Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod MartinH » Pia 24. Apr 2009 9:42:38

Mam tri stupacky a odvetranie je naplanovane klasickym prechodom cez strechu. Vymyslel som zlepsovacik: cez strechu pojde len najvacsia a ostatne sa na nu pripoja v priestore neobyvaneho podkrovia. Viedol ma k tomu nazor, ze prechod cez strechu je miesto potencialnej poruchy a odvetravacia rura prinasa chlad z vonku. Traja ludia sa mi k tomu uz vyjadrili, ale kazdy inak. Prosim preto "starsich a skusenejsich" o nazor.

P.S. privetravacie hlavice nechcem
Prílohy
odvetranie.jpg
odvetranie.jpg (9.58 KiB) Zobrazené 2644 krát
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod MadaC » Pia 24. Apr 2009 9:57:12

Mas pravdu a podla mna mozes, pretoze nemas mrakodrap, kde musi byt splachovanie synchronizovane. Mozes dat aj dve privetravacie hlavice a na najvzdialenejsiu vetvu (od spodneho zaustenia kanalizacie) odvetranie, co je 100% koser riesenie.
Naposledy upravil MadaC dňa Sob 25. Apr 2009 22:13:08, celkovo upravené 1
MadaC
 
Príspevky: 185
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:34:39
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod laskomer » Pia 24. Apr 2009 22:08:32

Ja som to urobil presne rovnako, ako uvažuješ. Neviem, či to bude aj dostatočné pre odvetranie a správny "podtlak", ale tiež som sa chcel vyhnúť "X" prestupom cez strechu. Odobrilo mi to viacero vodárov. Privzdušňovacie hlavice mi neodporúčalo viac ľudí, najmä z dôvodu ich nefunkčnosti (menšej funkčnosti) v zime.
laskomer
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pia 24. Apr 2009 22:03:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod MartinH » Sob 25. Apr 2009 8:27:45

laskomer píše:Ja som to urobil presne rovnako, ako uvažuješ.

Polozil si "prepojovaciu" ruru vodorovne alebo ma mat nejaky sklon ?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod MadaC » Sob 25. Apr 2009 22:26:25

Je to jedno.

Nechapem suvislost medzi hlavicou, jej nefunkcnostou a zimou. Vsak je furt v izbovej teplote.
MadaC
 
Príspevky: 185
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:34:39
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod joko » Ned 26. Apr 2009 16:59:41

Prepojenie je aj podľa mňa OK. Nepotrebuješ žiadný sklom, lebo je tam vzduch, kondenzu minimum, a tá odkvapká do volaktorej stupačky. Ak je možnosť prepojiť stupačky, tak je to oveľa efektívnejšie, než privzdušnenie. Pozor však na spoje, aby sa zachovaľa vzduchotesnosť proti zápachu. ;) Odporúčam odvetrať tú stupačku, ktorá je čo najďalej od prípojky, resp. na ktorom je napojených viac WC. :)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod laskomer » Uto 28. Apr 2009 22:26:25

Pospájal som to v miernom sklone. Teda vodár. Odporučil to tak, nebudem filozofovať naozaj nad všetkým.
P.S. Privzdušňovacie hlavice. Treba mrknúť na rôzne fóra. Mne ich chceli osadiť v priestore "povaly", nad obytným podkrovím. Toto som vylúčil.
V izbe alebo v miestnosti, ako píše kolega som to vylúčil. Celkovo ma od toho viac ľudí odhováralo. Na fórach to tiež nemá super referencie.
Tak som sa tomu radšej vyhol.
laskomer
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pia 24. Apr 2009 22:03:32
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod joko » Str 29. Apr 2009 11:58:55

Nemám nič voči sklonu, prakticky je to úplne jedno, lebo z vody tam múže biť jedine kondenz, zrazené výpary. Na také množstvo spád nie je podmienkou. Ide len o kotvenie potrubia a o tvarovky. Odbočky sa vyrábajú 45, 60, 90 stupňové, a tie dve šikmé odbočky sa mi zdajú byť neprimerané do podkrovia, preto 90 st. Pri kotvení to položíš na Väznice, ukotvíš objímkou a je to jednoduché, funkčné.
Privzdušňovacia hlavica: Má to svoje opodstatnenie, na miestach , kde máš viac ako jedno nadzemné podlažie, a stupačku nemôžeš vyviesť z neakých stavebných dôvodou nad strechu, aby si to odvetral. Vtedy treba použiť privzdušnenie, či to niekto odporúča, alebo nie. Ak použiješ hlavicu napr. HL, tak o fungčnosti a namrznutiu sa nemusíš obávať, pri lacných a jednoduchých značkách ano. Nikdy neodporúčam hlavicu schovat do priestoru krovu medzi izolácie, a to z dôvodu výmeny pri poruche, ale aj kvôli zamrzaniu. Schovať to niekde do rohu pod dvierka, mriežku na prístupnom mieste. Nesmie však nikdy zapáchať. ak zapácha je poškodená, zamrznutá, treba prekontrolovať, vymeniť. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod MartinH » Str 29. Apr 2009 21:48:29

Dakujem vsetkym, je rozhodnute, ze rury dam pospajat.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod ria » Str 29. Apr 2009 23:32:09

No tá odbočka je 87,5°, takže aspoň ten 3% spád tam aj tak bude.
ria
 
Príspevky: 62
Registrovaný: Sob 13. Dec 2008 0:58:45
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod joko » Štv 30. Apr 2009 20:07:37

ria píše:No tá odbočka je 87,5°, takže aspoň ten 3% spád tam aj tak bude.


Len teoreticky a papieri projektanta. Odbočka má sice uvedené uhly, no ak dodržím Tebou uvedený spád, tak na vyššom konci už by som tvarovku musel otočiť do "protismeru", aby som mal znovu 3% a 6% tvarovky nik nevyrába. preto v praxi do roviny a odbočky tie 2,5% pustia na oboch koncoch, rerp. konce mierne natiahnúť dole akoby luk, a vtedy aj uhle sedia, aj kondenz odteče na obe strany. Teoreticky do roviny. Pri 30% streche sa dá použiť aj spád, no pri tých sklonoch úž málokedy bývajú odbočky na jednej strane strechy. Ideálne je riešiť každú stavbu osobitne, lebo ak pridáme kolená, tak sa dajú dosiahnuť ľubovolné uhly, len systém sa komplikuje, predraží, a v neposlednom rade sa zhorší prietok vzduchu. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Odvetranie kanalizacie pospajanim ? ANO ci NIE ?

Poslaťod ria » Pia 01. Máj 2009 1:47:46

Sorry Joko, nechcem sa hádať, ty si odborník vodár, ja som len napísala, že tá odbočka, ktorú si spomínal, že má dať - tú 90°, tak v skutočnosti má 87,5°, aspoň tak je to na nej napísané. A v tom prípade bude mať aj tak zachovaný 3% spád. A len na upresnenie: % nie sú °. Mám pocit, že 100% je 45°. Ale opravte ma, ak sa mýlim.
ria
 
Príspevky: 62
Registrovaný: Sob 13. Dec 2008 0:58:45
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron