ako kompenzovat caste vypadky pitnej vody?

ako kompenzovat caste vypadky pitnej vody?

Poslaťod deko » Pia 17. Apr 2009 21:02:53

ahojte,

uz ma (takmer do nepricetnosti) vytacaju vypadky dodavky vody z verejneho vodovodu. Kedze verejny vodovod je uz zrejme v dost ubohom stave, pocas posledneho roka sme ostali 25 krat bez vody - a to pocitam iba vypadky trvajuce viac ako 3 hodiny. Nie je mozne pouzit nejaku vyrovnavaciu nadrz, ktora by kompenzovala taketo vypadky? Nieco podobne, ako sa montuje k studniam aby cerpadlo nemuselo stale spinat... Muselo by to ale byt zaradene do systemu, aby sa tam voda dokazala vymienat a nekazila sa tam. Ako prve mi napadlo pouzit v sucasnosti nepouzivany elektricky 120 l bojler (iba ako vyrovnavacia nadrz, uz mam obojzivelnik), neviem si ale predstavit ako by sa voda dostala az do kohutikov, keby vo vodovode aj v bojleri klesol tlak... Jedine miesto, kam by som ho mohol umiestnit bez rizika zamrznutia je suteren letnej kuchyne.

vdaka :)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: ako kompenzovat caste vypadky pitnej vody?

Poslaťod joko » Sob 18. Apr 2009 9:23:38

Deko - predsa studňa, z ktorej piť nemusíš, no na používanie to stačí. :yahoo
Predsa u teba doma je spodná voda odhadujem medzi 3 - 7 metrov. Tak si kúp v Kovošrote rúru, najlacnejšie čerpadlo, a predsa ty si navrhoval najlepšie riešenie spojenia mestskej vody s vlastnou studňou pomocou pancierovej hadice.
Naposledy upravil joko dňa Sob 18. Apr 2009 9:27:51, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: ako kompenzovat caste vypadky pitnej vody?

Poslaťod deko » Sob 18. Apr 2009 9:27:48

joko píše:Deko - predsa studňa, z ktorej piť nemusíš, no na používanie to stačí. :yahoo


aj to ma casom caka. momentalne som ale "out of money" - jednoducho nemam na to, aby som dal prehlbit studnu, nakupil skruze, darlinga a dalsiu bizuteriu... takze hladam nejake low-cost riesenie... a pred casom ste ma presvedcili ze prehlbovat studnu svojpomocou je zdraviu a zivotu nebezpecne...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: ako kompenzovat caste vypadky pitnej vody?

Poslaťod joko » Sob 18. Apr 2009 9:30:34

ano už si spomínam, vtedy si písal o 18 plus tri metre. V takom prípade moje predchádzajúce riešenie neplatí. Sorry. :oops:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: ako kompenzovat caste vypadky pitnej vody?

Poslaťod Miro Ke » Pon 20. Apr 2009 9:42:08

aka je priemerna spotreba vody? v mojom pripade je zhruba 1M3 za den t.j. taka komfortna rezerva by mala byt na urovni aspon 250L. cize nieco take http://www.vodoshop.sk/cerpadla/tlakove ... ge_id=1327
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: ako kompenzovat caste vypadky pitnej vody?

Poslaťod deko » Pon 20. Apr 2009 12:28:22

spotrebu mame ani nie 100 l/pracovny den (ked neperieme a nepustame umyvacku). tlakovu nadobu v podstate mam - ten nepouzivany bojler. problem ale je, ze ak bude na vstupe nulovy tlak, tak pretlak v nadobe (5 barov) vytlaci do domu takych 5 litrov vody (velmi hruby odhad) a potom uz tam pretlak nebude... a kedze bojler bude v suterene, tak ani samospadom to nepotecie :(
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: ako kompenzovat caste vypadky pitnej vody?

Poslaťod deko » Pon 20. Apr 2009 13:15:45

hmm uz v tom zacinam mat jasnejsie. takze takato bude schema:

vodovod -> spatna klapka -> tlakova nadoba (nepouzivany bojler, zapojeny opacne - povodny vystup na teplu vodu bude zapojeny ako vstup do bojlera, povodny vstup studenej vody bude ako vystup z bojlera) -> samonasavacie cerpadlo (napr. http://www.vodoshop.sk/cerpadla/samonas ... ge_id=1738) -> tlakovy spinac (automaticky spusti cerpadlo pri poklese tlaku - napr. http://www.vodoshop.sk/cerpadla/prislus ... ge_id=1552) -> domove rozvody

teraz ale neviem - ak bude v rozvodoch dostatok tlaku, moze voda volne pretekat cez to vypnute cerpadlo?

a navyse mi napadlo - ked klesne tlak vo vodovode a budem cerpat vodu z toho bojlera, tak tam bude vznikat podtlak lebo spatna klapka bude zavreta. to by som vyriesil dalsou spatnou klapkou, ktora bude vyvedena nad uroven bojlera (osadena tak, aby prepustala pretlak zo vzduchu. ako by som ho ale odvzdusnil po obnoveni dodavky vody?

vdaka
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia