kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod slniecko » Štv 26. Mar 2009 14:18:20

Staviam novy RD schvaleny v staveb. povoleni s pripojenim na kanalizaciu.Projekt pripojenia kanalizacie vyzeral na papieri logicky, realita je cca 25 m potrubia do kopca s 2 kalovymi vytlacnymi cerpadlami a 5 kolenami na potrubi.Som v stadiu, ci robit radsej COV alebo zumpu s predcistenim.Ekologicke citenie a moralka zostali na bode mrazu :shock: , ked som zistila co vsetko znamena vystavat COv pri uz schvalenom stavebnom povoleni.Len pre zaujimavost, obehat skoro vsetky urady, ktore som navstivila pri schvalovani stavby RD a nechat sa buzerovat kazdy polrok za rozbory. Tak uvazujem takto: Pre urady budem stavat zumpu s predcistenim a tak aj kolaudovat a v skutocnosti postavim COV-ku.Ma s tym niekto skusenosti v Bratislave? Co musim zdokladovat pri kolaudacii?
slniecko
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 13:44:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod joko » Štv 26. Mar 2009 21:54:53

Zdravím Slniečko, prosim predovšetkým nám zasvieť :)
Nezávidím birokraciu pri vybavovaní ČOV, pred rokom som to absolvoval.
Dve - tri úvahy.
- Ak sa zahraješ na "mrtvého chrobáka" a nikomu nič zbytočne nebudeš vešať na nos, možno by sa dala ČOV kvalifikovať ako žumpa, šachta.
- Ak by si vodu z ČOV pustila do neakej zbernej nádrže, a odtial malou ponorkou tlačila do verejne kanalizácie vyčistenú vodu, nik by nevedel že tá šachta je čov. Odpadli by Ti dve šachty s prečerpaním a zriadovacie náklady ako aj prevádzka by boli veľmi blízko k sebe. Maličká ponorka s plavákovím spínačom by to v pohode zvládala.
- Ak máš možnosť verejnej kanalizácie, je dosť pravdepodobné, že úrady by ti ČOV ani neodsúhlasili :?: (zas Ti len ostane biť tým chrobákom)
- Ak premýšlaš prečo navrhujem Čov a z toho do verejnej kanalizácie tak uvažujem následovne :čov 1800E, zberná nádrž, ponorka, hadice práca cca 600-800E. Prevádzkové náklady ročne do 100E.
- Pri zriadení 2x vodotesná šachta, 2x fekálne čerpadlo, 25m rúry a určite viac tvaroviek ako 5, môže kľudne vyšplhat na 4000E možno aj 6000, záleží na použitých čerpadlách. Niektoré čerpadlá tohoto typu stoja do 3000E len jedno čerpadlo. V tomto nemáš cenu práce v zemi. Prevádzkové náklady na dve kalové čerpadlá určite presiahnu 100E ročne. Vlastne na toto riešenie asi máš cenovú kalkuláciu.
- Ako posledná úvaha, ako to bude so stavebnými povoleniami na vodné stavby po novom, kedy domy budú len na ohlasovaciu povinnosť :?:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod deko » Štv 26. Mar 2009 22:18:45

slniecko ake prevysenie tam mas? a preco tam mas 25 metrov? napisala si dost malo parametrov. skus sa viac rozpisat, mozno nieco spolocne vyhutame aj bez tych precerpavacich zalezitosti :) skus sem zavesit projekt domu, situacny vykres osadenia domu na pozemku, vyznac tam kade by mala ist ta kanalyzacia a kde sa budes pripajat...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod chozee » Pia 27. Mar 2009 1:04:00

joko píše:- Ako posledná úvaha, ako to bude so stavebnými povoleniami na vodné stavby po novom, kedy domy budú len na ohlasovaciu povinnosť :?:


od kedy bude na vodné stavby len ohlasovacia povinnosť ?

ak je v dedine kanalizácia, ale na mojej ulici ešte nie, je zákonom dané, že po rozšírení kanalizácie sa musím napojiť ?
chozee
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:31:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod melkor » Pia 27. Mar 2009 9:24:01

chozee píše:
joko píše:- Ako posledná úvaha, ako to bude so stavebnými povoleniami na vodné stavby po novom, kedy domy budú len na ohlasovaciu povinnosť :?:
ak je v dedine kanalizácia, ale na mojej ulici ešte nie, je zákonom dané, že po rozšírení kanalizácie sa musím napojiť ?

Nie, v zákone taká povinnosť nie je.
Dokonca ti to nesmú dať ani ako podmienku pre povolenie ČOV.

Na druhú stranu, úradom stačí nevydať ti povolenie "nakladania s odpadovými vodami" pre ďalšie obdobie.
melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod joko » Pia 27. Mar 2009 11:32:21

Zdravím. Ako som písal pred rokom som viac chodil okolo toho ešte na starom fóre. Vtedy tam bolo dosť príspevkov na tému, že ak sa vybudovala verejná kanalizácia, tak sa museli doň napojiť. Legislatívu v tomto ohľade nepoznám no asi to bolo na základe ako Melkor píše. Ja som len uvažoval nad tým, že ak niečo upustia zo stavebného konania, nakoľko sa to dotkne ČOV. Ešte sa pozriem na zákon o sieťových odvetviach. ;)
P.S. Je to zákon 442/2002Zb, a najviac je písané v §18, hlavne odst. 2, ale treba prelúskať väčšinu. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod slniecko » Pia 27. Mar 2009 22:04:32

pomooooc, tak vela som napisala, vsetko co ste sa pytali a stratilo sa mi to.nevidim to medzi odpovedami.idem od znovu pisat.
slniecko
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 13:44:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod slniecko » Pia 27. Mar 2009 23:09:05

Dakujem vsetkym, hlavne jokovi ( dnes som svietila v BA) a dekovi. Mam zoskenovanu situacku, ale ma to viac ako 1,5 MB a nemozem to pripojit.Skusim to zmensit. Pozemok stojaci obdlznik nachadzajuci sa medzi dvomi ulicami: hornou a dolnou. RD je bungalow a ma tvar L. Horna ulica ma kanalizaciu, dolna nema.Stavebne povolenie vydane s pripojenim kanal. z hornej ulice, ale oficialny pristup k RD je zo spodnej ulice. Prevysenie od hornej ulice po miesto v dome odkial vyustuje kanalizacia je 1,7m( bod 1. a 3.) .V ceste k pripojeniu na kanalizaciu stoja stare budovy, ktore obchadza a celkova dlzka je 50 m ( a nie 25m ako som pisala povodne, to som odhadovala).
cervena ciara- naprojektovana kanalizacia
modra prerusovana ciara- naprojektovany zber dazdovej vody do nadoby urcenej na zavlazovanie
pomarancova ciara- moja uvaha napojenia COV samospadom
zelena prerusovana ciara-moja uvaha napojenia zberania dazdovej vody do zbernej nadoby
vycistenu vodu z COV budem precerpavat do zbernej nadoby, ktora bude mat asi prepad do nejakeho trativodu vyustujuceho/ stracajuceho sa v piescitej pode zahrady .Ono to tam funguje, lebo stare domy na dolnej ulici maju vsetky zumpy s trativodom!!!!, tak ze moja cista s trativodom je ekologickejsia.
Pre Joka:
Ak sa zahraješ na "mrtvého chrobáka" a nikomu nič zbytočne nebudeš vešať na nos, možno by sa dala ČOV kvalifikovať ako žumpa, šachta.-O TO MI IDE
Ak máš možnosť verejnej kanalizácie, je dosť pravdepodobné, že úrady by ti ČOV ani neodsúhlasili-OFICIALNY PRISTUP JE NA CESTE BEZ KANALIZACIE
Ako posledná úvaha, ako to bude so stavebnými povoleniami na vodné stavby po novom, kedy domy budú len na ohlasovaciu povinnosť NA TO SA TESIM
Budem vdacna vsetkym za nazory a nove podnety. Dakujem za cas, ktory venujete mojmu prispevku.
Slniecko
Prílohy
slniecko
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 13:44:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod deko » Sob 28. Mar 2009 1:07:05

priznam sa, ze sa mi nepodarilo pochopit kde presne bude ta budova, z ktorej povedie ten kanal :( ale mozno je to len tymi promile omamnych latok, ktore aktualne mam v krvi :) napadla mi ale jedna vec - si si ista, ze to prevysenie na pozemku je 1,7 metra? alebo to pocitas do "miesta kde vyustuje kanal z domu"? pytam sa preto, lebo mnoho ludi si mysli, ze kanal moze ist iba z podlahy pivnice. a pritom pokojne moze ist z prizemia, pripadne z 1. poschodia - ak na prizemi nie je ziadne umyvadlo ci wc...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod slniecko » Sob 28. Mar 2009 10:40:49

deko píše:priznam sa, ze sa mi nepodarilo pochopit kde presne bude ta budova, z ktorej povedie ten kanal :( ale mozno je to len tymi promile omamnych latok, ktore aktualne mam v krvi :) napadla mi ale jedna vec - si si ista, ze to prevysenie na pozemku je 1,7 metra? alebo to pocitas do "miesta kde vyustuje kanal z domu"? pytam sa preto, lebo mnoho ludi si mysli, ze kanal moze ist iba z podlahy pivnice. a pritom pokojne moze ist z prizemia, pripadne z 1. poschodia - ak na prizemi nie je ziadne umyvadlo ci wc...


RD je nepodpivniceny bungalow - budova najvacsia na obrazku, jemne vyciarkana na streche, bod 3 oznacuje miesto vystupu kanalizacie z RD
uvadzane prevysenie 1,7 je od bodu 3 do bodu 1( miesto kde mozem na hornej ulici pripojit kanalizaciu )merane geodetom od "nuly"
ostatne budovy co maju X su stare budovy ktore treba obchadzat, keby sa viedla kanalizacia
bod 2 je najnizsie polozene miesto na pozemku, kde uvazujem situovat COV ( zeleny kruzok )
deko prosim ta ries to az po vyprchani omamnych latok, lebo v tom stave su ciarky , kruzky a stvorceky niekedy kosostvorcami :yahoo
slniecko
slniecko
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 13:44:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod joko » Sob 28. Mar 2009 18:44:23

Pekný slnečný deň prajem. Teraz po zhliadnutí situlačného výkresu sa už lepšie radí. Môj návrh: nakoľko ešte nemáte nič postavené, a ak je to tak :?: tak určite by som ležatú kanalizáciu v zemi vyviedol do dvora a nie ku hranici pozemku. Potrubie by bolo podstatne kratšie, nepotrebovali by ste tak hlboko kopať kvôli spádom. Ako druhý postreh, ja by som ČOV navrhoval umiestniť niekde do miest, kde je plánovaná nádrž na dažďovú vodu. Má to dva dôvody, jedna je dlžka potrubia a tým hlbka ČOV, a druhý dôvod, ak dáte nádrž k ulici, všetci budú o tom vedieť , lebo im bobe svietiť do oka.
Ale aj tak sa musíte rozhodnúť podľa stavby na susednom pozemku, aby ste im čov nepostavili pod okno alebo nos. Samozrejme treba brať do úvahy aj design vlastnej záhradky. Čov sa ťažko maskuje, narúša jednoliatosť zelene. Je to treba kontrolovať, otvárať, preto by mala biť prístupná. Na potrubie treba počítať 2% spád.
Tú naprojektovanú kanalizáciu považujem za veľmi nešťastnú. Bude to stáť strašne veľa peňazí, a možno aj tak nebude funkčná. Ale ak by ste realizovali tú kanalizáciu, aj tek je lepšie riešenie ležatú vetvu v zemi ťahať smerom dolava. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod slniecko » Sob 28. Mar 2009 23:23:36

joko píše:Pekný slnečný deň prajem. Teraz po zhliadnutí situlačného výkresu sa už lepšie radí. Môj návrh: nakoľko ešte nemáte nič postavené, a ak je to tak :?: tak určite by som ležatú kanalizáciu v zemi vyviedol do dvora a nie ku hranici pozemku. Potrubie by bolo podstatne kratšie, nepotrebovali by ste tak hlboko kopať kvôli spádom. Ako druhý postreh, ja by som ČOV navrhoval umiestniť niekde do miest, kde je plánovaná nádrž na dažďovú vodu. Má to dva dôvody, jedna je dlžka potrubia a tým hlbka ČOV, a druhý dôvod, ak dáte nádrž k ulici, všetci budú o tom vedieť , lebo im bobe svietiť do oka.
Ale aj tak sa musíte rozhodnúť podľa stavby na susednom pozemku, aby ste im čov nepostavili pod okno alebo nos. Samozrejme treba brať do úvahy aj design vlastnej záhradky. Čov sa ťažko maskuje, narúša jednoliatosť zelene. Je to treba kontrolovať, otvárať, preto by mala biť prístupná. Na potrubie treba počítať 2% spád.
Tú naprojektovanú kanalizáciu považujem za veľmi nešťastnú. Bude to stáť strašne veľa peňazí, a možno aj tak nebude funkčná. Ale ak by ste realizovali tú kanalizáciu, aj tek je lepšie riešenie ležatú vetvu v zemi ťahať smerom dolava. ;)

Dakujem za rady, ak som spravne pochopila, v pripade realizacie variantu COV osadit ju zhruba v mieste zeleneho obdlznika oznacujuceho nadrz na dazdovu vodu.Len pre zaujimavost susedny pozemok ma v mieste uvazovanej COV 2,5 m. betonovy plot a za nim chliev z prascami a to priamo v Ba!!!!
Moje obavy o nefunkcnosti naprojektovaneho variantu kanalizacie s napojenim na verejnu kanal. ste mi len potvrdili.Neviem, za co zobrali projektanti peniaze, zial zistujem az teraz pri realizacii, ze papier znesie vsetko a s ceruzkou sa da nakreslit aj nemozne.Plati to v mojom pripade nielen v suvislosti s kanalizaciou ale aj ostatnymi profesiami. A to bola renomovana projekcna kancelaria, zial nemozem menovat.Profesne nie som od fachu ,ale zistujem, ze na Slovensku je to stale tak, ze co si nenastudujem, v tom ma firmy dobehnu. A kludne riskuju povest...
Slniecko
slniecko
 
Príspevky: 18
Registrovaný: Štv 26. Mar 2009 13:44:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: kanalizacia verzus COV verzus zumpa s predcistenim

Poslaťod joko » Sob 28. Mar 2009 23:44:33

Už len krátko upresním. Ak zo strany susedov nie sú žiadne obmedzenia tak ja by som navrhoval na miesta modrej nádrže nie zelenej , prípadne ešte nad, a pomocnú nádrž nechať na tom mieste. Ide o dlžku potrubia. Každý bežný meter potrubia Vás stláča 2 cm do zeme. Ak čov osadíte na "zelené pole", tak potrebujete najmenej 20, možno 30 metrov potrubia, a tým čov stláčate do zeme o 30 - 50cm hlbšie. Na papieri zas to nie je tak hrozné, ale v skutočnosti to prináša následné nepríjemnosti pri obsluhe a údržbe ČOV. Preto by so to tlačil vlavo hore, kde bola plánovaná kanalizačná prípojka, a potrubie čo najkratšie. Samozrejme viem, že skutočnosť môže biť iná. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia