Zapojenie konvektorov a podlahovky

Zapojenie konvektorov a podlahovky

Poslaťod markorennot » Pon 30. Mar 2009 19:12:55

mám takú otázočku, chcem realizovať kurenie v dome typu bungalow, cca 100m2. v celom dome je naprojektované podľahové kurenie + 2x podľahové konvektory proti roseniu veľkých okien a + 2x rebrinové radiatory v kúpeľkách(kúpeľky majú tiž podľahovku). V projekte je to nepojené na rozdelovač ako klasické potrubie, konvektory a radiatory majú svoj vlastný okruh. Ide o to , že jeden kúrenár mi ,,hovoril" , že to musím dať na zvlášť okruh ešte pred rozdelovačom aby to kúrilo ako klasické radiátory. Nevidím v tom logiku keď budem mať kondenzyčný kotol pracujúci v teplotách 30 - 40stupňov a bude to slúžiť len priti roseniu okien a na sušenie uterákov. Alebo sa mýlim, aký je váš názor na vec? ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil emkac dňa Uto 31. Mar 2009 16:43:46, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
markorennot
 




Re: konvektory vs. podľahovka

Poslaťod joko » Pon 30. Mar 2009 19:46:52

nepovažujem sa za odborníka vo vykurovaní no predsa neaké poznámky. Ak kúrenár chce viesť samostatné vetvy k rebríkom a konvektorom môže to mať dva dôvody:
1 - pri priamych vetvách získa vyššiu teplotu vo vykurovacích telesách o niekoľko stupňov (aspoň si myslím, a tak môže mať pravdu), rozdelovač môže mať centrálny termostat a tak zníži teplotu podlahovky,
2 - chce zarobiť viac peňazí tak tam dá viac materiálu a viac práce a Ty mu za to viac zaplatíš.
Ak mu však povieš, že Tebe stačí teplota, ktorá je v rozdelovači, tak v pohode môže zapojiť všetko na rozdelovač. Bude mať menej roboty a Ty viac peňazí. To je môj návrh. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: konvektory vs. podľahovka

Poslaťod mpp » Pon 30. Mar 2009 21:05:14

konvektory majú podľa mňa viac nevýhod ako výhod. okná sa budú, nebudú rosiť podľa ich povrchovej teploty a vlhkosti v dome. a lamely alebo ako sa to rebrovanie volá sa zanášajú prachom a ťažko čistia. naviac prachom sa zanášajú aj ventilátory. jeden začiatok vykurovacej sezóny som chodil (pomáhal) čistiť radiálne ventilátory v akumulačných kachliach. fuj práca.
mpp
 
Príspevky: 57
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 9:30:21
Bydlisko: Na Dolinách 1787/31. 91105 Trenčín
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Zapojenie konvektorov a podlahovky

Poslaťod oto » Uto 31. Mar 2009 18:53:29

ja mam podlahovku ako jeden okruh a konvektory, radiatory a rebriky ako druhy okruh. Do podlahovkoveho okruhu je zaradeny havarijny termostat, ktory odpoji cerpadlo, ak vody presiahne tebou nastavenu teplotu. Kazdy konvektor ma u mna bimetalovy spinac, ktory nedovoli roztocit ventilatory, ak je voda pod 40 stupnov. Treba sa opytat projektanta kurenia, ale myslim si, ze aj ked je toto riesenie trochu drahsie, je lepsie ako jeden okruh.
oto
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Uto 31. Mar 2009 18:48:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Zapojenie konvektorov a podlahovky

Poslaťod markorennot » Uto 31. Mar 2009 20:28:10

ale ja mám konvektory bez ventilátorov, len sa sálanie teplého vzduchu proti raseniu okien. Chápem keď má niekto aj klasické radiatory tak dva okruhy, rozdelovač + okruh radiatorov, no ja mám len okruh podľahový a z toho by mali byť napojené aj konvektory a dva rebríky.
markorennot
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 31. Mar 2009 20:14:02
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť