Kolko dychaju mury

Kolko dychaju mury

Poslaťod anonym » Pia 27. Mar 2009 0:28:53

Dobry den,

murari mi hovoria, ze steny maju dychat. Preto mi chcu dat vatu.
Vo vela diskusiach som nasiel, ze je to blbost, ale predsa len sa opytam na nejaky poriadny argument, ktory im mozem povedat, aby uz s vatou neotravovali. (Ja planujem dat EPS, len si potrebujem overit, ako sa v nom bude zrazat voda. Ale to som pisal inde.)
Kolko vody prejde denne cez mury von? Kolko vody je vobec potrebne dostat von z domu. Viem ze budem vetrat, cize nieco dostanem von aj takto. Okna budem menit, cize tie budu tesne a prefukovat nebude.

Dakujem

Peter
Naposledy upravil emkac dňa Pia 27. Mar 2009 9:22:24, celkovo upravené 1
Dôvod: zmenil som autora z "dychaniemurov" na "anonym"
anonym
 




Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod MiroM » Pia 27. Mar 2009 1:10:07

Opytaj sa toho murara aku znamku mal z fyziky :D
Aku hrubku izolacie uvazujes, ake je nosne murivo? Dal si prilis malo informacii. Tu nejde o dychanie stien(je zanedbatelne), ale o polohu rosneho bodu a celorocnu bilanciu skondenzovanej vodnej pary v murive.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod emkac » Pia 27. Mar 2009 9:24:31

na rosny bod sa pytal v viewtopic.php?f=4&t=1051&p=10479
je to ten isty autor, aj som to nejako upravil
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod Ferdo » Pia 27. Mar 2009 9:38:13

MiroM píše:Opytaj sa toho murara aku znamku mal z fyziky :D
Aku hrubku izolacie uvazujes, ake je nosne murivo? Dal si prilis malo informacii. Tu nejde o dychanie stien(je zanedbatelne), ale o polohu rosneho bodu a celorocnu bilanciu skondenzovanej vodnej pary v murive.

Toto keď povie murárovi, tak mu vypadne z ruky kelňa a jediné načo sa zmôže, tak bude zas trepať len o dýchaní. Jednoducho sa s ním o tom nebav. Je to mimo jeho chápania. Je to Tvoj dom a urobí to tak, ako to Ty chceš a hotovo. On je proste na robotu a na rozmýšľanie sú iní. Ja viem chceš aby bol pokoj a aby si ho možno aj niečo naučil. 90% murárov vie "fšetko" a rady neprijíma.
Ale aby som aj niečo poradil. V EPS sa para nezráža, cez múry prechádza len minimálne množstvo pár, ktoré na celkovú vlhkosť nemá skoro žiadny vplyv. Sú na to aj výpočty (nechce sa mi hlľadať) Dôležité je vtranie, ako si uviedol. Ďalej je treba dostať rosný bod do EPS. Ak si myslíš, že s týmto uspeješ pri murárovi tak skús, ale pochybujem. Dávaj ty len pozor, aby robil tak ako má. Bude to rozumnejšie. ;)
Ferdo
 
Príspevky: 180
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:34:38
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod krak3n » Pia 27. Mar 2009 10:59:34

aj keby som tu uviedol presne mnozstva vody ktore dokazu cez mur z tehal preist .. a porovnat to s murom ktory ma na sebe 15cm EPS, tak to urara nepresvedci. rozhodne vsak plati to, ze clovek potrebuje kyslik .. a toho cez mur (ci bez alebo s EPS) neprejde tolko aby mohol v uzavretom dome prezit. Aby prezil, musi zabezpecit vymenu vzduchu .. t.j. vetrat (riadene ci len nahodne oknami atd). Mnozstvo vody ktore takto odcestuje z domu je v porovnani s prechodom cez mur podstatne vacsie.

Pokial ide o dychanie z pozicie rosneho bodu .. zas to je uz prebrate inde .. takze to opakovat nema zmysel.. a aj tak to nikto kto to nexce pochopit nepochopi (lebo sused nezateplil lebo by mu nedychala stena).
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod fabka2004 » Pia 27. Mar 2009 11:25:58

anonym píše:Dobry den,

murari mi hovoria, ze steny maju dychat. Preto mi chcu dat vatu. ....

Kolko vody prejde denne cez mury von? Kolko vody je vobec potrebne dostat von z domu. ....
Peter

Kolko vody prejde denne cez mury von? cca 2-4% z celkoveho vyprodukovaneho mnozstva
Kolko vody je vobec potrebne dostat von z domu. .... zvysnych 96 az 98%

takze je jedno ci date ci nedate EPS, pretoze vetrat kvoli zvysenej vlhkosti budete musiet tak ci onak.

PS: velmi dolezite je to ze drviva vacsina zateplovacov co dali vatu lebo chceli dychat nedychaju, lebo nemaju paropriepustnu konstrukciu, darmo maju vatu, maju nepripustne napenetrovane mury, nepriepustnu malovku, nepriepustne lepidlo na vlnu a nepriepustnu omietku, sice sa tesia ako im stena dycha, ale ona nedycha. Stena nemusi dychat, dychat musia zive tvory, a teda ludia.

Idelane je mat difuzne otvorenu konstrukciu smerom z interieru k exterieru tak aby sa difuzny odpor zmensoval, avsak technicky je to narocne a drahe riesenie
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod Mich » Pia 27. Mar 2009 14:17:27

fabka2004 píše:
anonym píše:Dobry den,

murari mi hovoria, ze steny maju dychat. Preto mi chcu dat vatu. ....

Kolko vody prejde denne cez mury von? Kolko vody je vobec potrebne dostat von z domu. ....
Peter

Kolko vody prejde denne cez mury von? cca 2-4% z celkoveho vyprodukovaneho mnozstva
Kolko vody je vobec potrebne dostat von z domu. .... zvysnych 96 az 98%

takze je jedno ci date ci nedate EPS, pretoze vetrat kvoli zvysenej vlhkosti budete musiet tak ci onak.

PS: velmi dolezite je to ze drviva vacsina zateplovacov co dali vatu lebo chceli dychat nedychaju, lebo nemaju paropriepustnu konstrukciu, darmo maju vatu, maju nepripustne napenetrovane mury, nepriepustnu malovku, nepriepustne lepidlo na vlnu a nepriepustnu omietku, sice sa tesia ako im stena dycha, ale ona nedycha. Stena nemusi dychat, dychat musia zive tvory, a teda ludia.

Idelane je mat difuzne otvorenu konstrukciu smerom z interieru k exterieru tak aby sa difuzny odpor zmensoval, avsak technicky je to narocne a drahe riesenie


Existuje aj moznost dat medzeru medzi mur a izolaciu. Je to zlozitejsie konstrukcne riesenie a myslim ze to aj znizuje R.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod krak3n » Pia 27. Mar 2009 14:33:10

na tu medzeru rychle zabudnite .. viac http://www.usporyenergie.baumit.sk/myty/
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod esde » Pia 27. Mar 2009 14:45:08

>Kolko vody prejde denne cez mury von?
Kedze ste nedali ziadne udaje, skusim predpokladat baj ocko:

stena Ytong sirka 37,5 cm, bez omietok, bez naterov (penetrak), bez farby, bez fasady, bez sietky. Tieto veci totiz znizuju dychanie a tak ich mat nebudete, dom musi "dychat".
Vonkajsia teplota -15
Vnutorna 20
Vonkajsia vlhkost 40%
Vnutorna vlhkost 60%
Plocha murov 10 x 10 x3 m = 300m2

Potom cez taketo mury prejde 71 g (berme, ze je to 71 ml) vody za hodinu. Za 24 h je to 1,7 l vody.
Bezna domacnost vyprodukuje 12l vody rozpustenej vo vzduchu (dychanie, potenie, varenie, susenie bielizne).
T.j. mate superpriedusnu stenu (podotykam, ze steny su hole od hrubej stavby) a vy sa dokazete zbavit cez mury len 14% vody vyprodukovanej v domacnosti.
Podlaha dychat nedokaze (mate tam hydroizolaciu), strop ((strecha) tiez nie, mate tam parozabranu). Zostavaju okna a dvere, ale cez sklo toho vela neprejde.

T.j. za velke peniaze mate nieco, cez co sa da pretlacit maximalne 14% vody, ktorej sa potrebujete zbavit.

Ak si do vypoctu zadate aspon trochu rozumnejsie podmienky (v hrubej stavbe byvat nebudete), cez uvedene 2 - 4% sa nedostanete.

Co ten "zbytok"?



BTW Je to vas dom a vy ste zan zodpovedny, t.j. bud budu robit to co chcete a financujete vy, alebo date na reci "majstrov". Ale potom neplacte nad vysledkom.
1.
Skuste sa ho opytat, ako ruci za svoje "napady" napr. mu navrhnite nejaku kauciu vo vyske ceny zateplenia a tu mu povedzme po 5 rokoch vratite ak zateplenie nebude mat problemy a podla spotreby sa preukaze, ze nema ziadne skryte vady (napr. mensi R ako v projekte).
2.
Svoje tvrdenie by mal dokazat a vy by ste to mali skontrolovat. T.j. nech predlozi vypocet a vy urobte skusku spravnosti. Obe sem hodte.

Ale predpokladam, ze po tom vsetkom "majstrov" tieto super napady prejdu.
To ale neznamena, ze VY by ste nemali vediet o co ide, ide o vas dom. Predpokladam. T.j. ziadne "Preto mi chcu dat" ale maximalne "dovolil som im a zaplatil som im aby mi tam dali vatu".
Naposledy upravil esde dňa Pia 27. Mar 2009 16:19:14, celkovo upravené 1
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod esde » Pia 27. Mar 2009 14:46:37

.
Naposledy upravil esde dňa Pia 27. Mar 2009 16:18:07, celkovo upravené 1
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod esde » Pia 27. Mar 2009 14:47:17

Sorry, chyba medzi klavesnicou a stolickou.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod Mich » Pia 27. Mar 2009 14:55:20

krak3n píše:na tu medzeru rychle zabudnite .. viac http://www.usporyenergie.baumit.sk/myty/


Tiez mozem dat link http://www.rockwool.cz/sw1460.asp kde uvadzaju prevetravany system.

Ja si ale na svoj dom dam kontaktny system a polystyren.
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod fabka2004 » Pia 27. Mar 2009 14:58:15

Mich píše:Existuje aj moznost dat medzeru medzi mur a izolaciu. Je to zlozitejsie konstrukcne riesenie a myslim ze to aj znizuje R.


jedna vec je myslim, druha vec je rozumiem a viem ...

realita: taka oddelena izolacia by sa dala vyuzit ako napr plot, skuste spravit plot z EPSka (hrubka je irelevantna) a povedzme 2 alebo 5m od toho majte mury, mate super R-ko ... asi tak 1/oo :yahoo
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod fabka2004 » Pia 27. Mar 2009 15:02:07

Mich píše:
krak3n píše:na tu medzeru rychle zabudnite .. viac http://www.usporyenergie.baumit.sk/myty/


Tiez mozem dat link http://www.rockwool.cz/sw1460.asp kde uvadzaju prevetravany system.

Ja si ale na svoj dom dam kontaktny system a polystyren.


Uvadzaju toto: Mezi tepelnou izolací a vnějším fasádním obkladem musí být větraná vzduchová mezera směrem od soklu k atice o min. šířce 20 mm.

takze ano medzi izolaciou a finalnou omietkou dat vzduchovu a prevetravanu medzeru je optimalne riesenie (plati pre vatu),

Ale diskutujeme o medzere medzi murivom a izolaciou a nie medzi izolaciou a omietkou a to je rozdiel :idea:
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Kolko dychaju mury

Poslaťod krak3n » Pia 27. Mar 2009 15:55:35

noo je tu riesenie . ist byvat do exterieru .. ;) potom by ta medzera medzi EPS a murom bola mozno k niecomu :))))))))))
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Ďalší

Späť na Obvodové múry

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia