Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Poslaťod MartinH » Pon 04. Máj 2009 16:01:07

Problem jednou vetou: v zime sa odchadzajuci vzduch v rekuperatore ochladzuje, voda v nom kondenzuje a ked je hlboko pod nulou, aj zamrza.

Zemny register neplanujem, ako inak sa da tomu predist ? Ako zistim, ze sa to stalo ? Co treba spravit na odmrznutie ? Co sa moze stat, ked sa to nespravi ?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Poslaťod Rudi_M » Pon 04. Máj 2009 20:14:58

ak rekup.jednotka (RJ) už nemá v sebe integrovaný predohrev nasávaného vzduchu, je riziko zamrznutia výmenníka pri teplotách vstupného vzduchu pod nulou reálne = nutné doplniť el. / vodný predohrev s reguláciou od RJ.
ja som tiež neralizoval ZR a tak kupujem EOKO 160 / 2,4 kW / 1D od multivac.cz
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Poslaťod MartinH » Pon 04. Máj 2009 21:59:01

Rudi_M píše:ak rekup.jednotka (RJ) už nemá v sebe integrovaný predohrev nasávaného vzduchu, je riziko zamrznutia výmenníka pri teplotách vstupného vzduchu pod nulou reálne = nutné doplniť el. / vodný predohrev s reguláciou od RJ.
ja som tiež neralizoval ZR a tak kupujem EOKO 160 / 2,4 kW / 1D od multivac.cz


O tu regulaciu mi ide. Ako rekuperator vie, ze zamrzol ? Ma snimac coho ?

Aby som vysvetlil, preto sa pytam na zistenie namrznutia: minule sa tu preberalo, ze teplo ziskane pred rekuperatorom (ZR alebo miesto neho el. predohrev) skonci z velkej casti vonku. Tiez ma to najprv prekvapilo. V skratke: idealny rekuperator zachyti vsetko teplo v dome, preto vyfukovany vzduch ma teplotu nasavaneho. Ak zvysime teplotu nasavaneho vzduchu napriklad predohrevom, vysledkom bude zvysenie teploty vyfukovaneho vzduchu, cize vyhodene peniaze za vykurovanie ulice. Preto by sa mal takyto ohrev pustat len na najnevyhnutnejsiu dobu, ked je s namrazou problem, nie iba nejake riziko.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Poslaťod Rudi_M » Pon 04. Máj 2009 23:43:28

u mňa to bude ovládať regulácia z RJ (int.čidlá) pripojená aj na vn.termostat - doohrev len v tom rozsahu, aby privádzaný = čerstvý vzduch nespôsobil namŕzanie kondenzu vnútri výmenníka a zároveň do miestností v RD neprúdil "studený" vzduch - tj aby sa nenarušil "komfort" v RD.
ak je reálna účinnosť rekuperácie cca 80-90% (pri protiprúdnom systéme a prietokoch cca 100-150 m3/h) doohrev vlastne doplní len tie "chýbajúce percentá" + zamedzenie namŕzania.
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Poslaťod MartinH » Uto 05. Máj 2009 10:48:24

Rudi_M píše:u mňa to bude ovládať regulácia z RJ (int.čidlá) pripojená aj na vn.termostat - doohrev len v tom rozsahu, aby privádzaný = čerstvý vzduch nespôsobil namŕzanie kondenzu vnútri výmenníka a zároveň do miestností v RD neprúdil "studený" vzduch - tj aby sa nenarušil "komfort" v RD.
ak je reálna účinnosť rekuperácie cca 80-90% (pri protiprúdnom systéme a prietokoch cca 100-150 m3/h) doohrev vlastne doplní len tie "chýbajúce percentá" + zamedzenie namŕzania.

Budem sa opakovat, ale doohrev "doplna percenta", iba ak je za rekuperatorom (v smere nasavaneho vzduchu). Ak zamedzuje namrzaniu, tak je pred rekuperatorom, a vtedy neprispieva na ohrev domu takmer vobec.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Poslaťod Rudi_M » Uto 26. Máj 2009 11:31:43

MartinH píše:Budem sa opakovat, ale doohrev "doplna percenta", iba ak je za rekuperatorom (v smere nasavaneho vzduchu). Ak zamedzuje namrzaniu, tak je pred rekuperatorom, a vtedy neprispieva na ohrev domu takmer vobec.

ano, máš pravdu - konzultoval som to s PAUL-om a predohrev zaradený pred RJ by mal len "nahrádzať" tepelný zisk ZR v zimnom období = zabrániť namŕzaniu výmenníka (vraj k namŕzaniu by mohlo dochádzať pri prietoku cca 100-120m3/h až od -10°C), ale nie "suplovať teplovzdušné vykurovanie", lebo by znižoval jeho účinnosť
Naposledy upravil Rudi_M dňa Uto 26. Máj 2009 22:39:18, celkovo upravené 1
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Poslaťod MartinH » Uto 26. Máj 2009 14:21:10

Mozno ste zachytili diskusiu aj na Filipovi, k teme senzorov som sa dozvedel, ze su to teplotne senzory, blizsie info vsak nemam. K teme odmrazovania sa hovorilo o dvoch beznych metodach (ak ZR nepocitam): uz spominany el. predohrev na 0 stupnov, alebo zastavenie ventilatora privodu studeneho vzduchu pricom ventilator odvodu tepleho vzduchu bezi dalej a tak sa ohrieva rekuperator. Rozdiel sa nasaje netesnostami domu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Poslaťod ps84 » Uto 02. Máj 2017 9:33:36

Dá sa to aj bez ohrevu. Riadenie zníži výkon motoru na strane nasávanie z exteriéru, čim sa docieli zvýšenie teploty výmenníka a zabráni zamrznutiu výmenníka.
ps84
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 02. Máj 2017 9:21:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako sa riesi zamrzanie rekuperatora ?

Poslaťod MartinH » Uto 02. Máj 2017 16:01:56

Jeej, to je uz 8 rokov :o

Dobre, ked sa uz tato tema vyhrabala, prezradim este jednu metodu, co som zistil.

Ak to HW a SW dokaze, v mraze treba trosku otvorit bypass.

Cast studeneho vzduchu dnu pojde priamo. Cast cez vymennik.
Cely teply vzduch von pojde cez vymennik.

Ohrievanie vymennika tak ziska vyhodu nad ochladzovanim a vymennik nezamrzne.

Zakon zachovania energie stale plati a ani toto nie je zadarmo. Do domu pojde chladnejsi vzduch.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron