Aktívna rekuperácia

Aktívna rekuperácia

Poslaťod vvv » Štv 19. Mar 2009 22:28:28

Dnes som bol na vystave a zaujala ma aktivna rekuperacna jednotka. Aký je vas názor na to. Jedna sa konkretne o http://elmet.czechtrade.sk/cisticka-vzduchu. Zaujimava je moznost pouzit v lete na chladenie vzduchu. Cena je niekde na urovni 2800 €, co nie je az take strasne, v porovnani s cenami kvalitnejsich rekuperacii, co ponukaju slovenski predajcovia.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat




Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Nastas » Pia 20. Mar 2009 1:32:36

Podľa uvedenej stránky, sa nedá zistiť koštrukcia, princíp fungovania ani technické parametre. Buď zle klikám, alebo im to admin nedal všetko, alebo zahmlievajú. Je mi to nejasné. A vám?
Nastas
 
Príspevky: 186
Registrovaný: Pia 05. Dec 2008 20:51:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod melkor » Pia 20. Mar 2009 10:11:10

vvv píše:http://elmet.czechtrade.sk/cisticka-vzduchu. Zaujimava je moznost pouzit v lete na chladenie vzduchu. Cena je niekde na urovni 2800 € ...
Podľa http://www.elmet.cz/UserFiles/File/elair_2,5.pdf sa jedná o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.

Čo sa ceny týka, aktívnu rekuperáciu je možné zohnať aj lacnejšie.
Vetraciu jednotku s ohrevom vody je možné zohnať už od 2000€.
melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Mich » Pia 20. Mar 2009 15:22:36

Melkor, mozes dat sem link na nejaku aktivnu rekuperaciu za 2000 EUR?
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Mich » Sob 21. Mar 2009 11:58:34

Ako to je vlastne vseobecne s aktivnou rekuperaciou? Na internete som cital ze je schopna pri teplote vzdu O vonku vyrobit vzduch teply 49%. Bolo tam pisane ze sa to da pouzit pre zohrievanie TUV. Prikon to malo 600W , co je dost. Oplati sa nad niecim takymto uvazovat?
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Majo 2 » Sob 21. Mar 2009 22:37:10

Elmet ohrieva vzduch teplom odobraným odvetrávanému vzduchu. Pokiaľ odvetrávaný vzduch ochladí viac ako je teplota nasávaného vzduchu tak nejaký COP 1,x tam môže byť. Ak by ho ochladzoval na mínusovú teplotu tak by to mohlo byť výkonnejšie ale výparník by strašne rýchlo namŕzal tak neviem ako to je. Kondenzačné teplo z vlhkosti odvetrávaného vzduchu využije aj rekuperácia ale je možné že pri vyšších vonkajších teplotách Elmet toto teplo využije dokonalejšie. Na nejaké výkonnejšie kúrenie by som sa moc nespoliehal lebo to pôjde Elmet v kuse, strašne veľa vyvetrá a zníži vlhkosť a aj tak najviac tepla bude z práce kompresora poháňaného el. energiou. Mne to pripadá okrem toho že to vetrá ako elektrický kompresorový odvlhčovač.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod melkor » Pon 23. Mar 2009 8:06:24

Mich píše:Ako to je vlastne vseobecne s aktivnou rekuperaciou?
Vzduch (suchý) má pomerne nízky tepelnú kapacitu (preto musia byť pri teplovzdušnom vykurovaní tak vysoké objemy cirkulačného vzduchu. Rádovo stovky m3/hod).
Vzduch s určitým objemom vodných pár má tepelnú kapacitu vyššiu. A pri ochladení pod rosný bod sa naviac pridá kondenzačné teplo vyzrážaných pár.
Časť z toho využije aj pasívna rekuperácia, ale zaradenie tepelného čerpadla na odsávaný vzduch zlepší "výťažnosť".

http://www.nilan.cz/nazorne/
melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Jan Laubr » Ned 14. Feb 2010 11:51:16

melkor píše:
Mich píše:Ako to je vlastne vseobecne s aktivnou rekuperaciou?
Vzduch (suchý) má pomerne nízky tepelnú kapacitu (preto musia byť pri teplovzdušnom vykurovaní tak vysoké objemy cirkulačného vzduchu. Rádovo stovky m3/hod).
Vzduch s určitým objemom vodných pár má tepelnú kapacitu vyššiu. A pri ochladení pod rosný bod sa naviac pridá kondenzačné teplo vyzrážaných pár.
Časť z toho využije aj pasívna rekuperácia, ale zaradenie tepelného čerpadla na odsávaný vzduch zlepší "výťažnosť".

http://www.nilan.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=14&Itemid=13


Já jsem před časem také řešil jakou rekuperaci a aktivní rekuperace to jednoznačně vyhrála. Podle mých výpočtů je ale nutné ještě spojit aktivní rekuperaci s ohřevem vody, jinak mi to až tak zajímavé nepřijde. Vysvětlím proč. U aktivní rekuperace musí běžet kompresor, to není problém, protože energii, kterou spotřebovává leze použít k dohřevu vody nebo vzduchu. To velmi dobře funguje v zimě, ale v létě při chlazení jde celé takto uvolněné teplo ven, když není zařízení spojené s ohřevem vody. Já jsem stavěl hospodárný dům a tak chci, aby zařízení fungovalo smysluplně a hospodárně celý rok. Měl jsem původně v plánu koupit Nilan VPL 15, ale právě proto, že neumí ohřívat vodu, jsem vybral Nilan VP18K. V původním výběru jsem měl i Elmet Elair 2,5 , ale tohle zařízení nemá kvalitní ventilátory, nemá kvalitní ovládání (dodává se jen s obyčejnou časovanou zásuvkou) a hlavně nemá dostatečný tlakový výkon. To vše naopak splňoval Nilan VPL15, ale ten byl zase moc drahý.
Jan Laubr
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Ned 31. Jan 2010 13:06:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Marian H » Ned 14. Feb 2010 15:00:38

Aj tak mi to akosi nejde do hlavy. Predstavim si, ze idem do vane a zo zasobnika miniem 100 l teplej vody.
Vtedy sa zapne vetranie, a teply vzduch, ktory ide von zohreje studeny vzduch, co ide dovnutra a este mi to
zohreje aj tych 100 litrov vody v zasobniku? Tak tomu hovorim vecicka... :idea: :)
Marian H
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 09. Dec 2008 19:37:50
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod mp1 » Ned 14. Feb 2010 18:08:40

Dnes na tv prima, receptár bolo o rekuperácii, a vravel tam propagátor o "malých klimatizáciách" v systéme, aj o ohrievaní vody z "odpadného vzduchu" z wc, kuchyne, kúpeľne. v propagačnej miestnosti mali aj rozvádzač pre podlahové kúrenie, aj malé zariadenia, ak poriadne veľkú skriňu s potrubím okolo trištvrte metra, ...
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Jan Laubr » Ned 14. Feb 2010 19:53:59

Marian H píše:Aj tak mi to akosi nejde do hlavy. Predstavim si, ze idem do vane a zo zasobnika miniem 100 l teplej vody.
Vtedy sa zapne vetranie, a teply vzduch, ktory ide von zohreje studeny vzduch, co ide dovnutra a este mi to
zohreje aj tych 100 litrov vody v zasobniku? Tak tomu hovorim vecicka... :idea: :)

Ani mně to nešlo do hlavy ;) a dlouho trvalo, než jsem pochopil princip. Pro mě bylo také důležité, že nemám ideální podmínky na instalaci solárních systémů a nechtělo se mi budovat zemní registr.
Jan Laubr
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Ned 31. Jan 2010 13:06:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Majo 2 » Pon 15. Feb 2010 0:07:16

Marian H píše:Aj tak mi to akosi nejde do hlavy. Predstavim si, ze idem do vane a zo zasobnika miniem 100 l teplej vody.
Vtedy sa zapne vetranie, a teply vzduch, ktory ide von zohreje studeny vzduch, co ide dovnutra a este mi to
zohreje aj tych 100 litrov vody v zasobniku? Tak tomu hovorim vecicka... :idea: :)


tak takto nejak to môže fungovať, hlavne pokiaľ sú vonkajšie plusové teploty, odpadný vzduch aj keby bol po pasívnej rekuperácii má vyššiu teplotu aj vlhkosť ako vonkajší vzduch, a malo by to byť efektívnejšie ako použitie samotnej rekuperácie a samostatného malého TČ na ohrev úžitkovej vody.
pokiaľ treba zohrievať vodu tak zariadenie musí pracovať a vetrá.
to by bolo v poriadku, prípadná energetická strata môže byť iba na spotrebe ventilátorov, ale aj táto energia sa mení na teplo.
problém je pokiaľ treba vetrať a netreba zohrievať vodu, pri takejto situácii by bežná rekuperácia nasávala napríklad vonkajší vzduch - 10 °C, tak takto bude COP TČ 1, ale pokiaľ je vonkajšia teplota napríklad + 5°C tak tam COP rekuperácie aj pokiaľ sa neohrieva voda bude viac ako 1.
len čo ak je vonkajšia teplota +10 °C, pri použití klasickej rekuperácie môže byť stav že netreba kúriť, pri aktívnej buď bude vrčať zbytočne kompresor a míňať energiu, alebo bude vetranie bez rekuperácie a odoberie toľko tepla, že bude treba kúriť.
čo, ak sa dom vykúri krbom, a netreba ďalšiu energiu na kúrenie, zas buď bude kompresor zbytočne pracovať, alebo pôjde z výustiek vetrania studený vzduch.
nakoľko im stránka momentálne nepracuje tak toto sú len moje dohady, čo si pamätám.
tak celkový prínos vidím ako ohrev úžitkovej vody mimo vykurovacej sezóny tepelným čerpadlom, ale pri častom používaní napríklad krbu tento ohrev by bol lacnejší aj cez zimu ako el. ohrev.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Jan Laubr » Str 17. Feb 2010 10:34:26

Jak já jsem o vypozoroval u sebe. Mám Nilan VP18K. Když jsou teploty venkovní nižší než 10-15°C, je vždy potřeba uvnitř domu topit. Pomocí aktivní rekuperace ohřívám vodu i přívodní vzduch a jen se poměr ohřevu rozděluje. Když se nahřeje voda, dohřívá se vzduch a snižuje se příkon topení. Při venkovních teplotách 15-22°C už kompresor po nahřátí vody vypíná a spíná jen jako u ledničky dle potřeby teploty přívodního vzduchu, neběží ani chvilku zbytečně nebo neefektivně. Při teplotách nad 22°C už zase spíná chlazení, nevidím tam žádnou neefektivitu. Nejdůležitější pro mě jsou faktury za elektřinu a tam vidím, že celá rekuperace, větrání i chlazení včetně ohřevu vody spotřebují míň než 160l bojler,který jsme měli dříve na staré adrese.
Jan Laubr
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Ned 31. Jan 2010 13:06:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aktívna rekuperácia

Poslaťod Yco » Pon 17. Jan 2011 1:40:05

Jan Laubr píše:... Já jsem před časem také řešil jakou rekuperaci a aktivní rekuperace to jednoznačně vyhrála. Podle mých výpočtů je ale nutné ještě spojit aktivní rekuperaci s ohřevem vody, jinak mi to až tak zajímavé nepřijde. Vysvětlím proč. U aktivní rekuperace musí běžet kompresor, to není problém, protože energii, kterou spotřebovává leze použít k dohřevu vody nebo vzduchu. To velmi dobře funguje v zimě, ale v létě při chlazení jde celé takto uvolněné teplo ven, když není zařízení spojené s ohřevem vody. Měl jsem původně v plánu koupit Nilan VPL 15, ale právě proto, že neumí ohřívat vodu, jsem vybral Nilan VP18K. V původním výběru jsem měl i Elmet Elair 2,5 , ale tohle zařízení nemá kvalitní ventilátory, nemá kvalitní ovládání (dodává se jen s obyčejnou časovanou zásuvkou) a hlavně nemá dostatečný tlakový výkon. To vše naopak splňoval Nilan VPL15, ale ten byl zase moc drahý.


Ahoj,

ale veď predsa rozdiel v cene medzi VPL 15 a VP18K tiež nie je zanedbateľný. Chápem, že si chcel využiť tepelné čerpadlo v ňom aj v lete. Ale stojí to za ten rozdiel? Vieš mi, prosím, povedať, či je to porovnateľné so ziskom zo slnečných kolektorov? Veď predsa, keď si kúpim VPL 15 + 160 litrový bojler + solárny systém, budem niekde blízko ceny VP18K, ale mám pocit, že získam viac energie. Či :?:
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron