Ako ukladat pripojku na vodu a kanalizaciu?

Ako ukladat pripojku na vodu a kanalizaciu?

Poslaťod limal » Štv 28. Máj 2009 1:08:52

Poradte,ako mam postupovat pri ukladani sieti do zeme? K domu mi vedie 3m siroka a 25m dlha prijazdova cesta.Mozem to postupne vlozit do jeneho vykopu? s postupom voda,kanalizacia,plyn a elektrina,dakujem za rady
Naposledy upravil emkac dňa Sob 30. Máj 2009 1:07:11, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
limal
 
Príspevky: 65
Registrovaný: Pon 15. Dec 2008 21:32:30
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod sigma » Štv 28. Máj 2009 7:18:15

Pekne si to urobte podla projektu. Asi este nemate projekty k pripojkam, ked sa pytate taketo zakladne veci.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod Peter H. » Štv 28. Máj 2009 9:54:03

Peter H.
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 0:58:16
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod Jookie » Štv 28. Máj 2009 10:07:04

Peter H., dobra tabulka :)

limal: Vsetky tieto pripojky ti bud bude robit nejaky odbornik a ten sa bude pri umiestneni riadit projektom (projekt plynovej pripojky, projekt vodovodnej a kanalizacnej pripojky, projekt elektrickej pripojky), alebo to budes robit sam (a s bozou pomocou) a budes sa tiez priblizne riadit projektom. Ak je to nova stavba a nie rekonstrukcia, tak tie vsetky projekty ti tak ci tak bude treba pri stavebnom povoleni, realizacii alebo kolaudacii. Ak je to starsia stavba a len menis potrubia (co by sa asi nemalo bez nejakeho oznamenia a vydokladovania, najma u plynarni, ktore si vyzaduju tlakovu skusku a reviznu spravu), tak to potajme pojde aj bez toho. Ale ak by si to musel oficialne vydokladovat (minimalne tym plynarnam), tak ti dane projekty bude treba. Takze ak ich nemas, tak sup-sup!

Mne ide po pozemku voda, o meter vedla kanalizacia, a o dalsich cca 5 metrov idu nad sebou plyn (ten je dole) a elektricky kabel (ten je o cca 0.3 m vyssie). Takto k tomu nikto nemal vyhrady (vodar, plynar, elektrikar). Voda a kanalizacia by teoreticky mali byt od seba tak daleko, aby si tam na hranicu pozemku bol schopny dat vodomernu sachtu a reviznu kanalizacnu sachtu (obe maju u mna priemer 1 m). To posunutie u ma 1 m voda od kanalizacie je aj preto, lebo tak mi vstupuju do domu (s takym odstupom), tak nech mam potrubia pekne rovno.

Mozno by to v tvojom pripade slo napchat aj do jedneho vykopu, kedze casto sa to robi tak, ze v zemi ti to uz aj tak nikto neskontroluje (ak sa odvazis porusit bezpecnostne odstupy vedeni). Horsie to potom bude jedneho dna, ked bude treba nieco z toho opravovat (o 30 rokov ci viac?) - to budes kopat, az narazis na 1. vedenie, potom na 2., potom na 3. a konecne sa dohrabes k tomu 4. ktore chces opravit alebo vymenit :)
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod joko » Štv 28. Máj 2009 10:24:47

Projekt je jedna vec, skutočnosť je iná.
Prvoradé je uloženia kanalizácie. Funguje na princípe gravitácie, tak s tým sa nedá špekulovať. A smerodatné máš výšku vyústenia do verejnej kanalizácie, a od toho postupne do stavby. Spád by si mal plánovať a dodržať cca 2-2,5%, na ležaté je to najideálnejšie. Pri Tvojej dlžke je to veľmi závažná veličina.
Voda 70 - 90 pod úroveň terénu, v nemrznúcej hlbke podľa lokality. Tam už sú iba minimálne požiadavky.
Nepoznám predpis, ktorá by obmedzovala tieto siete ukladať bo jednej ryhy nad seba, pri poslednej stavbe v pondelok tento týždeň presne takto to bolo, iba elektrika ešte nebola natiahnutá, ale chráničky už boli v ryhe .Podmienkou je označenie vodovodu a elektriky patričnou fóliou, pre zemné práce. Výškovo: kanál, voda RPe, elektrika. :ano:
Samozrejme v jednej ryhe nie je ideálne no je to na investorovi a priestore.
Naposledy upravil joko dňa Štv 28. Máj 2009 12:11:21, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod stevo79 » Štv 28. Máj 2009 11:11:31

ja by som to vsetko nedaval do jednej ryhy (alebo aspon nie vsetko nad seba), ale radsej sirsia ryha, a to len z dovodu pripadnej poruchy
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod Peter H. » Štv 28. Máj 2009 12:04:26

Som teraz v podobnej situacii, celkova dlzka vodovodnej pripojky je myslim az 77 metrov... Dam to teda do tejto temy.

V projekte mam zatial iba zumpu, lebo na ulici je kanalizacia iba naprojektovana, este vsak nie je zrealizovana. Na kanalizaciu sa budem tento rok pripajat do druhej ulice cez suseda, ktory s tym suhlasi. Avsak v buducnosti by som sa radsej spoliekal sam na seba. Pri kopani vykopov som preto chcel polozit aj kanalizacne potrubie, ked spravia kanalizaciu u nas, odpojil by som sa od neho. Spad mi vsak vychadza iba cca 1-1,5%.

Ako sa to riesieva? Tlakovou kanalizaciou, pripadne precerpavanim? Mam si to nachystat teraz, alebo radsej pockat na realizaciu kanalizacie na ulici? Tipujem, ze to skor ako za 2-3 roky nebude.
Naposledy upravil Peter H. dňa Štv 28. Máj 2009 12:18:15, celkovo upravené 1
Peter H.
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 0:58:16
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod Miro Ke » Štv 28. Máj 2009 12:16:12

aj by som to urobil teraz, aby som nerozkopavl hotovy pozemok
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod joko » Štv 28. Máj 2009 12:28:13

Peter H. píše:Som teraz v podobnej situacii, celkova dlzka vodovodnej pripojky je myslim az 77 metrov... Dam to teda do tejto temy.

V projekte mam zatial iba zumpu, lebo na ulici je kanalizacia iba naprojektovana, este vsak nie je zrealizovana. Na kanalizaciu sa budem tento rok pripajat do druhej ulice cez suseda, ktory s tym suhlasi. Avsak v buducnosti by som sa radsej spoliekal sam na seba. Pri kopani vykopov som preto chcel polozit aj kanalizacne potrubie, ked spravia kanalizaciu u nas, odpojil by som sa od neho. Spad mi vsak vychadza iba cca 1-1,5%.

Ako sa to riesieva? Tlakovou kanalizaciou, pripadne precerpavanim? Mam si to nachystat teraz, alebo radsej pockaj na realizaciu kanalizacie na ulici? Tipujem, ze to skor ako za 2-3 roky nebude.

S vodou nie je problém, max. zvol o jednu dimenziu vyššiu, kvôli odporom v prietoku, tzn. na RD 40mm=5/4".
S kanálom je to iná káva. 1-1,5 je pod hranicou. Mohlo by to ešte fungovať, no mal by si mať potrubie uložené na 100%. pre mňa je to nivelák a podsyp zo suchého betónu. Čím dlhšie rúry a menej spojov,a samozrejme šachta po 20 metroch.
Prečerpanie je istejšie, pokiaľ iba na "krátku dobu" čo je niekedy aj desať rokov, tak by som riešenie hladal v bezspádovom riešení. Zohnať niekde čerpadlo GFHU 80 - ponorku a k tomu hladinový spínač a picnút do neakej 2m3 nádrže Tie mávajú prietok cca 0,6-0,8 m3 za min. , tlak tak do 0,5 Mpa, to ti musí stačiť Ja by som niekde v týchto sférach hladal riešenie.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod Peter H. » Štv 28. Máj 2009 12:44:31

Vodu som planoval LDPE 32x4,4, docasna kanalizacia k susedovi vychadza v pohode gravitacna, ale to precerpavanie/tlak chcem uz spravit na dozivotie...

Joko, aky mas radius posobenia od BA? :-)
Peter H.
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 0:58:16
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod sigma » Štv 28. Máj 2009 13:06:11

Peter H. píše:Vodu som planoval LDPE 32x4,4, docasna kanalizacia k susedovi vychadza v pohode gravitacna, ale to precerpavanie/tlak chcem uz spravit na dozivotie...

S tou vodou to asi nebude stacit. 77m je dost!

1m 32x3,0 v Gyori za 180HUF s DPH.
1m 40x3,7 v Gyori za 295HUF s DPH.
Naposledy upravil sigma dňa Pia 29. Máj 2009 8:34:40, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod Peter H. » Štv 28. Máj 2009 14:43:52

OK, obzrieme sa po 40mm, z jokovho prispevku som si letmo vsimol 5/4, co som zobral ako 1,25 palca=32mm :-)

Mimochodom, naprojektovanych je 25mm, co sa aj mne laikovi zdalo malo... Pozeram, ze na vodarov som mal "stastie" uz od projektu :(
Peter H.
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 0:58:16
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: pripojka na vodu a kanalizaciu

Poslaťod joko » Štv 28. Máj 2009 21:26:43

Peter. Pri projektoch píšu DN 25 čo je vnútorná svetlosť = 1" = 32 RPe . 5/4" je RPe 40 a vprjekte by si mal DN32. Bežne do RD projektujú a dopájajú DN 25, no v tvojom prípade pri dlžke 80 metrov by mohli biť značné straty na prietoku, preto by som Ti radil tú RPe 40. To LDPE je pravdepodobne to isté ako RPe. Ja som zvyknutý na starý názov ako Rúra polyetilénová.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron