Akú výkon kotla a akú akumulačnú nádrž?

Akú výkon kotla a akú akumulačnú nádrž?

Poslaťod NED » Pia 27. Mar 2009 15:55:32

Dom má tepelné straty do 4kW pri -18°C.Rozmýšľam o kotli viadrus u26 4-článkovom a k tomu nádrž 1000l.Mám možnosť kúpiť tlakovú použitú nádobu/zo vzdušníka-tlak do 10MPa/ za 300eur.Vyzerá dobre.Mne by ale skôr pasovala nádrž kockatá šxhxv 105x40x240cm.Alebo najlepšie by bolo dať ju do výšky 2m, aby mi vznikol vačší priestor na drevo.Tam by ale trebalo skosiť hornú hranu, t.j. výška by bola napr.od 75 do 150cm. 1.Dá sa to aj takto urobiť?So stropom môžem hýbať hore,dole-bungalov.2.Na ohrev pitnej vody chcem použiť prietokový ohrev – medený had.Aká má byť plocha výmenníka?3.Ked bude mať kotol výkon 25kw, akú veľkú nádobu treba na akumuláciu?4.Akú velkú expansku treba na napr.objem 1000l vody?5.Akú hrubú izoláciu treba dať na nádrž-počítam hr.15cm6.Čo všetko musí obsahovať akumulačná nádoba?7.Aká má byť približná hrúbka steny nádrže?Počítam 4-6mm.Viem, že je tých otázok dosť veľa, ale odpovede dúfam pomôžu viacerým,ako keby som sa pýtal nadrobno.Dakujem za odpovede
NED
 
Príspevky: 63
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 12:33:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Akú výkon kotla a akú akumulačnú nádrž?

Poslaťod esde » Pia 27. Mar 2009 16:31:31

Najskor by som privital aspom malu aktivitu aj z vasej strany. Ako prve si vypocitat aspon priblizne, kolko kWh planujete ulozit do nadrze.

Napr.:
strata 4kW => denne 24 x 4 = 96 kWh.
Predpokladajme pouzitie akumulacnej sadzby t.j. 8h (alebo aj nie, vsak?)
Pocas tychto hodin musite pokryt tepelnu stratu 4kW + stihnut nabit nadrz, ktora vykryje poziadavky, ked uplynie uvedenych 8 h (t.j. 16h).
Na 16h potrebujete 16 x 4 = 64kWh (plus straty, pocitajme ze 70kWh).
Na uvedeny hruby vypocet potrebujete 9kW na nabijanie nadrze + 4kW na kurenie + nejake tie kW na TUV.
Dokopy potrebujete elektrokotol max. 15kW, pripojka 3 x 25A je v pohode.

A to vsetko pre najhorsi pripad.

Uvedenych 70kWh premenite na J a pomocou c vody viete povedat z akej teploty na aku budete zohrievat nadrz, pripadne aku ma mat velkost.


T.j. najskor si ujasnit tieto zakladne otazky, az potom mozte prejst k materialu, nadrzi, izolacii,...
Pokial nemate zodpovedane zakladne otazky, zbytok diskutovat je strata casu.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Akú výkon kotla a akú akumulačnú nádrž?

Poslaťod NED » Pia 27. Mar 2009 20:23:24

Esde,
ja chcem kotol na tuhé palivo - drevo.Akú veľkú nádobu chcem?Cím vačšiu.Môj sen je kúriť niekolko dní vkuse a potom mať "voľno".Tohoto sa ale asi vzdám, nakolko pre nádobu priemeru 120cm a dlžku 430cm by som musel vybudovať šachtu.Nádoba sa dá zohnať lacno, ja som mal ponuku 19000českých korún-ako nová.Vadilo mi, že je ležatá, t.j. horšie rozvrstvenie vody.
V kotolni mi vojde cca 5m3 dreva, kúrenie každý den mi nevadí, aj tak to bude len v tých najvačších mrazoch.Pre istotu bude aj 5kW špirála.Kúrenie a rekuperácia budú riadené ekvitermickou reguláciou.Počet obyvateľov domu:2
NED
 
Príspevky: 63
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 12:33:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Akú výkon kotla a akú akumulačnú nádrž?

Poslaťod melkor » Sob 28. Mar 2009 18:34:49

NED píše:Akú veľkú nádobu chcem?Cím vačšiu.Môj sen je kúriť niekolko dní vkuse a potom mať "voľno".

V tom ťa musím sklamať. Už len pre 24 hodín potrebuješ pri uvedenej strate 1500 litrov.
5kW špirála ako záloha je málo. Pre tarif s 8 hod NT potrebuješ min. 9kW.

BTW: Iné než guľové a valcové nádoby majú problém s tlakom. Prípadné zosilnenie stien a výstuhy takéto riešenie značne predražujú.
melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Akú výkon kotla a akú akumulačnú nádrž?

Poslaťod esde » Pon 30. Mar 2009 13:25:37

NED napiste aspon zhruba vase vypocty ako si to predstavujete, pretoze najskor chcete elektro, potom drevo. Uvazujete s akumulacnou nadrzou najskor kockatou, potom pisete o valcovej. Ako ste prisli k uvazovanym rozmerom nevieme ani nevieme preco prave uvedene rozmery.
T.j. najskor vase dovody(napr. preco 5kW spirala?) a hrube vypocty.
Mam moznost zohnat lacno nie je argument ak vysledkom je nezmysel.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia