Plyn vs. Elektrina v NED

Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod Dharma717 » Štv 20. Aug 2009 13:53:12

ahoj, nasli sme projekt, ktory nam vyhovuje (sadenie aj disp. riesenie). Je to 100m2 NED - neplanovali sme, no zainvestujeme. V rozpocte mame, tehlaHELUZ 30 STI, 15polystyrén, rovna strecha s dvojitou izoláciou, rekuperačná jednotka, trojsklo, SS v sulade s NED. Na vykurovanie el. konvektory (lokalne vykurov.telesa). Ako alternativu by sme este zainvestovali do teplovzdusneho krbu.
No a tu mame vsak dilemu, kedze Plyn. pripojku mame blizko pozemku, prejst na "klasiku": kotol + podlahovka a vypustit rekuperacnu jednotku a el. konvektory. Tusim vstupna investicia by bola rovnaka (mozno KK trocha drahsi, no plynove kurenie je vzdy lacnejsie z dlhodobeho hladiska. Plus Vzhladom k tomu, ze planujeme osadit do celej dennej casti rustikalknu dlazbu + kupelna a zadverie dalsia (55+m2), podlahovska sa priam ziada. ... ale je to NED a dost investujeme do izolacie a trojskla....Ak by sme sa nakoniec rozhodli pre plyn, bude nutne prepracovat detailne projekt - nutne navysenie podlahy,....?
Uvitam akekolvek odporucania a Vase skusenosti. DAKUJEM.
Dharma717
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 20. Aug 2009 13:37:07
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod Mich » Štv 20. Aug 2009 15:14:35

Dharma717 píše:ahoj, nasli sme projekt, ktory nam vyhovuje (sadenie aj disp. riesenie). Je to 100m2 NED - neplanovali sme, no zainvestujeme. V rozpocte mame, tehlaHELUZ 30 STI, 15polystyrén, rovna strecha s dvojitou izoláciou, rekuperačná jednotka, trojsklo, SS v sulade s NED. Na vykurovanie el. konvektory (lokalne vykurov.telesa). Ako alternativu by sme este zainvestovali do teplovzdusneho krbu.
No a tu mame vsak dilemu, kedze Plyn. pripojku mame blizko pozemku, prejst na "klasiku": kotol podlahovka a vypustit rekuperacnu jednotku a el. konvektory. Tusim vstupna investicia by bola rovnaka (mozno KK trocha drahsi, no plynove kurenie je vzdy lacnejsie z dlhodobeho hladiska. Plus Vzhladom k tomu, ze planujeme osadit do celej dennej casti rustikalknu dlazbu kupelna a zadverie dalsia (55 m2), podlahovska sa priam ziada. ... ale je to NED a dost investujeme do izolacie a trojskla....Ak by sme sa nakoniec rozhodli pre plyn, bude nutne prepracovat detailne projekt - nutne navysenie podlahy,....?
Uvitam akekolvek odporucania a Vase skusenosti. DAKUJEM.


Nie som ziadny odbornik len som bol tam kde vy asi pred rokom. Teplovzdusny krb som zamietol. Myslim , ze vo vasom NEDe nebudete kurit pravidelne. Zvazoval som tiez elek. konvektory. Investicia a nasledna prevadza bola drahsia. Nakoniec som skoncil u podlahovehi kurenia s nizkovykonnym kondenzacnym kotlom a v buducnosti mozno dotovane slnecne kolektory. Zda sa my to po dlhom rozmyslani a kalkulovani najefektivnejsie a najprijemnejsie riesenie. Ak uvazujete s dlazbou tak nie je co riesit.
Ak by ste sa rozhodli pre elek. kurenie , treba si preverit u elektrarni ci Vam daju sadzbu D11 ci ako sa dnes oznacuje. Bez toho to nema vyznam. Naprikl. Mne by ju ani nedali.
Nakoniec. V ziadnom pripade nevypustajte rekuperacny system. Da sa spravit aj lacno . Studujte aj na tomto fore diskusie.
Naposledy upravil Mich dňa Štv 20. Aug 2009 15:15:40, celkovo upravené 1
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod emkac » Sob 22. Aug 2009 23:44:04

Suhlasim uplne s Michom.
Osobne by som do NEDu isiel s plynovym kotlom, ale asi by som nedal ani KK, ale uplne najlacnejsi, nejaky Panter od Prothermu. Tie peniaze, co by som usetril oproti kvalitnemu KK s nizkym spodnym vykonom, asi neprekurim. Cize investicia do KK sa asi neoplati. Ale je to na pocitanie.
Rekuperacka urcite. Vodna podlahovka urcite. Uplna zavislost od elektriky urcite nie. Teplovzdusny krb tiez nie. Zapnes ho a hned mas v celom dome hic a musis vetrat. Ja to skor imidzovka.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod Andrej » Ned 23. Aug 2009 0:00:24

Pokial vam daju elektrarne dvojsadzbu, nieje o com. Ja mam napr. spotrebu elektriky na kurenie minimalnu oproti ostatnej spotrebe(spotrebice, tv, svietenie, atd), takze sa mi dvojsadzba oplati aj co sa tyka mesacnych platieb. O investicii do plynu ani nehovorim.
Andrej
 
Príspevky: 273
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 10:47:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod deko » Ned 23. Aug 2009 0:02:50

emkac píše:Uplna zavislost od elektriky urcite nie.


ale od elektriny si zavisly aj ked kuris plynom (hint: termostat, riadiaca elektronika)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod emkac » Ned 23. Aug 2009 0:39:53

To mas pravdu, ja som narazal skor na kuchynu, kde mam plynove horaky.
Inac ked vypnu elektriku, zapnem ten krb, co je na ozdobu.
Hmm. Ten som ale neodporucal.
No jo, schiza. ;-)
Ale vazne. Krb ako seriozne kurenie nie je do NEDu vhodny. V kombinacii s podlahovkou uz duplom nie. Je to len ako
a) ozdoba
b) nahradne kurenie, ked vypnu elektriku alebo plyn

MiroM ale asi bude oponovat, on ma teplovzdusny krb a myslim radiatorove kurenie. Podla mna vsak krb ten dom prehreje velmi rychlo, treba velmi velmi slabu vlozku, a take asi ani nie su.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod Dharma717 » Štv 27. Aug 2009 12:12:50

ahojte, vdaka za vase postrehy. S teplovzdusnym krbom ste ma dostali. investovat 100+ kvoli ozdobe... asi to prehodnotime a dame tzv. biokrb. vizualne to sice nebude ono, ale je lacnejsie riesenie, bez komina, a tak eliminujeme zavislost na elektrine (asi to smeruje k rozhodnutiu neplynofikovat) a podlahovka bude elektricka, len sa rozhodnut ci iba v dennej casti 50m2 s dlazbou a v ostatnych 3x el. konvektory alebo nou pokryjeme celych 100m2. stale uvitam vase postrehy, skusenosti a nazory. dakujem.
Dharma717
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 20. Aug 2009 13:37:07
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod Dharma717 » Štv 27. Aug 2009 12:27:38

... este len dodam, ze rekupercna jednotka urcite zostava, aj vzhladom na biokrb a v elektrarnach tu dvojitu sadzbu v ZSE preverim. dakujem za tip. tusim to maju v dome aj moji rodicia, lebo kuria na el. kotol. a tak zacinam prieskum el. podlahoviek - tie uz mam nastudovane a cakam na prve informacie od top 3 ... ale ktomu tusim treba aj kotol. viete ma na zaciatok spravne nasmerovat? dik.
Dharma717
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 20. Aug 2009 13:37:07
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod emkac » Pia 28. Aug 2009 0:22:06

Krb urcite nestoji 100K, pokial nejde samozrejme o dodavku na kluc. Svojpomocou je to menej. Aj o polovicu. Ale aj tak ide podla mna najma o imidz.
Co sa tyka biokrbu, aky je na neho dovod?

Ak chces mat cisto elektrinu, ja osobne neporadim, ale myslim ze Andrej nedavno riesil vodnu podlahovku a elektrokotol a dvojsdazbu, takze bude vediet viac.

Ak chces nasmerovanie, tak na zaciatok skus toto:
viewtopic.php?f=12&t=496 (aj ked sa ta to priamo netyka)
viewtopic.php?f=12&t=402 (to je uz zaujimavejsie)
viewtopic.php?f=12&t=674 (aj toto)
viewtopic.php?f=12&t=692
viewtopic.php?f=12&t=1179
Na zaciatok by to aj stacilo. ;)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod emkac » Pia 28. Aug 2009 0:31:15

Ehm, az teraz som si vsimol, ze si pisala o elektrickej podlahovke.
Moje odkazy su skor na vodnu podlahovku vykurovanu elektrokotlom. Toto je vsak podla mna lepsie riesenie, lebo v buducnosti mozes vodu v podlahovke ohrievat aj inou energiou. Napr. z TC.
Pozri teda este aj tu:
viewtopic.php?f=12&t=496 - snad ta to presvedci na vodnu podlahovku
viewtopic.php?f=12&t=125
viewtopic.php?f=12&t=46
viewtopic.php?f=12&t=1060
A este toto ku konvektorom - viewtopic.php?f=12&t=1070
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod Dharma717 » Pia 28. Aug 2009 12:55:33

ahoj, dik za linky. no dnes som bola na SPP, tak plynofikacia bude mozna na ten STL100, co je hned vedla nasho pozemku, aj ked na nom este nik nie je pripojeny. takze opat vstupuje do hry plyn a kotol. podla rad uz asi nebudeme pozerat KK a dame si nacenit podlahove na celu plochu. o vodnej podlahovke som zatial nic nepocula, laicky to bude asi o cirkulacii vody, no pre vlastnu studnu este nemame finalne rozhodnutie. nastudujem, porovnam. ale do TC urcite investovat nebudeme, od predajcov neoficialne informacie su, ze sa oplatia az pri vacsich podlahovych plochach, nas 100m2 tam nepatri. preto ani solarny system neriesime. podla mna je to skor o sucasnom modnom trende ako vsetky biopotraviny, a tak.
krb som ratala teplovzdusny + komin. mam ponuky od firiem od 70-90000sk (vzavislosti od kvality vlozky) + komin 30.000sk. svojpomoc nehrozi. jasne z polska su vlozky aj do 20.000sk + praca na obalenie a komin, no nie som si ista ci kompatibilne s teplovzdusnym typom. Biokrb je predsa idealna varianta, ak nepotrebujem vela kurit ale mat nejaky ohen, ked je chut a nemusis sa ani piplat s nosenim dreva a stavbou komina. no vsetko je este v procese rozhodovania, takze akekolvek dalsie postrehy a rady uvitam. dakujem.
Dharma717
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 20. Aug 2009 13:37:07
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod Dharma717 » Pia 28. Aug 2009 13:20:11

... ta vodna podlahovka je ta klasicka podlahovka, nie? co som si myslela ze je jedina, kym som nevedela, ze existuje aj elektricka podlahovka... cim ide clovek hlbsie, tak asi viac blbne. :P jej cena sa pohybuje tusim od 700sk/m2
Dharma717
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 20. Aug 2009 13:37:07
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod k+k » Pia 28. Aug 2009 13:25:06

  • vodna podlahovka - medium voda, zohrievanie cez plynovy kotol, el. kotol, tepelne cerpadlo, vyssie obstaravacie naklady, nizsie prevadzkove naklady
  • el. podlahovka - odporovy drot, malo variabilny zdroj, nizsie obstaravacie naklady, vyssie prevadzkove naklady, odporuca sa pri domoch s malymi stratami, kde rozdiel v obstaravacich nakladoch oproti vodnej tak skoro "neprekuris"
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod jana » Štv 03. Sep 2009 13:03:26

dharma, my sme krb robili tak, ze sme kupili od vyrobcu krb.vlozku a cast materialu, zvysok v blizkom obchode a urobili nam to murari, co nam robili priecky (a vedeli sme, ze vedia robit aj krb). krb.vlozka s castou superizolu (20tis.sk), ostatny superizol, tehly pod krb, rury na rozvod a praca - vsetko spolu vyslo na 47875 sk vlani zaciatkom decembra. a v zime sa len vdaka tomu dalo nieco robit na stavbe :-)

a k povodnej otazke, ci dat do domu len elektriku, ci aj plyn. okrem spotreby na kurenie treba ratat s tym, ze ak mas plyn, pribudaju ti mesacne stale platby aj za plyn, dalej, ze ak nie je elektrika, tak v kotli pojde len "vecny" plamienok a kurit nebudete aj tak, ze ak mas vsetko na elektriku, tak mas sadzbu 20 h nizku a len 4 hodiny vysoku, co sa da vyuzit na vsetky spotrebice. a ak ti chyba plynova varna doska - da sa to riesit plynovou bombou v suterene s hadicou k tej doske. nakoniec, kym nezaviedli v 1990tom plyn v dome otca, tak sme tam takto fungovali a aj teraz ma sused tak - dom stavali pred 6 rokmi, ale na nasej ulici plyn nie je, takze ziadna slobodna volba u nas :-).
my mame podlahovku s vodou na elektricky kotol a krb. a pripravu na solar, ak sa rozhodneme. ale prakticky to este len teraz chystame k nastahovaniu :-)
jana
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:39:55
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: Plyn vs. Elektrina v NED

Poslaťod deko » Štv 03. Sep 2009 15:40:43

jana píše:ak nie je elektrika, tak v kotli pojde len "vecny" plamienok

kotle s vecnym plamienkom sa dnes uz pre domace pouzitie prakticky nevyrabaju (resp. je ich dost malo)
jana píše:a kurit nebudete aj tak, ze ak mas vsetko na elektriku, tak mas sadzbu 20 h nizku a len 4 hodiny vysoku, co sa da vyuzit na vsetky spotrebice.

ale zas treba pocitat s vyssou pausalnou platbou za moznost vyuzivat dvojitu sadzbu. a v neposlednom rade o dost vyssie poplatky za odber vo vysokej tarife...
jana píše:a ak ti chyba plynova varna doska - da sa to riesit plynovou bombou v suterene s hadicou k tej doske. nakoniec, kym nezaviedli v 1990tom plyn v dome otca

keby to bolo este aj teraz, opytal by som sa ta ci chces cim skor dedit. davat flasu s LPG do pivnice je cira nezodpovednost, a trufam si to povedat - hazarderstvo a ignorantstvo. LPG je tazsi ako vzduch a pri pripadnom uniku (ktory je velmi pravdepodobny, kedze so srobenim sa dost casto manipuluje a tesnenia sa o to viac opotrebuvaju) vznikne efekt, ako keby bola pivnica napustena benzinom az po strop. pretoze LPG je podobne horlave a vybusne ako klasicky autobenzin. dokonca je este nebezpecnejsi lebo jeho zapach je velmi slaby a malo ludi ho zaciti...

samozrejme, argument "ved sa doteraz nic nestalo", obstoji iba do doby kym namiesto domu nie je jeden velky krater...

offtopic: uz je povinne aromatizovanie LPG vo flasiach alebo to je este stale zbozne zelanie bezpecakov?
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron