Pouzit trubku (husi krk) na datove a televizne rozvody?

Pouzit trubku (husi krk) na datove a televizne rozvody?

Poslaťod ado » Uto 02. Jún 2009 0:07:07

Mala by sa pouzit trubka-krk na datove rozvody resp televizne-koaxial.
Elektrikar mi to chce dat rovno do steny bez trubiek co sa mi moc nezda.
Poradte prosim ci je to OK resp vymenit elektrikara.
Naposledy upravil emkac dňa Štv 04. Jún 2009 22:36:09, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
ado
 
Príspevky: 101
Registrovaný: Pon 16. Feb 2009 20:25:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat




Re: trubka na datove a televizne rozvody?

Poslaťod Jookie » Uto 02. Jún 2009 1:13:14

Ja si prave robim elektroinstalaciu sam (resp. so zriedkavym 'dohladom' znameho - revizneho technika), a CYKY kable (zastrcky, svetla) a aj Cat 5e ethernetovy kabel som daval priamo do steny. Je to jedna z moznosti, a vzdy je to len o tom, ze co si clovek vyberie - dat to do trubiek je dobre kvoli pripadnym opravam, resp. vymenam (ak za par rokov budete chciet optiku po byte/dome miesto metaliky, tak to bude lahsie ako vysekat a dat nove), ale ak predpokladate, ze to menit najblizsich 20 rokov nebudete, tak si usetrite trosku prace (za cenu vyrobenia si prace v pripade rekonstrukcie rozvodov o tych 20 rokov, atd.).

Ja som dal Cat 5e priamo do steny - malo by to zvladnut gigabit v ramci mojho domu. A kedze som na pekne zaprdenej dedine, kde o DSL ani snivat nemozno (a teda ani Magio a podobne veci), Orange tam optiku tiez tahat nebude :) a jedine rozumne pripojenie je cez wifi, tak ten moj Cat 5e je na net az predimenzovany...
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: trubka na datove a televizne rozvody?

Poslaťod Marek » Uto 02. Jún 2009 1:17:36

Ahoj

Tak ja som si to dával pre istotu všetko do trubiek (dat. a tel. obv., ostatné silove žiadne). Myslím, že podľa nejakej normy by to malo byť tak, že ak sa dátovy kabel križuje alebo je vedený súbežne zo silovým kablom (bližšie ako 20cm) tak by mal byť v trubke.
Marek
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Str 28. Jan 2009 9:18:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: trubka na datove a televizne rozvody?

Poslaťod MiroM » Uto 02. Jún 2009 7:53:19

TV, Ethernet a ostatne datove rozvody davat jednoznacne do husich krkov. Ked sa zmeni technologia a budes chcet zmenit kable, tak ich budes nanovo zasekavat do steny a pracne opravovat omietku a malovku? Takto ich pekne pretiahnes cez krky.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: trubka na datove a televizne rozvody?

Poslaťod boro » Uto 02. Jún 2009 10:13:17

Všade natiahnúť trubky a vyviesť do krabice v každom rohu.

Nemusíte všade dávať dátové zásuvky, stačí ich dať tam, kde sa budú používať a na zvyšok záslepky. Vďaka trubkám nebude neskôr problém pripojiť počítač/TV/reproduktory/... tam, kde budu umiestnené a nebude ich ani problém premiestniť. Len sa trubkami pretiahne kábel na nové miesto a záslepka sa nahradí zásuvkou podľa potreby.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: trubka na datove a televizne rozvody?

Poslaťod BeloS » Uto 02. Jún 2009 10:25:39

Este by som odporucil natiahnut do husich krkov aj nejaky silon alebo pomocny kabel na pripadne dotiahnutie ineho kabla (clovek nikdy nevie, kedy sa to moze hodit a nie je to casovo ani financne narocne)
Obrázok užívateľa
BeloS
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Pon 15. Dec 2008 18:15:36
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: trubka na datove a televizne rozvody?

Poslaťod Andrej » Uto 02. Jún 2009 11:05:19

Staci mat spoje kablov pristupne v nejakej rozvodni...tie kable ktore vedu z rozvodne do jednotlivych izieb, mozu but kludne bez trubiek, tie aj tak nebudes menit, prepinat to budes len v rozvodni podla toho aka moznost bude v tom ktorom casovom obdobi.

p.s. Aj tak nieje sanca tie kable z trubiek vytiahnut, pokial to vedie cez nielkolko miestnosti a je zatocene na viacerych miestach.
Andrej
 
Príspevky: 273
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 10:47:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: trubka na datove a televizne rozvody?

Poslaťod Jookie » Uto 02. Jún 2009 15:47:50

Andrej píše:p.s. Aj tak nieje sanca tie kable z trubiek vytiahnut, pokial to vedie cez nielkolko miestnosti a je zatocene na viacerych miestach.


Ehm, tak snad az take zle to snad nebude - kamos ma v byte takto potahane trubky a pchal novy kabel z prvej izby cez chodbu do druhej, nemal prevliekaci silon ale to plechove pero (ako z hodin :) ) a nejako to prepchal, tak ked to dostal tam, tak by to snad aj dostal von :) Ale ja som trubky aj tak nedal, ale vsade som narval Cat 5e kabel.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron