Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod probiker » Uto 27. Dec 2016 21:42:08

Dobrý deň prajem,

máme kotol vaillant ecotec plus VU INT 376/3-5 R3. Problém je ,že sme pridali do systému kúrenia 2 radiatory na poschodí a cirkulácia vody je nedostatočná. V servisnom menu mala byť možnosť nastavenia otáčok obehového čerpadla v d.014. No na našom kotli je len funkcia d.013 a d.015.

D.014 tam chýba.

V d.015 ukázuje hodnotu 45 čo je 45% otáčok čerpadla a podľa môjho názoru si myslím ,že otáčky sú nastavené na auto.

Chcel by som nastaviť vyššie pevné otáčky ,aby radiatóry kurili ''celé'' nie len vrch.

Ak by ste mi poradili bol by som veľmi rád. Náš servisný technik nezdvíha sľuboval že príde ,ale skutek utek.

Ďakujem
probiker
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 27. Dec 2016 21:36:46
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat
Poslaťod _luky_ » Uto 27. Dec 2016 23:34:37

Hydraulicke vyvazeni?! Na ostatnich radiatorech priskrtit prutok o jeden stupen. Pokud nevis, je to ten sestihran s cisly, co uvidis na ventilu po sundani termostaticke hlavice.

Odesláno z mého P01Z pomocí Tapatalk
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 344
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 78 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod bladerunner » Str 28. Dec 2016 1:18:48

Nie je náhodou priamo na čerpadle mechanicky prepínač - ja to tak na kotli mám /Attack/ a videl som to aj na inom kotli /tuším Immergas/. Daj dole kryt z kotla a pozri na čerpadlo.
bladerunner
 
Príspevky: 1225
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 122 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod joko » Str 28. Dec 2016 21:35:59

Súhlasím s oboma príspevkami. Záleží na tom aké čerpadlo je v kotli integrované. Veľmi často je to WILO, a to má tri "rýchlosti", manuálne nastaviteľné priamo na čerpadle. Pokiaľ je rýchlosť riadené softvérom, tak neviem poradiť.
Prietoky v radiátoroch: Správne si odhadol, že radiátor teplý do polovice je najčastejšie dôsledkom nedostatočnej cirkulácie. Ladiť sa dajú na troch miestach:
1. Ak je v miestnosti teplota, na ktoré je nastavená termostatická hlavica, tak hlavica priškrtí prietok, aby radiátor menej kúril, nakoľko dosiahol požadovanú potrebu, záleží na tom či na 3 je teplý do polovide, a na 5 je horúci celý radiátor. Ak nedostatočný prietok majú iba niektoré radiátory, tak treba ich doladiť so systémom..
2. Ak je hlavica otvorená na max. a radiátor napriek tomu nemá dostatočný prietok, tak treba skontrolovať či nie je priškrtená spiatočka. Je to výstup z radiátora, kde je šesťhranné viečko, a pod tým imbusový ventil. Najčastejšie 6 mm imbus. treba to skúsiť otáčať proti smere hodinových ručičiek. takto ventil otvárame na max.
3. riešenie je regulácia na vstupnom ventile - to však majú iba vybrané ventily, iba málo modelov. Tam prichádza do úvahy spomínaná demontáž termostatickej hlavice, a presvedčenie o tom, či je vôbec šanca samotný ventil nastavovať. Tie, ktoré sa nedajú nastavovať majú okolo stredného hriadeľa plnú šesťhrannú maticu, tie, ktoré sa nastaviť dajú, majú okolo stredového hriadeľa číselník. Tam by sa otvárať malo taktiež proti smere hodinových ručičiek. Ešte dodám, že hlavicu dostaneš tak dole, že ho otvoríš na max - na 5, a následne by si mal vedieť rukou povoliť tú veľkú maticu medzi ventilom a hlavicou.
Ak sa presvedčíš o tom, že radiátor je na max otvorené, a napriek tomu je cirkulácia malá, tak Ti ostáva priškrtenie tých radiátorov, ktorý kúria na max. a tak prietok dostať do slabších radiátorov. Je to práca na dve hodiny, ale výsledky ladenia niekedy zistíš okamžite, niekedy po dlhšej dobe, ak radiátor vychladne a prestane kúriť.
Ako samozrejmosť beriem odvzdušnenie radiátora, ale to by pri zavzdušnení nekúrilo ani do polovice.
P.S.: Ešte ma napadlo - sú to staré radiátory - ventily - ktoré nekúria, alebo nové, lebo sa stáva, že sa pri starých ventiloch zasekne stredový hriadeľ piestiku, a tak ventil je konštantne otvorený iba napr. na 1, teda nefunguje nastavovanie ventilu. Treba sa presvedčiť fyzicky, či sa piestik ventilu hýbe - stláčaním, kedy sama sa vysúva von. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2442
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 654 krat
Dostal súhlas: 281 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod Juraj K. » Pon 19. Mar 2018 10:00:11

Možno sa to tu už riešilo, ale ja som to nenašiel. Ak áno, poprosím link na vlákno... Dom - prízemie + poschodie, kotol na drevo, 13 radiátorov (korad) spodné napojenie do steny z toho dva rebríkové, termostatické hlavice, čerpadlo prepnuté na stredný stupeň t.j. 2 (neviem čo ešte dodať). Problém je v tom, že na poschodí mi to kúri povedal by som že až priveľmi a na prízemí slabo. Na poschodí mám termostatické hlavice na radiátoroch na stupni 2 - 3, na prízemí úplne otvorené. Napriek tomu mám pocit, že podstatná časť cirkulujúcej vody prechádza cez radiátory na poschodí a minimum jej ide cez radiátory na prízemí. Ak prepnem čerpadlo na najvyšší stupeň tak je to O.K. Asi by som mal priškrtiť ventily ale neviem ako sa to robí, či je to metódou pokus - omyl, alebo na to existuje nejaká finta, mierka alebo niečo podobné.... Nastavovanie sa zrejme tou skrutkou na inbusový kľúč. Ako ste to nastavovali? Počítali ste otáčky alebo ako? Ak by sa mi náhodou podarilo tú skrutku úplne vytočiť vonku, nezačne mi tade vytekať voda? Ďakujem
Juraj K.
 
Príspevky: 174
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod _luky_ » Pon 19. Mar 2018 22:18:44

Kdo to topení dělal? Podle projektu? Obvykle při předání hotového topení je to topení funkční, tedy i zregulované. Návrh zaregulování radiátorů bývá součástí projektu.

K věci - ano, je potřeba zaškrtit radiátory, co topí hodně. Když sundáš termostatickou hlavici, uvidíš šestihran, na kterém jsou čísla od 1 do 6. Tímhle budeš otáčet. Ty imbus díry šroubení jsou určené k uzavření, když chceš vyměnit radiátor a nechceš vypouštět celý systém. Detailnější popis viz literatura (osobně jsem narazil na "Regulace aneb jak to dělám já", autor tuším Valter) a nebo poradí někdo zkušenější. Já jsem pouhý dobře informovaný amatér..
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 344
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 78 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod joko » Uto 20. Mar 2018 0:09:01

V každom prípade hovorme o tom, že nie každý ventil má nastavovateľný prietok.Väčšina nových ventilov ano, no nie všetky.
Ak máš dobré termo hlavice, tak pri nastavení na napr. "2" čo odpovedá teplote v miestnosti cca 21 st. by sa mal tento ventil sám priškrtiť, a automaticky posunúť prietok tam, kde termostat ventil ešte nepriškrtil. To znamená, skús na jeden deň priškrtiť horné radiátory na "2". Ak to nestačí, následne hladaj ako laik možnosť priškrtenia horných radiátorov. Totiž môže sa stať, že priškrtíš prietok vo ventile, a zažne Ti vydávať zvuk - brnenie, z dôvodu malého prietoku vody cez ventil.
Alternatíva je mechanicky priškrtiť spiatočku z radiátora, ak tam máš spiatočkový ventil a v ňom imbus.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2442
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 654 krat
Dostal súhlas: 281 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod Juraj K. » Uto 20. Mar 2018 5:23:29

[quote="joko"]
1. Ventil nemá nastaviteľný prietok
2. Skúšal som, ale nestačí priškrtiť horné radiátory na "2". Pri tomto by som sa pristavil a poprosil o radu skúsených. Čo sa deje ak termostatickú hlavicu prepnem do polohy "0"? Viem že tým radiátorom prestane pretekať voda, ale prestane voda úplne pretekať aj touto vetvou? Alebo voda cirkuluje z prívodu rovno cez spiatočku naspäť do systému?
3. Pravdepodobne potrebujem mechanický priškrtiť spiatočku z radiátora, mám tam napájaciu armatúru s imbusom. Ak s tým niekto mate skúseností tak mi poraďte ako sa to robí:
a. priškrcuje sa prítok alebo spiatočka, alebo oboje?
b. zatvoria sa všetky radiátory na poschodí a postupne sa otvárajú, počítajú závity a pod. (?)
c. ak by sa mi náhodou podarilo tú skrutku na imbus úplne vytočiť vonku, nezačne mi tade vytekať voda?
Ďakujem

Pre luky: Projekt na radiátory mi robila firma od ktorej som bral materiál. Realizáciu som zveril kúrenárovi, robil mi to ako fušku. Mal som málo peňazí tak som šetril kde sa len dalo, nie všetko funguje na 100%, ale ani keby mi to robila firma tak nie je isté či by to tak bolo.
Píšeš že: "Návrh zaregulování radiátorů bývá součástí projektu" Toto dosť dobre nechápem, môžeš to nejak vysvetliť? ...poprípade zaslať mi taký návrh čiste pre orientáciu že ako to vyzerá, kde a čím sa to reguluje, podľa čoho a pod...
Ďakujem
Juraj K.
 
Príspevky: 174
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod MartinH » Uto 20. Mar 2018 10:13:50

Nie som kurenar, ale zivot ma uz prinutil riesit aj kurenarske problemy. Mozno niekto poradi lepsie.

Su radiatory dost velke vzhladom k potrebam vykurovania a vzhladom k teplote vody? Treba si vsimat teplotu na vrchu radiatora (privod) a teplotu na spodku radiatora (spiatocka). Ked sa kuri, hore by mali byt vsetky rovnako teple hore, lebo su napajane z jedneho zdroja. Su aj take systemy, kde su radiatory napojene za sebou. Ak je to tak, to treba povedat, to je potom trochu zlozitejsie na regulovanie.

Naspat k teplotam. Ak je radiator hore teply a dole studeny, prietok je maly a mozno pomoze ho zvysit, ak sa tam kuri nedostatocne. Ak je dost teply cely zhora dole, prietok je velky a mozno pomoze ho znizit, ak sa tam kuri viac ako treba.

Skus a napis vysledok. Napis aj kolko radiatorov je hore, kolko dole, ktore su rebrikove a ktore maju termohlavicu (nemali by to byt uplne vsetky)
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3704
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 201 krat
Dostal súhlas: 303 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod theb » Uto 20. Mar 2018 11:14:30

Mozno len taka mensia rada. V prvom prispevku pises, ze na vyssej rychlosti je to OK.

Nie je problem prave vo velkosti prietoku, ze mensia rychlost ti proste nestiha dodavat pozadovane teplo?
Ak je to tak, riesenia su 2. Bud to zvysit prietok, alebo teplotu vykurovacieho media. Je mozne kvoli vypustaniu a spadu, ze zasobovacia vetva zacina na poschodi, kde sa prvotne zasobuju teplou vodou radiatory tam a na prizemie pride "co zbyde" a preto sa ti system javi zle nastaveny?

Zvysenim prietoku docielis to, ze niektore hlavice sa ti hore pozatvaraju, pretoze je tam dostatocne teplo, avsak neprichadza dost teplej vody do spodnych radiatorov a preto mozes mat tento problem.
Len tolko k tomu...Snad pomohlo.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 787
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 11 krat
Dostal súhlas: 65 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod Juraj K. » Uto 20. Mar 2018 18:59:58

premýšľam nad tým čo píšete... Asi potrebujem vedieť iba ako sa robí toto:
Pravdepodobne potrebujem mechanický priškrtiť spiatočku z radiátora, mám tam napájaciu armatúru s imbusom. Ak s tým niekto mate skúseností tak mi poraďte ako sa to robí:
a. priškrcuje sa prítok alebo spiatočka, alebo oboje?
b. zatvoria sa všetky radiátory na poschodí a postupne sa otvárajú, počítajú závity a pod. (?)
c. ak by sa mi náhodou podarilo tú skrutku na imbus úplne vytočiť vonku, nezačne mi tade vytekať voda?
Vie mi niekto odpovedať?
Ďakujem
Juraj K.
 
Príspevky: 174
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod joko » Štv 22. Mar 2018 15:36:57

Mal si otázky: nastavenie hlavice na "0" na nule je to vodotesne uzatvorené. Môžeš demontovať radiátor, a dobrá uzatvorená hlaviva s ventilom neprepustí takmer nič.
Imbus na spiatočke: imbus je taktiež " mechanický ventil" pri uzatvorení - v smere hodinových ručičiek to úplne priškrtí - uzatvorí, a v protismere hodinových ručičiek to otvára. Imbus obyčajne pri plnom otvorení už ďalej neide - možno na silu ano. Ak ho úplne vytočíš určite bude tiecť voda zo systému - otvoríš celý systém.
Regulácia. ako už bolo písané prietok reguluješ hlavicou 1 - 5. 0 - úplne zatvorené 5 - max otvorené bez regulácie. Pod hlavicou na hriadeli ventila sa dá regulovať prietok vo ventily, 1 - 6. Dole na spiatočke sa dá regulovať ten imbus, ak je to tam nainštalované. Inbus je pod šesťhranovím viečkom. Ak nie je vyvážený systém, tak je to pomalý pokus - omyl. Priškrtíš jedno o málo, počkáš pár hodím na vysledok, a takto postupne odsledovať zmeny. Unyverzálny návod na nepoznám ani ja, treba to riešiť individuálne, postupne a potroška.
Rýchlosť čerpadla: ak je rýchle - silné čerpadlo, tak sa stáva že pri určitých polohách ventilu pôsobením prúdenia začne ventil vydávať neželaný zvuk, dá sa to aj manuálne prestaviť, ale je lepšie riešenie znížiť rýchlosť čerpadla, lebo je to stav, kedy už väčšina hlavíc uzatvára, a čerpadlo nievie pretlačiť vodu cez priškrtené ventily. Vtedy pomáha priškrtenie prietoku, alebozníženie prietoku - silu čerpadla.
Asi tak, a ak sa mýlim tak prepáč. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2442
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 654 krat
Dostal súhlas: 281 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod Juraj K. » Štv 22. Mar 2018 16:02:35

joko: dík.... Včera som sa s tým začal hrať. Na poschodí som tak "od oka" priškrtil na každom radiátory spiatočku o jeden až dva závity (inbusová skrutka). Na vzdialenejších radiátoroch o jeden závit, na radiátoroch čo sú bližšie k rozvádzaču o dva. Dole mám citeľne teplejšie. Nakúpim ešte teplomery a budem to merať a nastavovať ďalej ale povedal by som že je to na dobrej ceste. Vďaka všetkým
Juraj K.
 
Príspevky: 174
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod Juraj K. » Pon 26. Mar 2018 5:17:04

Tak už to je v poriadku. Okrem nastavenia, resp. priškrtenia radiátorov na poschodí som taktiež priškrtil ventil, vedúci k ohrievaču vody.

S týmto príspevkom autora Juraj K. súhlasil
joko
Juraj K.
 
Príspevky: 174
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Nastavenie otáčok obehového čerpadla

Poslaťod joko » Pon 26. Mar 2018 20:36:35

Juraj K. píše:Tak už to je v poriadku. Okrem nastavenia, resp. priškrtenia radiátorov na poschodí som taktiež priškrtil ventil, vedúci k ohrievaču vody.

Neviem aký máš systém, no dosť často je ohrev TUV oddelené od vykurovania, :o Primárne je ohrev TUV a sekundárne vykurovanie. Preto - možno - ohrev TUV neovplyvní prietok vo vykurovaní, no priškrtenie TUV môže zaťažovať čerpadlo, lebo nemá kam tlačiť. :?:
Ak idú oba systémy súčasne, tak sa stotožňujem s prišktením ohrevu TUV v zime. Ak nekúriš tak je to na škodu. :!:

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
MartinH
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2442
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 654 krat
Dostal súhlas: 281 krat

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť