Kyslíková bariéra rúr.

Kyslíková bariéra rúr.

Poslaťod joko » Uto 17. Mar 2009 21:03:45

Minulý týždeň som počul jednu pre mňa doteraz neznámu informáciu, že pri vykurovaní so systémom rúr bez "kyslíkovej bariéry" napr. PPR, sa v celom sytéme, alebo jej časti sa voda ako médium sa časom (aj 5 rokov) zahustne,a vznikne z toho huspenina - aspik - želatina, proste netečúca hmota. U uja GOOGLA som hľadal na to vysvetlenie, no okrem odcitovaných noriem od výrobcov a predajcov nič užitočné o tomto jave som nenašiel. :(
Nedávno ESDE sa k tomu všeobecne vyjadroval - hľadal rúry bez bariéry - no stále som nepochopil účinok difúzie plynov alebo kyslíka na vykurovací médium.
Prosím, kto to vie, nech mne aj ostatným vysvetlí s týmto javom súvisiace teórie, dôvod vzniku zrazeniny v médiu, prípadne ktoré rúry nie sú vhodné na vykurovanie. :oops:
Vďaka za odpovede. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Re: Kyslíková bariéra rúr.

Poslaťod Majo 2 » Uto 17. Mar 2009 21:42:28

To je logické, vďaka kyslíku takto vzniká napríklad sopeľ. :roll:
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Kyslíková bariéra rúr.

Poslaťod jojkoz » Uto 17. Mar 2009 22:40:55

joko píše:Minulý týždeň som počul jednu pre mňa doteraz neznámu informáciu, že pri vykurovaní so systémom rúr bez "kyslíkovej bariéry" napr. PPR, sa v celom sytéme, alebo jej časti sa voda ako médium sa časom (aj 5 rokov) zahustne,a vznikne z toho huspenina - aspik - želatina, proste netečúca hmota. U uja GOOGLA som hľadal na to vysvetlenie, no okrem odcitovaných noriem od výrobcov a predajcov nič užitočné o tomto jave som nenašiel. :(
Nedávno ESDE sa k tomu všeobecne vyjadroval - hľadal rúry bez bariéry - no stále som nepochopil účinok difúzie plynov alebo kyslíka na vykurovací médium.
Prosím, kto to vie, nech mne aj ostatným vysvetlí s týmto javom súvisiace teórie, dôvod vzniku zrazeniny v médiu, prípadne ktoré rúry nie sú vhodné na vykurovanie. :oops:
Vďaka za odpovede. :ano:


No s tymi zraneninamy je to podla mna blbost.
Kyslikova bariera co viem sa spomina hlavne co sa tyka hrdzavenia sucasti kurenia - napr. radiatorov.
Kazdopadne oponentamy je zase vela ludi co maju rozvody kurenia z PPR a ziadne problemy nebadaju.
Ja som pred 2 rokmy ( docasne na cca 5-7 rokov) spravil rozvody z PPR-STABI trubiek - mozem potom dat spravu o tom v akom stave su radiatory korad.
(co som mal toto leto vypustenu vodu , kvoli pripajaniu zasobnika TUV, tak som hrdzavu vodu nezaznamenal)
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kyslíková bariéra rúr.

Poslaťod deko » Uto 17. Mar 2009 23:50:53

iba v skratke (lebo dnes som mal tazky den pri vytrhavani podlahy) - kyslik prenika cez steny do vody. rozpusta sa v nej, potom v radiatoroch prechadza opat do plynneho skupenstva (lebo sa voda ochladi) a sposobuje oxidaciu. oxidy sa postupne rozpustaju vo vode, cim ju zahustuju. no a samozrejme sa zmensuje aj hrubka stien radiatorov.

som sice chemik, takze tie chemicke procesy sedia. pripustam ale, ze to moze byt len marketingovy tah vyrobcov serepeticiek na kurenie, zvany hyperbolizacia. laicky - zvelicovanie... fakt ale je, ze nikdy som neskumal do akej miery moze prenikat kyslik cez pomerne hrubu polyetylenovu alebo polypropylenovu stenu...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Kyslíková bariéra rúr.

Poslaťod joko » Str 18. Mar 2009 13:41:00

Deko , toto je už lepšia reakcia ako od Maja s tým soplom. :yahoo
Bol som na školení a keď prednášajúci nadhodil túto tému, tak sa prihlásil montér, ktorý opisoval stav, keď dorobil k existujúcemu kúreniu 5 radiátorov, na pripájanie použil PPR a po čase prišli za ním, ze spôsobil znefungčnenie kúrenia. Popisoval ako vystriekávali z demontovaných radiátorov hustú zrazeninu, a z potrupí a kotla tlakovou vodou vytláčali tú hmotu. Neviem čomu veriť, preto sa pítam. Len ak na kúrenia každý dáva a odporúča kyslíkovú bariéru, asi to má neaké opodstatnenie. :|
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Kyslíková bariéra rúr.

Poslaťod jojkoz » Str 18. Mar 2009 17:01:36

joko píše:Deko , toto je už lepšia reakcia ako od Maja s tým soplom. :yahoo
Bol som na školení a keď prednášajúci nadhodil túto tému, tak sa prihlásil montér, ktorý opisoval stav, keď dorobil k existujúcemu kúreniu 5 radiátorov, na pripájanie použil PPR a po čase prišli za ním, ze spôsobil znefungčnenie kúrenia. Popisoval ako vystriekávali z demontovaných radiátorov hustú zrazeninu, a z potrupí a kotla tlakovou vodou vytláčali tú hmotu. Neviem čomu veriť, preto sa pítam. Len ak na kúrenia každý dáva a odporúča kyslíkovú bariéru, asi to má neaké opodstatnenie. :|


Zaujimal by ma velmi udaj " po case " - ako som ja pisal po cca 1,5 roku som nic take nezaznamenal.
A aj na forach sa najde vela ludi co maju podlahovku (ale aj klasicke rozvody ) este z cias komunizmu - v drvivej vacsine z PPR - jediny lahko dostupny material. ....

Taktiez somnepocul o podobnom zanasani zasobnikov napr. pri TUV .....

Ja by som to skor tipoval na nejaky antikorozny pripravok vo vykurovacej vode.
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kyslíková bariéra rúr.

Poslaťod joko » Str 18. Mar 2009 18:46:24

Montujem vodu už dávno, používam aj PPR. Do konca som v dvoch prípadoch spravil komplet kúrenie z PPR, preto som ostal aj ja zarazený touto informáciou.
Pri TUV nič nehrozí, lebo tam sa voda stále mení. Na školení to bolo spomenuté čiastočne v spojení s baktériou Legionel, ak ti dlho stojí potná voda v potrubí, a hlavne pri vykurovaní, kde nedochádza k výmene teplovodného média. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Kyslíková bariéra rúr.

Poslaťod Nastas » Str 18. Mar 2009 21:00:31

V obchode mám rozvody kúrenia z plastu. Po deviatich rokoch tečie z odvzdušňovaku čistá voda. Netušil som, že to tak nemá byť, ináč by som to robil zo železa, alebo pod... :lol:
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Kyslíková bariéra rúr.

Poslaťod troodon » Ned 22. Mar 2009 0:08:14

Chalani mam kurenie sklenika ktore je robene sklasickeho PE 32 uz 10 rokov a za ten cas som naspozoroval ziadne problemi s kyslikovou barierov .rozvod je robeny zo zeleza ktory prechadza do poetylenu o teplote 65 stupnou a ziadnou zrazeninou som sa za ten cas nestretol skor si mislim ze to je marketingovy tah.aj ked musim podotknut ze na2 mesiace vypustam vodu zo systemu,ale mam sklenik kde som nevypustil 5 rokov vodu a stale to kury.skor si mislim že zla neupravena voda robi viac skody ako pritomnost vzduchu.
troodon
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Uto 17. Mar 2009 21:32:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia