priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod fabka2004 » Štv 21. Máj 2009 13:48:05

Zdravim stavebnikov,

Moja otazka znie, ze aku velku (malu) technicku miestnost potrebujem kedze tam chcem mat umiestnenu rekuperacnu jednotku a prakticky nic viacej.
Neviem aka velka je rekuperacna jednotka pre bezny bungalow do 130m2 zastavanej plochy, kolko zaberie miesta, kolko potrebuejm mat k dispozicii, aby som mal efektivne vyuzitu danu miestnost pre rekuperacnu jednotku, alebo tip, kde inde a ako ju umiestnit ...

som prave vo faze navrhu projektu

dakujem za vsetky odpovede
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod Rudi_M » Štv 21. Máj 2009 15:35:51

všeobecné dopručenie - do techn.miestnosti, ale dá sa príp.aj inde = podľa dispozície RD a typu RJ; výstupu zo ZR a pod.
- sú aj verzie pre vodorovnú montáž = možnosť do stropu/podhľadu napr.v chodbe/kúpelni -- nezabudnúť na to, že je potrebné mať zabezpečený odvod kondenzu a prístup k výmene fitrov a vybratiu výmenníka na kontrolu / čistenie.

u mňa (viewtopic.php?f=5&t=179) v techn.miestnosti - najbližie prechody mimo RD pre nasávanie a odfuk, rozvody v podhľade
RJ PAUL Santos 370DC - zvislá montáž na stenu; V x Š x H (mm): 892 x 714 x 597
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod opus » Štv 21. Máj 2009 17:48:23

ja som niekde cital nepametam vyrobcu a ten odporucal dat rekuperacku do stredu domu aby vsetky rozvody mali
priblizne rovnaku dlzku, ale verim ze to vo 90% stavbach nieje mozne. zvysok tak ako pisal rudi
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod Rudi_M » Pia 22. Máj 2009 7:30:30

opus píše:ja som niekde cital nepametam vyrobcu a ten odporucal dat rekuperacku do stredu domu aby vsetky rozvody mali
priblizne rovnaku dlzku, ale verim ze to vo 90% stavbach nieje mozne. zvysok tak ako pisal rudi

no doporučenie je to pekné, ale:
-- vieš si predstaviť mať skriňu RJ napr.uprostred obývačky?
-- to potom budeš ťahať prívod a odfuk do/z RD cez strechu?
-- ako odvedieš prípadný kondenz z RJ?
-- ako odhlučníš zvuk prevádzky RJ (niektoré RJ síce majú nejakú izoláciu v stenách skrine = pár cm, ale všimni si údaje výrobcov - 30-40dB 1m od nej)?
samozrejme, treba mať čo najkratšie rozvody s najmenšími oblúkmi (pokiaľ možno vyhnúť sa kolenám) a uprednostniť "hviezdicový" rozvod pred sériovým (min.riziko presluchov medzi miestnosťami) - určite ľahšie sa bude každému riešiť vedenie rozvodov v podhľade do jednotlivých miestností (väčšinou len Ø 120 /100 / 75mm) ako hlavné potrubie do/z RJ (väčšinou Ø 160mm)
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod fabka2004 » Pia 22. Máj 2009 8:04:54

vedenie rozvodov planujem v podlhadoch ...
stale vsak nemam jasno kde ju umiestnit, pohravam sa s ideou umiestnit ju do kupelky ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod Rudi_M » Pia 22. Máj 2009 8:43:23

fabka2004 píše:vedenie rozvodov planujem v podlhadoch ...
stale vsak nemam jasno kde ju umiestnit, pohravam sa s ideou umiestnit ju do kupelky ...

určite záleží na veľkosti skrine RJ, ale pozor ešte raz na prevádzkový "hluk", nutnosť odvodu kondenzu a prístup na "bežnú údržbu" RJ - v prípade vodorovnej verzie by som uprednostnil tiež montáž do podhľadu (mám tam cca 160mm medzi spod.okrajom väzníkov a SDK)
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod fabka2004 » Pia 22. Máj 2009 9:15:42

podla popisov to vydava hluk asi ako chladnicka (mierne vyssi) a ta je bezne v kuchyni ....
navyse sa to podla vsetkeho da dodatocne zvukovo izolovat (zavriet do skrine obalenej zvuk izolaciou),
takze preto sa pohravam na to nevytvorit miestnost ale bahcnut to do kupelky, v com vidite nevyhody?
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod fabka2004 » Pia 22. Máj 2009 14:09:26

kym niekto este nieco napise ohladom umiestnenia RJ, mam este otazku an RJ a to:

2 all: otazka na vsetkych, mala by rekuperacna jednotka bezat nonstop, alebo vacsinu casu, alebo ako je to?
(mozno priblbla otazka, ale...)
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod Rudi_M » Pia 22. Máj 2009 14:10:27

fabka2004 píše:podla popisov to vydava hluk asi ako chladnicka (mierne vyssi) a ta je bezne v kuchyni ....
navyse sa to podla vsetkeho da dodatocne zvukovo izolovat (zavriet do skrine obalenej zvuk izolaciou),
takze preto sa pohravam na to nevytvorit miestnost ale bahcnut to do kupelky, v com vidite nevyhody?

-- pojem mierne vyšší hluk ako chladnička je na môj sluch v spánku už neprijateľný, ale dodatočná zvuk.izolácia by to mohla riešiť (len pozor, tepelná izolácia sa realizuje ľahšie ako zvuková! hlavne nižšie frekvencie sa najťažšie utlmujú)
-- bachnúť do kúpelky - ako najprojateľnejšie riešenie určite áno (jendoduchá možnosť odvodu kondenzu), ale pozor - svoj priestor a prístup bude RJ vyžadovať v ktorejkoľvek miestnosti!
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod MartinR » Pia 22. Máj 2009 14:15:03

Mne sa prave projektuje Nilan VP18 a doslova bude umiestnena v "spalni", zatvorena v ROLDOR skrini. Je to idealne miesto v dome, rozvody odtial niesu problem. Ak by bol problem s hlukom, co nepredpokladam (projektor huci viac), tak by som to dodatocne zaizoloval.
Na tvojom mieste by som ju kludne dal do kupelne, ak vyhovuje polohou.
fotovoltaika, aktivna rekuperacia ... bez otazok nie su odpovede ;)
www.aktivnydom.eu
MartinR
 
Príspevky: 107
Obrázky: 12
Registrovaný: Uto 12. Máj 2009 15:20:02
Bydlisko: Pezinok
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod fabka2004 » Pia 22. Máj 2009 14:49:34

MartinR píše:Mne sa prave projektuje Nilan VP18 a doslova bude umiestnena v "spalni", zatvorena v ROLDOR skrini. Je to idealne miesto v dome, rozvody odtial niesu problem. Ak by bol problem s hlukom, co nepredpokladam (projektor huci viac), tak by som to dodatocne zaizoloval.
Na tvojom mieste by som ju kludne dal do kupelne, ak vyhovuje polohou.

do obytnej miestnosti urcite nie ...
kueplna mi vyhovuje z toho hladiska ze tam to umiestnim a potom na to dam akoze skrinku a nemusim mat iba na to specialnu miestnost,
pricom teraz vo faze navrhu netusim kolko miesta na to vyhradit aby som mal miesto efektivne vyuzite
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod Rudi_M » Pia 22. Máj 2009 15:10:15

fabka2004 píše:do obytnej miestnosti urcite nie ...
kueplna mi vyhovuje z toho hladiska ze tam to umiestnim a potom na to dam akoze skrinku a nemusim mat iba na to specialnu miestnost,
pricom teraz vo faze navrhu netusim kolko miesta na to vyhradit aby som mal miesto efektivne vyuzite

koľko miesta:
-- ako som už spomínal, je to dané nutnosťou prístupu na údržbu = výmenu filtrov a možnosti vybrať rekuperačný výmenník na čistenie a príp.opravy v budúcnosti
-- určite aspoň toľko priestoru pred ňou, aká je veľkosť a hĺbka samotnej skrine RJ z čelného pohľadu; ale samozrejme môže byť "zatvorená v skrini"
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod opus » Ned 24. Máj 2009 11:05:53

Rudi_M píše:
opus píše:ja som niekde cital nepametam vyrobcu a ten odporucal dat rekuperacku do stredu domu aby vsetky rozvody mali
priblizne rovnaku dlzku, ale verim ze to vo 90% stavbach nieje mozne. zvysok tak ako pisal rudi

no doporučenie je to pekné, ale:
-- vieš si predstaviť mať skriňu RJ napr.uprostred obývačky?
-- to potom budeš ťahať prívod a odfuk do/z RD cez strechu?
-- ako odvedieš prípadný kondenz z RJ?
-- ako odhlučníš zvuk prevádzky RJ (niektoré RJ síce majú nejakú izoláciu v stenách skrine = pár cm, ale všimni si údaje výrobcov - 30-40dB 1m od nej)?
samozrejme, treba mať čo najkratšie rozvody s najmenšími oblúkmi (pokiaľ možno vyhnúť sa kolenám) a uprednostniť "hviezdicový" rozvod pred sériovým (min.riziko presluchov medzi miestnosťami) - určite ľahšie sa bude každému riešiť vedenie rozvodov v podhľade do jednotlivých miestností (väčšinou len Ø 120 /100 / 75mm) ako hlavné potrubie do/z RJ (väčšinou Ø 160mm)


mozno som sa zle vyjadril jasne ze to bolo myslene v technickej miestnosti, boli to podklady pre architektov aby vedeli kde maju umiestnovat RJ.
ze pokial podorys domu dovoluje dat technicku miestnost blizsie k stredu tak je to najlepsie.
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod opus » Ned 24. Máj 2009 11:13:47

Rudi_M píše:(len pozor, tepelná izolácia sa realizuje ľahšie ako zvuková! hlavne nižšie frekvencie sa najťažšie utlmujú)


tak stym to uz vobec nesulhlasim (mozno tepelna izolacia je lacnejsia ako zvukova to ano, ale v dnesnej dobe uz existuju bitumenove platy, ktore sa pouzivaju v autohifi
a snimi sa da "odizolovat" akykolvek priestor rozne cleneny, tak ze v aute bude ramus a von nebude skoro nic pocut), nieviem ake mate vy skusenosti zo zvukom ako takym, ale verte ja mam pracoval som 3 roky v hlukovej miestnosti na meranie domacich spotrebicov a inych havedi ... :D
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: priestor na rekuper jednotku, alebo kde ju umiestnit

Poslaťod Rudi_M » Pon 25. Máj 2009 7:35:54

2 opus:
samozrejme Tvoje skúsenosti s utlmením zdroja hluku z RJ sú výhodou a tak máš možnosť si to doriešiť
ale nezabudni, že nejaký "hluk" z RJ sa Ti prenesie aj cez príliš krátke prívodné potrubie vzduchu do spálne = jeho dĺžka by mala umožňovať zaradiť tlmič hluku medzi RJ a výustok v spálni - určite je to aspoň na uváženie.

len môj názor - ceny rozvodov (mám sonovac 25) nie sú až tak vysokou položkou, aby som riskoval posun "zdroja hluku" bližše k obytným miestnostiam a preto som uprednostnil čo najkratšie trasy pre hlavný prívod a odvod vzduchu k RJ a zároveň pre mňa najoptimálnejšie umiesnenie v techn.miestnosti (celá technológia RD na jednom mieste)
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat




Ďalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť