teplota vs vlhkost vs nezatepleny sokel

teplota vs vlhkost vs nezatepleny sokel

Poslaťod deko » Štv 27. Nov 2008 18:55:16

ahojte tak po par dnoch od objednania som dostal bezdotykovy teplomer tak som s nim pomeral teplotu povrchu stien. aktualne je vonkajsia teplota 0,4, teplota povrchu steny na vonkajsej strane -2,2. v obyvacke mame 61 % RH, teplotu 22,4. teplota priecok je 22,7, povrch obvodovych konstrukcii (15 cm EPS) 22,3. Dost ma ale zarazila teplota povrchu po celej dlzke spodneho konca obvodovych konstrukcii - 14 stupnov, v severnom rohu dokonca iba 12. kedze som zacal zateplovat neskoro, nestihol som zateplit sokel, co sa uz zacalo prejavovat plesnou. nastriekal som to "plesni stop"-om, takze uz by to plesniviet nemalo (vyskusane z panelaku). jo a este mi napadlo, ze teplota povrchu sokla na vonkajsej strane je 1,5 stupna a podlahu pod domom mame nezateplenu.

o co mi ale ide - da z tychto udajov povedat, aku hrubku perimetra by som mal pouzit aby som zan nezaplatil prilis vela tugrikov ale aby bol rosny bod "mimo"?

a na akej urovni by sme mali udrziavat vnutornu vlhkost, aby spodne rohy neboli zbytocne namahane kondenzaciou vlhkosti?

vdaka :)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: teplota vs vlhkost vs nezatepleny sokel

Poslaťod krak3n » Pia 28. Nov 2008 8:51:23

ono to nejde z tychto udajov vypocitat . chyba nam totiz tepelna vodivost sokla, aj jeho realny tvar atd .. Iste dalo by sa to namodelovat .. t.j. matematicky je tato vec zvladnuta ale pocet vstupnych premennych je kusok vyssi ako len povrchova teplota. v kazdom pripade 15cm EPS ktore mate na stenach moze byt rozumne doplnene minimalne 8cm izolaciou sokla .. to odhadujem pre taky "priemerny" sokel (cca max 50cm od zeme). Pokial ide o interierovu vlhkost .. limitom sa mne zda 70% .. obcasne az 72 .. priemerne pod 65%. to povazujem za hornu hranicu. Naopak spodna hranica 45% .. potom uz trpia sliznice.
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: teplota vs vlhkost vs nezatepleny sokel

Poslaťod deko » Pia 28. Nov 2008 9:30:42

no realne je to betonovy (alebo mozno zelezo-betonovy - neviem. v projekte to nie je a ja nemam chut ho rontgenovat alebo rozvrtat) kvader 40 cm pod urovnou terenu a priblizne 30 cm nad zemou. sirka je asi 38 cm (mam 40 mury a je o nieco tensi ako mur - priblizne o hrubku omietky). na celej vrchnej ploche sokla je terpapier a na nom su vytiahnute mury.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: teplota vs vlhkost vs nezatepleny sokel

Poslaťod krak3n » Pia 28. Nov 2008 11:27:05

odporucam nadalej tych 8cm .. ale realne by mohlo stacit 6cm. Celkom ma zaujim a taky experiment, ak mate paru dosak bezneho EPS-ka .. (hoci najlacnejsieho obaloveho 4- 6cm ) hodte ho na sokel v dlzke aspon 3m (nelepit . len nejak prilozit, zaistit opretim dosiek atd) .. co spravi teplota povedzme po 24 a 48 hodinach v tychto miestach.
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: teplota vs vlhkost vs nezatepleny sokel

Poslaťod sigma » Pia 28. Nov 2008 14:14:26

A sledujte rozdiel teplot vnutornych aj vonkajsich.

http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=101951
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=102001
Najma toto: (koli grafickemu znazorneniu ekviterm)
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=101049
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: teplota vs vlhkost vs nezatepleny sokel

Poslaťod deko » Pia 28. Nov 2008 22:28:37

krak3n píše:odporucam nadalej tych 8cm .. ale realne by mohlo stacit 6cm. Celkom ma zaujim a taky experiment, ak mate paru dosak bezneho EPS-ka .. (hoci najlacnejsieho obaloveho 4- 6cm ) hodte ho na sokel v dlzke aspon 3m (nelepit . len nejak prilozit, zaistit opretim dosiek atd) .. co spravi teplota povedzme po 24 a 48 hodinach v tychto miestach.


uff eps sice mam, su to ale cele dosky hrube 15 cm a je mi luto znicit ich 6 (vyska nad zemou je 30 cm) - vsetky zvyskove eps dosky vyuzijem pri zateplovani stien v komore - aby sme nechladili kuchynu a kupelnu. ak by som ale zohnal nejakych 6 dosiek od niekoho, kto ich uz urcite nevyuzije, pokojne sa na tento experiment dam nahovoriti

all: nie je tu niekto taky, komu sa na povale/dvore/v pivnici vala nejaky nepouzity eps? som pri senci, par kilometrov autom dokazem prejst :)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: teplota vs vlhkost vs nezatepleny sokel

Poslaťod deko » Pia 28. Nov 2008 23:39:27

hmm nejako mi prestava fungovat mozog... staci ak pouzijem 3 dosky :)

ale ine som chcel. trochen som sa este pohral s pyrometrom. povrch zateplenej steny ma aktualne -4,3, omietka tesne pod zakladacou listou ma 1,3, sokel tesne nad betonovym chodnikom 0,7. chodnik tesne pri sokli 0,3, chodnik cca 20 cm od domu ma -2,2. chodnik asi 40 cm od domu -4,2. skoda ze nemam nejaky soft ktory by dokazal vypocitat izotermy :(
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron