Plot - postup prác - detaily a otázky

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod ... » Uto 02. Jún 2015 6:54:01

pokial budes pouzivat nejaku techniku a nie rucne miesanie betonu, tak DTcky mozes v pohode odlievat aj 4-5 radov naraz; vacsie vysky su uz problem hlavne kvoli tomu zeby ti ten beton z vysky padajuci mohol niektoru z tych spodnych rozbit...

co sa tyka previazania a hydroizolacie tak suhlasim s tym co pisal TomasHo; pokial to bude len jedna linia bez ziadnych ohybov; tak ohybovy moment v mieste styku so zakladom bude dost velky aj ked len od zatazenia vetrom (alebo pripadnou cuvajucou V3Skou :-)); z hladiska rezu murom tam bude mat najvyssiu hodnotu; a zrovna v tom mieste mat tak zasadne oslabenu pevnost konstrukcie nie je velmi stastna volba...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod salwator » Uto 02. Jún 2015 8:22:22

Tiez som robil prvu cast muru (cca 16 m) s hydroizolaciou. Dal som do zakladov rovno zvislu vystuz a na to som potom nastrkoval pasy HI, diery a spoje premazal tekutou HI. Tento mur ale budem musiet opravovat lebo sa pri velkom vetre viditelne kyve! Dalsich 50 m som uz dal rovno do cerstveho betonu prvu radu a do toho nastrkal zvisle roxory.
4a. mozno len ja nerad salujem, ale radsej by som nechal beton po/pod uroven zeme, a na to dal tvarnice...
ako bolo pisane ked ti po zaliati beton trochu stuhne tak mozes davat hned dalsie rady (stuhnuty trocha len aby sa ti nepohli tie zaliate)
Ked nechas trcat roxory z tvarnic meter, tak uloz prve tri rady (zalezi aj ake su to tvarnice), zalej dva a pol, uloz si dalsie rady a potom daj dalsiu vystuz na previazanie a zalej- aby si sa vyhol navliekaniu tvarnic cez rozory.

TomasHo: nemam mur oprety o zeminu a este po dvoch rokoch sa mi spravia sem tam vykvety... Aj teraz su tam
salwator
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pon 11. Júl 2011 18:56:34
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod user » Uto 02. Jún 2015 22:01:42

Na niektorých stránkach výrobcov plotových tvárnic je uvádzané použitie HI medzi základ a prvý rad tvárnic. Avšak ako tu bolo spomínané proti vývetom to asi aj tak nepomôže, známy použil asfaltové pásy medzi základ a prvý rad tvárnic pričom vrchný okraj základu na ktorom je prvý rad tvárnic nie je v kontakte so zeminou a aj napriek tomu sú na plote výkvety. Čo spôsobuje výkvety, resp. mám sa ich obávať pri použití kombinácie lepidlo/sieťka a difúzne otvorená silikón-silikátová omietka?
Aký význam má spomínaná HI medzi základom a prvým radom DT? Ak to výrazne ovplyvní pevnosť nepoužijem HI, resp. má zmysel napr. natrieť vrch základu penetračným náterom v niekoľkých vrstvách, alebo opäť nedôjde k riadnemu spojeniu základu s DT?

Vertikálnu výstuž zvolím spomínanú Ø12ku každých 50 cm, horizontálna Ø8 v prvých 3 radoch 2x a následne len 1x - je lepšie umiestnenie v strede DT alebo striedanie predná/zadná strana?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod TomasHo » Uto 02. Jún 2015 22:59:47

ked tam das hocijaku hydroizolaciu, beton sa ti nespoji.
vykvet je myslim prebytok cementu, ktory sa vymyva z betonu, vlhka zemina to len urychluje. Mohlo by pomoct spravne namiesanie betonu. Osobne si myslim, ze dostatocne hruba vrstva klebru vykvet pohlti (lebo kleber je namiesany dobre), a omietka to zadekluje, ale mozno by som aj tak omietal az po nejakom case.
co sa tyka horizontalnej vystuze, do stredu ju aj tak nedas, lebo vacsina dt ma dve drazky, kam roxor zapadne. Logika veli vystuz prestriedat, ak na mur z oboch stran posobia rovnake sily. Ak je jedna sila vacsia, tak vystuz ide blizsie k nej.

Tiez ako pise salwator, salovanie je pakaren, a DT su debniace tvarnice, cize ich ucelom je vyhnut sa debneniu, takze by som tiez vylial zaklad len do urovne zeme, a vyssie daval DT.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod TomasHo » Str 03. Jún 2015 9:29:37

ups, musim sa opravit, vykvety su vapenne a nie cementove, daju sa odstranit kyselinou (napriklad zriedenou kyselinou chlorovodikovou), a vznikaju vraj vymyvanim zo striesok, alebo kapilarnym vzlinanim vody. V diskusii http://forum.tzb-info.cz/124805-tvarovk ... ty-lepidlo som narazil na majstrov, ktori odporucaju medzi zaklad a plot z tvarnic dat ipu, ale mne sa to stale velmi nepozdava. Okrem toho je prevencia v tom, nepouzivat prilis riedky beton na zalievanie...
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod Bororo » Str 03. Jún 2015 18:01:35

to spojenie betonu v zaklade s betonom v tvarniciach si neviem dost dobre predstavit, ved tvarnice sa kladu na zatuhnuty beton.
ved prave preto sa do zakladu pcha roxor, nasledne sa prepoji s vystuzou v tvarniciach.
co sa tyka stability rovneho plotu, tak sa to riesi piliermi kazdych x-metrov, podla druhu tvarnic.
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod salwator » Str 03. Jún 2015 18:50:14

neviem inak ci to tu az moc neriesime.

bural som raz jeden 60 rocny mur z palenych tehal, len v stlpoch okrem jedneho bola "vystuz" (nejaka tenkostenna trubka), malta bola z 0-4 strku, zaklad hlboky 40 cm z takej istej 0-4, ako vytuz zakladu tam boli hrnce, sklenene flase, kosti a podobny bordel... :oops:

proste katastrofa, a mur drzal.

zaklad som vykopal prec, prehlbil na 80, dal zvislu vystuz, betonove tvarnice s horizontalnou vystuzou+ zvisla az po vrch, zalial betonom... tak ten tam bude snad 100 rokov kym nebude niekomu zavadzat a nerozhodne sa ho dat dole. :roll:
salwator
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pon 11. Júl 2011 18:56:34
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod TomasHo » Str 03. Jún 2015 20:40:10

salwator, ked niekomu vadia vykvety (ako ten cesky chlapik, ktory bol "na prasky" z toho, ze sa mu na novom plote urobili flaky), tak sa bude stale riesit kazda prkotina. Podla mna je to dobre, lebo stavebnik by mal poznat idealny stav a sam sa rozhodnut, ake percento z neho chce dosiahnut.

Aj my mame jeden dom (stary) postaveny na nulovych zakladoch, prakticky su to len haldy kamenia zlepene hlinou (ziadna malta), a zakryte nejakymi gulatymi tycami v podobe krovu, na ktorych je nakladeny ten zly zly azbest. Jasne, ze keby ten krov zacal zatekat, tak do 15 rokov je cela stavba len kopa ruin, presne ako ostatne zanedbane "humna" naokolo. Proste navrat do prirody.

Co my staviame su mementa minulosti, ktore budu o sto rokov strasit nasich potomkov, ale co s nami, ked sme chceli dokonaly travnik, dokonaly plot, dokonaly krov, dokonale plastove trubky skrz naskrz stavbou. A to cele olepene nejakym granulovanym zverstvom co sa kedysi volalo zevraj EPS.

Bororo, beton sa s betonom spoji presne tak, ako sa spoji s betonom kamen, ktory hodis do zakladov. Ale daj si medzi dva betony lepenku a uvidis, ako lahko ich na tej lepenke oddelis.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod user » Str 03. Jún 2015 21:11:04

TomasHo

Podľa tej diskusie jednoznačné riešenie ako zabrániť vzniku výkvetov zrejme neexistuje. Jediné čo zostáva je čistenie kyselinou.

Čo sa týka HI medzi základom a prvým radom DT aký bude rozdiel medzi plotom v ktorom je použitá a v ktorom nie. Nebude nadzemná časť plná vlhkosti, ktorá bude presakovať na povrch? Uvažujem nad možnosťou vloženia zvislej výstuže do betónu a následnej celoplošnej HI povrchu. Čo však s celkovou stabilitou múru, podľa diskusie na uvedenom linku by to nemal byť problém
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod TomasHo » Str 03. Jún 2015 22:04:51

user,
reality check s tymi vykvetmi je asi takyto: kedysi nagebrili ludia na mur hrubu vrstvu vpc omietky alebo brizolitu, a pamatam si, ako to moja babka pravidelne natierala vapnom, aby to bolo pekne biele. Nerobila sa z toho veda.

Dnes ludia idu do obchodneho centra, do kancelarskych priestorov, kde je vsetko tip-top, a chcu to tak mat aj doma, akurat si neuvedomuju, ze dokonalost stoji peniaze. Podla paretovho pravidla sa 20% nakladov dosiahne 80% vysledku a zostavajucich 20% vysledku do dokonalosti vyzaduje 80% namahy/nakladov. Ja som si teda povedal, ze ak budu vykvety, tak budu sucastou vizaze, povedzme patiny. Na velkych plochach som pouzil protihlukove cementotrieskove tvarnice, na ktorych vykvety nekvitnu. Naozaj si nepotrebujem nalozit v zivote este dalsiu traumu z toho, co susedia povedia na moj plot.

Co sa tyka tej hydroizolacie, beton sice vykazuje kapilarne nasavanie vody, ale kedze vdaka vode prakticky donekonecna vytvrdzuje (podla obsahu a kvality cementu samozrejme), stopovy obsah vody mu nevadi. Tu sa nebavime o podzemnych priestoroch budovy, ktore musia zostat suche, alebo nejakej nadrzi, ktora musi byt zase nepriepustna, tam sa musi riesit uzavretie betonu proti vode v kombinacii so statikou.

V pripade obycajneho linioveho muru by som skor vychadzal z toho, ze je to funkcna stavba, s ktorou ma byt co najmenej problemov pri vystavbe (teda maximalne zjednodusenie technologie), ktora ma byt co najmenej narocna na udrzbu (vybrat material, ktory bud nemeni svoje vlastnosti, alebo ak ich zmeni, tak sa s tym pocita - ako napriklad zmena farby dreva), a ktora zaroven bude plnit svoju funkciu.

To, ze plot bude stat, je podla mna dost podstatna sucast jeho funkcie, takze v dileme dat/nedat hydroizolaciu by som skor kladol doraz na staticku bezpecnost a urobil maximum, aby mur so zakladom tvoril jednoliaty celok.

Dalej by som pouzil kvalitne namiesany beton so spravnou hustotou, aby voda z prilis riedkeho nevynasala soli von cez tvarnice, pouzil by som kvalitne tvarnice (ich poreznost je niekedy evidentna na prvy pohlad a kvalita koreluje s cenou), a s finalnou upravou by som pockal, nez sa cely plot vlhkostne stabilizuje.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod user » Uto 09. Jún 2015 19:34:50

Základy pod plotom sú zabetónované, vertikálnu výstuž som ukladal každých cca. 500 mm, niekde aj menej.
Stále sa však neviem rozhodnúť izolovať alebo neizolovať prvý rad múru. Každý výrobca štiepaných betónových tvárnic predpisuje túto izoláciu, aj keď budem používať DT. Ak už by som sa rozhodol pre izoláciu, tak asi v tekutej forme.
Zaujímali by ma argumenty pre a proti, pomohlo by to pri rozhodovaní.
vďaka
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod TomasHo » Str 10. Jún 2015 8:18:52

Skus zavolat nejakemu technikovi vyrobcu, alebo aj viacerym, a zisti, aky to ma vplyv na statiku pri tvojom liniovom mure. Tiez by som v pripade pochybnosti kontaktoval statika. Mne na tej izolacii pride najnebezpecnejsie to oddelenie betonu. Ten mur nie je inak podoprety a mozno statik by povedal, ze take a take vystuze, ale nie v jednom rade ale aspon vo dvoch, by ten klopivy moment zvladli. Mne len taky sedliacky rozum hovori, ze ak neviem s istotou, tak radsej vykvet, nez padnuty plot.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod theb » Str 10. Jún 2015 10:09:20

Ak ti pomoze moja vlastna skusenost:
2 casti plota mam tiez takto "liniovo" spravene vo vyske 1,85 m z DT 20.
1: 3,2 m, 2: 10,5 m

Ani som neuvazoval o tom, ze tam nedam izolaciu, kedze plot nie je oprety o zem, volba bola rychla.
Vyhody tohoto riesenia -> vzlinajuca voda

Takisto vidim velke nevyhody v postupe:
- ak sa vzdas izolacie, tak si prvy rad mozes zalozit este pocas tvrdnutia betonu a tak vsetky nerovnosti vies skryt do betonu a nemusis sa hrat s kolikmi hore dole. Cista praca
- izolacia ti bude na nic, ak budes mat vyspadovany pozemok tak ako ja - na cestu, pretoze vsetka voda, ktora nestihla vsiaknut, ti pojde okolo tohoto plota a beton bude mat tolko casu na to aby nasiakol, ze ta izolacia ti bude na 2 veci.
- izolacia zakladu, ak nevytiahnes izolaciu smerom hore, ti nepomoze

Napokon roxory:
Myslim, ze je to tu na fore niekde aj spomenute, ale tusim to bol Martin H, ktory mi poradil tuto zverinu a velmi sa mi ten obrazok pacil. Kedze som nechcel mat ziadne priznane stlpy (nepacilo sa nam to), obaval som sa prave toho, ze ak sa vietor zaprie do mura, moze padnut.
Daval som vertikalnu vystuz asi takto (pohlad zhora): . . : . . : . .
Nepamatam sa presne, ale tusim to bola fi 12. Nejaky treti rok to stale drzi bez znamok menenia uhlov, ba dokonca sa mi o to uz opreli 2 auta a este stale to drzi. Mam tam zavesenu aj branu a dvere.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod user » Ned 28. Jún 2015 21:59:15

Aké lepidlo odporúčate na presieťkovanie plotu z betónových DT? V stavebninách mi ponúkli mrazuvzdorné lepidlo na obklady weber.col standard c1, je vhodné na takýto plot. Používali ste aj penetráciu pod lepidlo?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Plot - postup prác - detaily a otázky

Poslaťod jezo » Pon 29. Jún 2015 8:18:03

Pride mi vhodnejsie pouzit nieco, co je na sietkovanie priamo urcene (ako na fasadu). Ale je to cisto laicky nazor.

Ale ine som chcel k tejto teme: budem montovat stlpiky na plot. Podklad su DTcka zvrchu zrovnane vencekom, stlpiky su 60x60 s navarenou patkou. Teda na kazdy pojdu 4 zavitove tyce vlepene kotvou do betonu. Nepredpokladam ze by sa stal zazrak a stlpiky boli po dotiahnuti k betonu v spravnej polohe. Najjednoduchsie riesenie co ma napadlo je taketo:
- natocit na kazdu tyc maticu
- nasadit stlpik a zrovnat ho maticami do vodovahy
- pod patku dat buchtu z murovacej malty alebo klebru a dotiahnut

Myslite ze to tak moze byt? Na DTcka pojdu este betonove striesky, takze nevadi, ze sa patka o nejaky cm zdvihne.
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron