Ochladenie vzduchu cez leto...

Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod marecek » Sob 16. Máj 2009 21:45:45

Zdravim, vsetkých majstrov i nemajstrov. Do mojho drevodomu si chcem namontovat nutene veranie s rekuperaciou ale chcem aj nejake to letne chladenie. ZR som zamietol s roznych dvovodov. Napadlo ma co tak vzduch prehanat cen nejaky chladic (alebo i viac) cez ktory/e by prudila napriklad studnicna voda... Dalo by sa to rozobrat a pripadne vydenzifikovat, kedze asi by tam vznikal kondenz...
marecek
 




Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod melkor » Ned 17. Máj 2009 7:18:04

Uvedené riešenie sa volá solankový zemný register.
Podrobnosti v dokumentácii od Atrea
http://www.atrea.cz/?download=cz/obytne ... lektor.pdf
melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod marecek » Uto 19. Máj 2009 19:55:47

Princip solankoveho vymennika poznam, ale mna by zaujimalo moje riesenie. Nemam chut rozkopavat zahradu, alebo to davat do zakladovej dosky a myslim, ze i cena bude niekde inde...

Takze stale plati moja otazka... Dokazem vzduch ochladit ked ho prezeniem cez chladic v ktorom bude prudit studnicna voda?
marecek
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 19:52:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod vladoh » Uto 19. Máj 2009 21:51:06

Ano, Atrea Rk2 to dokaze, je to volitelne prislusenstvo
vladoh
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 19:07:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod opus » Str 20. Máj 2009 10:23:27

marecek zalezi od toho kolko vzduchu naraz a aka je ta voda studena a kolko tej vody mas k dispozicii a akym sposobom ju budes transportovat.
ja som si skusal len tak provizorne, mam stary chladic z vrtulov z fatasa don som pustal vodu cca 6-8°C a ochladilo mi to 30°C vzduch na nejakych 20°C,
ale ta voda sa rychlo ohriala a bolo po parade, cize moj odhad potrebujes mat vydatny pramen a 2 studne z jednej cerpat do druhej pustat.
ale hlavne zobrat pero papier ako vzdy :) a ratat kolko ta vyjde vyvrtanie 2 studni (ak planujes chladit dlhsiu dobu pocas dna, lebo solanku ohrejes a
potom sa musi vychladit a az potom znova mozes chladit vzduch), kolko zaplatis za cerpadla a kolko ejektriky budu papat.
a potom ta mozno napadne kupit klimu a mozno ta to vyjde rovnako.

preto radsej solanku aj ked nieje taka ucinna ako toto co som napisal ale isto bude lacnejsia, ak si ju spravis sam.
cize kupis hadice, nejaky vymennik do systemu a nejake obehove cerpadlo ktore bude riadene jednoduchym obvodom.
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod Peter H. » Str 20. Máj 2009 11:13:27

Presne rovnaky napad ako marecek som dostal aj ja, mam sice iba narazanu studnu, ale 2,2 kW cerpadlo dokaze z nej tahat vodu s vysokym prietokom cele hodiny, pripada mi to skoda nevyuzit, v lete aj v zime :mrgreen:

Nejaka kombinacia solanky a studnicnej vody neexistuje?
Peter H.
 
Príspevky: 150
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 0:58:16
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod Henry » Str 20. Máj 2009 11:53:15

ak mate kopanu studnu a je v nej dostatok vody, natiahnut vymennik az ku dnu studne, pripadne naopak - potiahnut vodu az k vymenniku vzduchotechniky v dome
a ak je studna vrtana, tak musi byt dalsi vrt, podobne ako pre tepelne cerpadlo - to je drahe riesenie
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod opus » Str 20. Máj 2009 12:05:34

no studna ma jednoznacne vyhodu, ak je dobry pramen v tom ze ta voda bude mat "vzdy" rovnaku telotu kdezto solanka je uzavrety okruh,
pisem stale o dvoch vrtoch z jedneho vrtu tahat a do druheho co je v smere pramena priblizne 1 - 2 m od prvrho vrtu vypustat.

alebo spojit studnu a solanku dokopy, to znamena ze solanku nezakopat ale pustit do studne hadicu kde sa bude ochladzovat,
no v takomto pridpade je potrebna velka dlzka solanky v dostatocne velkej studni plnej studenej vody.

cize je to asi na jedno ci budete mat dva vrty 20cm priemeru do hlbky asi 20 metrov (zalezi od pramena)
alebo budete mat studnu o priemere min 120cm-160cm do hlbky priblizne 30 metrov (zalezi od pramena)
jednoznacne vzdy je potrebne aspon prepocitat kolko potrebujeme chaldit a ako dlho.
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod Henry » Str 20. Máj 2009 12:43:19

vies poradit s tym prepoctom?
kedze su to dve rozne media (voda-vzduch), neviem ako ratat rovnocenne objemy na vymenniku
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod Miro Ke » Str 20. Máj 2009 14:04:17

nie su to presne cisla takze len orientačne.
vzduch 1 KJ/m3/K
voda 4 KJ/L/K
t.j. aby ochladil 100m3 vzduchu s teploty 30 na 20st. pri ohriati vody s 10 na 20st. cez protiprudny vymennik tepla potrebujem zhruba 25l vody.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod Henry » Str 20. Máj 2009 14:34:01

vdaka :)

existuje protiprudny vymennik voda/vzduch? ja by som pouzil chladic z auta, pripadne aj dva za sebou, ked nemaju dostatocnu ucinnost
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod Miro Ke » Str 20. Máj 2009 15:16:09

to s tym vymennikom tepla to bolo len obrazne, ja som len porovnal tepelnu kapacitu vody a vzduchu aj to len priblizne, bez uvazovania ucinnosti, a pod. cize je to vypocet len pre ziskanie hrubej predstavy o objemoch.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod marecek » Str 20. Máj 2009 20:44:28

Necakal som, ze okolo toho bude tolko roboty... Predstavoval som si to, ze dam nejaky mensi chladic, alebo aj 2-3-4 za sebou, do kazdeho by som priviedol samostatne privod (aby boli paralelne a nie seriovo) a odvod som chcel dat bud do trativodu niekde pri studnu. Prietok som chcel co najmensi aby som nemusel kupovat nejake velke cerpadlo a aby som neminul vela vody.
Na studnu by som chcel mat napojenu aj nejaku vodarnicku a od tial by som bral vodu na chladenie (preto ten maly prietok aby stale nemusela zapinat).
Dom by mal mat zhruba 300m3.
marecek
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 19:52:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod marecek » Ned 24. Máj 2009 20:05:40

A da sa nejako zistit, alebo vypocitat aky prietok vody by som potreboval na ochladenie vzduchu ak teplota privadzanej vody bude okolo 10-15°C? Viem ze to este zalezi od typu chladica... nemam este ziaden vybraty ale predstavujem si ze to bude nejaky mensi (rozmery tak 30x30 cm) popripade ich tam bude viac...
marecek
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 19:52:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod Miro Ke » Ned 24. Máj 2009 21:01:02

mam pocit ze v ElektroWorlde som videl taku malu srandu na chladenie, malo by sa tam dat okolo 8l vody a bolo to urcene pre plochu cca 10m2. Tak si to treba pozriet.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat




Ďalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron