Ako zalozit prvy rad priecky z ytongu?

Ako zalozit prvy rad priecky z ytongu?

Poslaťod ferob » Pia 22. Máj 2009 10:35:59

Na rekonstrukciu jadra planujem pouzit 75mm ytong. Ako mam zalozit prvy rad, ked vyrobca odporuca POLOZIT na podklad asf. lepenku (bez prilepenia na povodny poter?), a ukladat prvy rad do malty (napr. baumit mauermortel 50) a na dalsie rady pouzit uz lep. maltu ytong, ked mi znami hovoria, ze je to zbytocne a aj prvy rad priecky zakladali do lepiacej malty bez podkladu z lepenky?
Tiez ma zaujima, ci sa prvy rad moze zakladat aj na podklad vyliaty nivelackou, kedze po zburani jadra by som rad cely priestor kuchyna+kupelna+wc vylial naraz. Dakujem za odpovede.
Naposledy upravil emkac dňa Ned 24. Máj 2009 22:45:28, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
ferob
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pia 22. Máj 2009 10:17:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: zalozenie prveho radu priecky z ytongu

Poslaťod diry » Pia 22. Máj 2009 17:47:46

V pohode môžeš položiť prvý rad na nivelačku a do lepidla, pokiaľ sa týka prestavby jadra. Do malty a na lepenku iba pokiaľ ide o vonkajší múr. Podľa vlastnej skúsenosti doporučujem založiť prvý rad ako som povedal, nechať zatvrdnúť a druhý deň hoblíkom na Ytong zrovnať do roviny a potom už ide práca perfektne od ruky, rovno a rýchlo!
Obrázok užívateľa
diry
 
Príspevky: 87
Registrovaný: Pon 23. Feb 2009 23:16:15
Bydlisko: Košice
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: zalozenie prveho radu priecky z ytongu

Poslaťod scott01 » Pia 22. Máj 2009 17:49:16

..ak je to bytové jadro v paneláku na siedmom poschodí hydroizoláciu(lepenku) netreba :) ,tam by spodná voda nemala doraziť :ano: , čo sa týka hrúbky 7,5 cm no neviem mne sa to zdá málo....prvý rad založiť na murovaciu maltu a ďalej lepiť na lepidlo pomocou hrebeňa 6-8 mm...
scott01
 
Príspevky: 121
Registrovaný: Pia 09. Jan 2009 18:53:03
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: zalozenie prveho radu priecky z ytongu

Poslaťod joko » Pia 22. Máj 2009 18:34:34

scott01 píše:..ak je to bytové jadro v paneláku na siedmom poschodí hydroizoláciu(lepenku) netreba :) ,tam by spodná voda nemala doraziť :ano: , čo sa týka hrúbky 7,5 cm no neviem mne sa to zdá málo....prvý rad založiť na murovaciu maltu a ďalej lepiť na lepidlo pomocou hrebeňa 6-8 mm...

Tiež by som posunul otázku hrúbky steny ďalej. Budú tam vedené potrubia? Hlavne kanalizácia? Vodovod do 7,5-ky vlezie, no s odpadom budú problémy. Ak je to však iba deliaca priečka tak 7,5 je OK ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: zalozenie prveho radu priecky z ytongu

Poslaťod deko » Pia 22. Máj 2009 19:29:20

scott01 píše:..ak je to bytové jadro v paneláku na siedmom poschodí hydroizoláciu(lepenku) netreba :) ,tam by spodná voda nemala doraziť :ano: ,


ale moze pretiect vana, prasknut vodovodne potrubie, pokazit sa pracka, umyvacka alebo sa mozu stat ine vodne pohromy. ytong potom do seba zbytocne nataha vlhkost a ta sa potom moze objavit niekde inde - napriklad vytvori mapu pod stropom...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: zalozenie prveho radu priecky z ytongu

Poslaťod MiroM » Pia 22. Máj 2009 21:26:09

Uz tu bola diskusia ohladom hrubky priecky. Ja by som isiel do 10cm-ovej hrubky. Tvarnice zakladaj priamo na beton, lepenku na poschodi netreba.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako zalozit prvy rad priecky z ytongu?

Poslaťod ferob » Pon 25. Máj 2009 9:18:53

Dakujem vsetkym za rady.
V jednom byte som uz mal urobene namisto jadra priecky
7,5cm a bolo to v pohode, len tam som nebol pri vystavbe :)
ferob
 
Príspevky: 9
Registrovaný: Pia 22. Máj 2009 10:17:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia