Vyber COV

Re: Vyber COV

Poslaťod deko » Sob 14. Mar 2009 22:52:21

jepeto píše:Chcel by som poradit s COV. Chcem si ju zadovazit pri vystavbe RD, ale problem je v tom, ze nemam kam vypustat odpad z COV. Potok nie je na blizku a kedze pozemok mam na konci dediny a nie je tam dostatocne hlboky kanal, nemam kde by som to mohol vypustat. Pocul som vsak, ze existuju aj COV, pri ktorych sa vyuziva sposob presakovania odpadu do pody. Vie mi niekto poradit, ma s tym niekto skusenosti ???? Za info vopred dakujem


jepeto dufam ze si si z nas robil srandu a nic z toho co si napisal (okrem prvej vety) si nemyslel vazne :?: vsetky moznosti su totiz dost vazne porusenie slovenskych predpisov, nehovoriac o tom ze keby si vypustal odpad do zeme a bol by som tvojim susedom, tak by som ti odpojil pitnu vodu a napojil do nej vodu zo studne, ktora je znecistena vdaka tvojim splaskom. aby si na vlastnej kozi (resp. vlastnom tele) vyskusal co robis...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: Vyber COV

Poslaťod jepeto » Sob 14. Mar 2009 23:07:33

Toto som sa docital na nete :
Čo s vyčistenou vodou - ak príslušný vodohospodársky orgán súhlasí, možno vyčistenú odpadovú vodu vypúšťať do vodných tokov alebo otvorených kanálov. Ak nie je k dispozícii takáto možnosť, zostáva ešte jedno riešenie, a tým je vypúšťanie vyčistených odpadových vôd do podzemných vôd čiže vsakovanie do podložia. Na vydanie povolenia budete potrebovať odborný hydrogeologický posudok, na ktorého základe vodohospodársky orgán môže, ale aj nemusí povoliť vypúšťanie do podzemných vôd.
Som laik a preto som napisal co som napisal, ale toto bolo uverejnene myslim ze v casopise Moj dom.
Obrázok užívateľa
jepeto
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 12. Mar 2009 10:36:46
Bydlisko: Uhrovec
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod deko » Sob 14. Mar 2009 23:16:31

pozor, v prispevku na ktory som odpovedal, si pisal ze chces vypustat odpad. v pripade cov je odpad to skoro tuhe hnedo-cierne, co ostane po vyhniti (kal). vycistenu vodu mozes pokojne pouzivat na polievanie travnika.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod jepeto » Ned 15. Mar 2009 0:22:01

OK, takze chyba je na mojej strane spatne som sa vyjadril.
Takze aby som to dobre chapal, to co prakticky stale odteka a niektori to maju riesene tak, ze to vypustaju do potoka ja mozem riesit vsakovanim do podlozia. A to co si pomenoval odpad, to je vlastne co ??? Akym sposobom a kde sa to dava ked sa to nahromadi v COV ( ak sa to niekedy vobec nahromadi).
Este sa spytam, poznas niekoho, kto takto vycistenu vodu pouziva na zavlahu ??? V lete to nie je problem, mozem polievat kazdy den ale co v zime, kde to budem "skaldovat - odpustat" ????
Obrázok užívateľa
jepeto
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 12. Mar 2009 10:36:46
Bydlisko: Uhrovec
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod deko » Ned 15. Mar 2009 0:26:33

bezne sa to riesi tzv. trativodom, do ktoreho sa vpusta aj dazdova voda z odkvapov. na ostatne otazky musi odpovedat niekto iny, v oblasti cov som si nie velmi isty (mal som zumpu a teraz mam klasicky kanal)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod joko » Ned 15. Mar 2009 10:50:22

Zas len pár myšlienok: Ak si na mieste, kde nie je verejná kanalizácia , máš len dve možnosti: žumpa, alebo ČOV. V inej téme sme sa dopisovali o studni Mal by si riešiť odpad s ohľadom na zdravie Tvojích detí. Ak žumpa, tak podstivo tesná, ak ČOV tak kvalitná. Vyššie si čítal naše názory s Milanom. Na ČOV budeš potrebovať stavebné povolenia na Vodnú stavbu, ktorého súčasťou je aj Hydrogeologický prieskum pôdy. Oni by Ti malo povedať či tam ČOV vôbec môžeš mať. /vsakovanie vody./
Odpadová voda sú splašky z kanalizácie, a buď sa odnesú , ako si ich spláchol, alebo na mieste sa separujú v Čov, kedy vodu na 95-98% vyčistenú odpustíš niekam, a zvyšný kal len necháš odniesť.
Na vyčistenú vodu platia tie tri zásady čo si opisoval, potok- súhlas povodia, trativod - súhlas geológa, alebo zberná nádrž na polievanie.
Odporúčam kombináciu druhej a tretej varianty: Kvalitná COV jeden z najlepších je TOPAS, ako písal Milan, vodu z nej odviesť do neakej neveľkej nádoby, odkiaľ môžeš čerpať na trávnik?, na okrasné kríky?, na ..., nie zeleninu, nie ovocie,nie potraviny.
A z tej nádrže systémom trativodu do pôdy. Čo najďalej od studne. :ano:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod jepeto » Ned 15. Mar 2009 22:47:01

Ako tak citam, nie je to take jednoduche, ako som si predstavoval. Samozrejme aj ja chcem ist cestou co najmensieho znecistvania pody a okolia. Preto som sa rozhodol pre COV. Lenze tam kde budem stavat je problem kde odvadzat vycistenu vodu kedze na blizku nie je potok ani verejna kanalizacia.
Ak ale mozem poziadat o radu, ako teda treba postupovat .
1. stavebne povolenie - ked si najdem firmu ( pises ze TOPAS je najlepsi - pozriem sa po nej) - oni my pomozu vypracovat stavebne povolenie alebo treba najst architekta, ktory mi ho vyhotovy ??? Kde ho potom zasielam ???? - moze sa stat ze mi nepovolia COV a peniazky za projekt vyhodim do vzduchu
2 - Hydrogeologický prieskum pôdy - treba tiez nejaku ziadost ?? Na koho sa treba obratit ???
3 - zaujala my alternativa odvadzania vycistenej vody do nejakej nadoby a vyuzivat je na polievanie travnika. Vyrabaju sa aj na taketo nieco nejake velke nadoby ??? Co to asi stoji ??
4 - trativod co najdalej od studne. Ja chcem si dat vyvrtat studnu. Bude stacit povedzme najkratsia vzdialenost 15 m medzi studnou a trativodom ?? Studnu chcem vyuzivat aj v dome na WC, pranie, kupanie.
Dik za odpoved
Obrázok užívateľa
jepeto
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 12. Mar 2009 10:36:46
Bydlisko: Uhrovec
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod deko » Ned 15. Mar 2009 23:26:11

jepeto dokladne si precitaj toto forum, najdes tu mnoho dobrych informacii a medzi nimi aj tie, na ktore si sa pytal. mimochodom, nasiel by si medzi nimi aj info, ze najlepsie je mat COV so statusom "zumpa s predcistenim" - nepotrebujes vyjadrenia a setris peniazky a zivotne prostredie..
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod joko » Ned 15. Mar 2009 23:39:43

Pred 15 mesiacmi som bol tak isto naivný ako Ty, len ja som sa nepítal, tak som sa nič dopredu nedozvedel, a postupne som sa učil preskakovať prekážky.
1.- ČOV. Ja som kúpil najlacnejší, lebo som to použil ku záhradnej chate. Milan tvrdí že je znalí viacej značiek, vyzná sa a je presvedčený, že k najlepším značkám patrí TOPAS. Ale tak ako pri kúpe tehly v obchode nedostaneš ako bonus murára, takisto nik za teba nič nevybaví.
2. Na miestne príslušnom stavebnom úrade musíš požiadať o vybavenie ČOV, oni Ťa pošlú na Životné prostredie s tlačivom na Vodnú stavbu. Tam dostaneš ďalšie tlačivo, kde máš zoznam potrebných povolení na územný plán, a okrem iného aj geológ, projekt, odpadové hospodárstvo, obecný úrad,... Za 5k Ti projektant okopíruje neaký projekt, za inú 5k, ti geológ okopíruje neakú správu z blýzkeho rozboru, starosta Ti povolí územný plán. Ak máš územný plán podáš žiadosť na ŽP na stavebné povolenie ČOV a to už je finále. kúpiš, necháš to zapojiť, spojazdniť a kolauduješ. Právoplatné kolaudačné rozhodnutie budeš musieť priložiť ku kolaudácii stavby.
Ja som začal 11,01,2008, ČOV pustil 23,03, a kolaudoval 15,06. Súpisné číslo 15,01,2009
Prakticky všetci Ti to povolenie vydajú , ak nemáš obecnú kanalizáciu, len treba brať do úvahy termíny doručenia a právoplatnosti. A zabudol som na susedov. Aj oni Ti musia so všetkým súhlasiť, lebo dostanú všetky rozhodnutia, a majú právo sa odvolať. Stačí to brať na ľahkú váhu, aby si s nervami vydržal do konca.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod jepeto » Sob 21. Mar 2009 0:18:18

Joko dik a info. Tento rok chcem spravit hrubu stavbu a buduci hned na zaciatku sa pustim do vybavovania COV. Trosku sa vsak obavam toho, ze studnu,ktoru si idem dat navrtat a bude vzdialena asi nejakych 15 m od cisticky budem vycistenou vodou cez trativod asi "znecistovat" a nebude pouzitelna na kupanie. Nemas ty s tym nejaku skusenost co sa tyka "idealnej" vzdialenosti medzi COV a studnou ?? Dik za info
Obrázok užívateľa
jepeto
 
Príspevky: 363
Registrovaný: Štv 12. Mar 2009 10:36:46
Bydlisko: Uhrovec
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod joko » Sob 21. Mar 2009 11:40:05

Iba dve tri postrehy: Ak budeš chodiť po úradoch môžeš zároveň jednou cestou vybavovať aj povolenia na ČOV,Tých vybavovaní nie je až tak strašne veľa, no niektoré sú v súbehu so stavbou- projekt, územné rozhodnutie, vyjadrenia úradov. Hlavne ida o lehoty, ktoré neskrátiš - sú dané zo zákona. Ak budeš mať povolenie, stavbu môžeš realizovať aj za rok, dôležité je, že Čov by si mal mať skolaudované a rozhodnutie správoplatnené pred kolaudáciou stavby.
Vzdialenosti: Ako sme odporúčali nie je dobrá vzdialenosť studňa čov 3-5 m. ale vzhľadom k priestorovým možnostiam na pozemku tiež nie je možné tie vzdialenosti naťahovať.Nie som geológ, netuším schopnosti filtrácie pôdy.Predovšetkým všetko závisí na kvalite vyčistenej vody z ČOV. Tam by som upriamil pozornosť!
Ako následok sanovať kvalitu vody je tá horšia varianta.Tam prichádzajú do úvahy rôzne filtre, ak to dokážem vyhrabať tak na koniec vložím link. Predovšetkým musíš mať rozbor vody, a odporúčania laboratória. A je dôležité správny odber vzorky a lehota rozboru. Tiež ma tu na fóre poučili ako to treba správne robiť. Tiež sem dám link ak to nájdem.
P.S. tento link je na filtre pri úprave vody zo studne: httpwww.powel.skcontent=filtre.vlozky.ef
Prečítaj ešte tému Ako na železitú vodu z decembra 2008 tou na fóre.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod melkor » Pon 23. Mar 2009 7:59:50

melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod Rudi_M » Pon 30. Mar 2009 8:43:25

rád by som si overil u Vás, čo už COV máte - púšťate do COV aj kondenz z KK?
nespôsobuje to nejaké problémy v činnosti baktérií?
ďakujem vopred za radu
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod joko » Pon 30. Mar 2009 10:57:05

Servus Rudi. Ja osobne nemám kondenz tak ani skúsenosti s týmto problémom. Na tvoju otázku už pred časom niekto odpovedal v zmysle že nie, lebo je to kyslá voda a nemala by ísť do čov. Ale znovu opakujem nie je to moja skúsenosť. :nie:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Vyber COV

Poslaťod Rudi_M » Pon 30. Mar 2009 17:36:31

lenže to bude u mňa problém, lebo zachytávať kondenz z KK samostatne a mať s ním starosti! ako ho slušne=férovo voči živ.prostrediu likvidovať, to mňa teda vôbec neteší
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron