravne vysuseny material. Z mokreho dreva by som nerobil. Drevo nemusi byt hoblovane. Sam som pouzival KVH a bola to neporovnatelne lepsia robota, nez s drevom z pily, z ktoreho som niektore veci dorabal. Takze moja rada je KVH alebo Steico. Co sa tyka ochrany pred skodcami - pouzil som Bochemit, iba natierany, ale viem, ze v krajnach s tradiciou drevostavieb (Svajciarsko, Rakusko) pri kvalitnom dreve nepouzivaju ziadnu ochranu. Drviva vacsina drevokazneho hmyzu sa do stavby dostane priamo s nekvalitnym materialom, malokedy je napadnuta stavba "sama od seba". A co sa tyka hub a plesni - pokial je zle vyriesena skladba konstrukcie a dochadza ku kondenzu, maju huby a plesne take podmienky, ze ziadna impregnacia nepomoze.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Aký druh dreva použiť na konštrukciu drevodomu?

Poslaťod Jarka » Sob 06. Jún 2009 18:27:29

Ahojte.
My sme mali drevo z píly, potom sa vyše roka sušilo u majstra, ktorý vyrobil nosníky. Niektoré kúsky boli trochu skrútené, ale na stavbe sme ich skrotili. Je to smrek. Na prístrešok sme použili asi polročné rezivo z borovice; dosychá už nainštalované, keďže je to v exteriéri. Hendikepom borovice oproti smreku sú suky, ktoré dokážu niekedy strpčiť robotu. Treba na to pri výbere dreva dbať.

Včera som si všimla, že na pár miestach, kde je konštrukčné drevo zle odkôrené, sa napriek Bochemitu vytvorila pleseň. Stačilo, aby to zopárkrát zmoklo...

Snáď som trochu pomohla.

Otázka do pléna: Je to objektívny fakt, alebo len moja skúsenosť, že v borovicovom dreve sa vyskytujú "zvieratká" vo väčšej miere než v smrekovom?
Jarka
 
Príspevky: 343
Obrázky: 14
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 15:08:02
Dal súhlas: 146 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Aký druh dreva použiť na konštrukciu drevodomu?

Poslaťod PeterK » Sob 06. Jún 2009 19:02:27

Hoj,

ja mám drevo z píly. Je to jedľa z nášho okolia. Vyrezaná bola v januári a hneď som ju aj naukladal (vyšpangľoval) a urobil som prístrešok. Je to zhruba 26 m3 dreva od trámu 250x220 až po strešné late. Drevo vyzerá kvalitne, prezeral som každý kus osobitne (pri ukladaní). Zlé kusy mi samozrejme obratom vymenili za nové bez akýchkoľvek problémov. Drevo sledujem a zatiaľ sa nekrúti. Dal som si dosť záležať na vyšpangľovaní a vrch som pomerne dosť zaťažil. Dúfam, že pri samotnej stavbe stien nebude žiaden problém. V júly začíname. Držte palce. :)
Obrázok užívateľa
PeterK
 
Príspevky: 39
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:24:11
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Aký druh dreva použiť na konštrukciu drevodomu?

Poslaťod kamko » Ned 07. Jún 2009 17:23:38

Tak predsa ste sa rospisali a uz aj nieco poradili. Zatial vsetkym dakujem za rady. Priklad co sa tyka hoblovania, niekde som cital pouzit len ohoblovane, ale vidim, ze to nie je uplne pravda. Caute a radte, mozno budem aj neskor pomoct nejakou radou. Kamko.
kamko
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Štv 23. Apr 2009 20:13:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Montované stavby a stavby na kľúč

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron