Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod PrasinaPE » Pia 04. Feb 2011 12:43:33

Pri hladani alternativnych materialov na izolaciu a ochranu stavebnych konstrukcii som polahky vygooglil pojmy ako "nanotechnologie, aerogel, nansulate.." Kedze na tejto stranke o tom nie je zmienka, tak som chcel dat do pozornosti aj tieto materialy blizkej buducnosti.
V suvislosti so zateplenim obalovych konstrukcii na tomto fome som si vsimol, ze sa vedu neustale diskusie zateplit-nezateplit, potom vysledna cena a navratnost a v neposlednej miere vysledna hrubka steny. Niekomu nevadi, ze si da na stenu 40cm EPS, iny si da "len" 10cm. Niekto zase pouzije tehlu "44ku" a pocka par rokov ake budu jeho spotreby energie.
Prave pouzitie novych materialov, ktore nahradia kasicke EPS, XPS, mineralne vlny moze vyriesit vela problemov, samozrejme o takych 15 rokov, ked ceny budu dostupne pre pozemstana. S takymto niekolkonasobne lepsim izolantom si kludne niekto postavi 30cm stenu a nalepi na nu 5cm a bude mat napr. vysledny R=15. Kto by to v takejto hrubke nechcel dosiahnut.
Len som tym chcel dat do pozornosti, ze netreba zabudat na technicky pokrok a to co sa vyraba dnes, o desat-dvadsat rokov moze byt uz nevhodne a mozno aj skodlive.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat




Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod tomas g » Pia 04. Feb 2011 13:05:32

Mam miernu obavu, ci tento prispevok nepatri do temy "vtipy o stavbe", podobne ako termoshield a spol.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod steve33 » Pia 04. Feb 2011 13:16:35

10mm toho materialu nahradi 3-4cm vlny, 2/3 redukcia priestoru a hrubky.
Ked bude tato sranda stat aspon 10€ m2 tak si ju dam ale to uz budem mat mozno bradate deti.
Radsej zostanem pri hrubych stenach
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod fabka2004 » Pia 04. Feb 2011 14:29:45

Ak sa to dnes vyraba, tak je to aj dnes skodlive, priklad benzen, o nom bolo zname ze je skodlivy, avsak za rakovinotvorny bol vyhlaseny az ked sa za neho nasla nahrada pri jeho aplikaciach, ale jeho zavadnost bola znama uz vtedy … Co satyka EPS ci vaty a pod, tak tam su zname jeho vlastnosti aj ucinky (nemylit si karcinogenitu vynilbenzenu ako monomeru s neskodnostou jeho polymeru, nechcem tu rozoberat ani udajnu degradaciu EPS po XY rokoch, kde kto zivy rozne famy), som chemik mam teoreticke znalosti, vedomosti a aj prakticke skusenosti aj s nanotechnologiou … samozrejme ze su dnes (uz vcera boli) zname rozne tepelne izolanty, podobne ako sa pouzivaju v raketovych stitoch, specialne natery, gely a tkaniny kde odolavaju extremnym podmienkam a pod, avsak ani zajtra nedojde k ich masovemu rozsireniu a to z cenovych dovodov. Tieto materialy nenahradia EPS ani min vlnu ani o 50r, ptretoze ich cena je astronomicka v porovnani s beznymi izolantami, ved su uz zname tkaniny kde pri hrubke zopar mm maju obrovsky tepelny odpor, avsak ich cena je tiez astronomicka, suroviny na vyrobu EPS alebo sklenenej ci kamenej vlny su dostatocne a technologia vyroby EPS je dlhodobo znama a uplne jednoducha, polystyren je neskodny, ved si uvedomte ze sa na jeho tacky balia masove vyrobky, pijete mnohokrat caj, kavu ci rozne ine napoje z polystyrenovych poharikov a pod, vratim sa vsak k novym technologiam. Pri dnesnych cenach energii zdroji surovin a technologickom rozvoji nic zavratneho dalsich 50r necakajte. Jedine co sa bude diat je ze sa budu stavat tensie nosne steny (pripadne az piliere) a mur budu tvorit bloky (stavebnicove dielce) EPS, pripadne vlny ci uz ovcej ci kamennej, pripadne materialy podobne slame resp v specifickych pripadoch PUR peny ci vakuove panely, do popredia sa bude predierat rozne vyuzitie zemnych registrov ci tepelnych cerpadiel, Trombeho steny a pod.
Nikdy nebolo a ani nikdy nebude vyhodne mat siroky nosny (nenosny) mur ci murivo a cakat na kozmicke technologie tepelnych izolacii, dnes nikto na tieto domy nedava izolaciu, jednodyuchsie je dany dom zburat a postavit novy vyjde to lacnejsie ako investicne tak prevadzkovo, domy sa budu projektovat taka by sa maximalne vyuzivalo slnko (je zadarmo) minimalizovali sa tepelne mosty a jednoduche zariadenia ako rekuperator, zemny register, solar ci fotovoltaika budu standardom, otazka je kde bude vyvoj rychjesi, kde sa zvysi efektivita.
este by som sa vratil k poznamke o tom ze postavim dom zo 44 tehly a par rokov pockam ake budu spotreby, takto sa stavalo 100r dozadu, dnes uz vieme presne povedat a kazdy stredoskolak vie spocitatjednoduchu energeticku narocnost objektu, takze doba kedy sa stavalo sposobom dam siroke nemosne a zle izolujuce murovo bude nastastie (pre nich) prec … dnes uz nik nepolemizuje ci je lepsie mat siroke murivo bez EPS, pripadne menej siroke murivo s obligatnou patkou ci patnaskou EPS, dnes uz drviva vacsina ludi (snad) pochopila ze najlacnejsie je mat co najtensiu nosnu stenu a najhrubsiu tepelnu izolaciu. A spocitali ste niekedy kolko priestoru zaberie v beznom RD taky 50cm mur versus 25cm nosny mur ? dojdete k peknym cislam, az zistite kolko metrov stvorcovych ste si zastavali navyse a za ake peniaze.
Jedine co sa v stavebnictve za poslednych 50r nic nezmenilo je technologia murovania, ved tak ako dnes murujeme sme murovali aj pred 50r, zmenila sa akurat malta na lepidlo, presnost tvarnic a pod, ale technologia murovania ostala rovnaka, v budnosti sa budu vyrabat prefabrikaty, tj, vacsie bloky o roznych rozmeroch a to vratane stavebnych otvorov, budu svojim sposobom standardizovane, na pozemok mich donesie auto, postavi ich zeriavnik podla planu za jeden den a bude to lacnejsie, ale kym to pride, tak na trh pridu este tehly s vacsou hrubkou a lepsimi telenoizolacnymi vlastnostami, hrubka bude 50-60cm, a po tomto obdobi uz bude vacsina ludi stavat steny 12cm zo “zelezo-betonu” a lepit EPS a potompride doba, kedy sa budu robit skelety na sposob drevodomov z pilierov (kvazi na baze uhlikovych vlaken, ci materialom podobnym ako mame kosti a teda povedzme hydroxyapatitom), okna dnes su trojskla, neskor pribudnu stvorskla, kedze Argon je este lacny a Krypton je drahy, tak sa vyvoj bude uberat roznymi pokoveniami skiel, ich orientaciou a pod, a potom nastupia miesto skla prve plasty, kde svoje uplatenie najdu aj ako sucast fasady a pod, ale to sme uz hodne daleko, uz to nebudu okna to uz budu plasty sucastou steny kde tepelny odpor “okna” bude povedzme polovicny ako tepelny odpor steny ale za to patnasobne lepsi ako tepelny odpor sucasnych okien, uvedomme si ako dlho su zname TČ su to destiaky rokov, takisto aj mensie jadrove reaktory a este niekolko desiatok rokov potrva kym sa ich ceny znizia (resp kym sa zvysia ceny klasickych zdrojov energie) a technologia ich vyrobi sa zekonomizuje.
Je naivne mysliet si ze clovek postavi stenu 30cm z tehly a v budcnosti na to nalepi kozmicku technologiu a bude mat kozmicky tepelny odpor, toto je z rise fantazie z kozmu a tomu odpoveda aj cena a zmyslanie takychto stavebnikov. Je naivne mysliet si ze o 15r kozmicka technologia vyriesi dnesne problem so zateplenim … buducnost za vas nevyriesi problemy dneska

Inac dnes je ta doba kedy mame v porovnani s minulostou kozmicke materialy, ved stare murovacie materialy mali taky tepelny odpor ze ma dosiahnutie R=1 ste potrebovali mur o sirke 70 az 140cm!!!, uz vcera prisli a dnes z nich este stale staviate superizolacne tehly ktore maju R=2 ci dokonca az 4 a to pri hrubkach od 25cm do 50cm, a dnes mame aj izolacie v podobe EPS ci vaty kde R=1 dosiahnete uz pri 4cm, a co sa zmenilo? Velmi malo, zmyslanie ludi este nie, na to musi prist kriza v podobe zvysenia ceny energii, aby to ludi prinutilo mysliet ekonomicky, pretoze ak by ludia ekenomicky premyslali tak by tu drviva vacsina diskusii o tom ci staci 12 ci 15cm EPS nebola, tiez ani diskusie ci je lepsie hrubsia tehla ci tensia so zateplenim a pod, dnes by sa riesili detaily riesenia tepelnych mostov, vyuzitia trombeho stein, avsak nastastie dnes su uz standardizovane detaily tepelnych mostov popisane v knihach dostupnych pre siroku laicu verejnost.
Vyhrava jedine stavnik ktory uz vcera myslel na to ako dnes postavi a zajtra len dokupi ci nainstaluje lacne TC, (solar ci fotovoltaiku a pod) a bude si uzivat tepelnu pohodu za minimalnych vstupnych a prevadzkovych nakladov a co vyhrava? … tepelnu pohodu az tepelny komfort s minimom nakladov

S týmto príspevkom autora fabka2004 súhlasili - 3
deko, Londoner, miskin
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod k+k » Pia 04. Feb 2011 14:47:48

No, predpovedat nieco s vyhladom na 50 rokov, to je odvaha :). Nie som odbornik v stavebnictve, ale par rokov dozadu isty odbornik v inom odvetvi tvrdil, ze uzivatel nikdy nebude potrebovat viac ako 640kB operacnej pamate. A vsetci vieme, kde sme teraz. :) Nieze by som sa spoliehal na kozmicke technologie, ale stavebnictvo je tiez urcite vyhodny biznis aj s pohladu vyvoja.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod steve33 » Pia 04. Feb 2011 15:02:57

Hi Fabka. Dobre citanicko len dufam ze prispevok nebol miereny trosku aj na mna co sa tyka hrubky mura.
Mozno ze som sa zle vyjadril ze radsej zostanem pri hubej stene . Mal som na mysli momentalny stav u mna 25cm Ytong+EPS 20 alebo 25cm. Mal som na mysli stenu aj s izolaciou 8- )
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod fabka2004 » Pia 04. Feb 2011 16:44:31

k+k píše:No, predpovedat nieco s vyhladom na 50 rokov, to je odvaha :). Nie som odbornik v stavebnictve, ale par rokov dozadu isty odbornik v inom odvetvi tvrdil, ze uzivatel nikdy nebude potrebovat viac ako 640kB operacnej pamate. A vsetci vieme, kde sme teraz. :) Nieze by som sa spoliehal na kozmicke technologie, ale stavebnictvo je tiez urcite vyhodny biznis aj s pohladu vyvoja.

urcite ... avsak je rozdiel vyvoj v informacnych technologiach a polovodicoch a iny je vyvoj v oblasti "murovacich"materialov
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod fabka2004 » Pia 04. Feb 2011 16:46:17

steve33 píše:Hi Fabka. Dobre citanicko len dufam ze prispevok nebol miereny trosku aj na mna co sa tyka hrubky mura.
Mozno ze som sa zle vyjadril ze radsej zostanem pri hubej stene . Mal som na mysli momentalny stav u mna 25cm Ytong+EPS 20 alebo 25cm. Mal som na mysli stenu aj s izolaciou 8- )

nie nie, mne je jedno kto z coho stavia pokial sa to nejko nedotyka aj mna ... to bolo uplne vseobecne konstatovanie, moj nazor a uhol pohladu na vyskum a vyvoj a predikcia
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod Miro Ke » Pia 04. Feb 2011 18:54:41

podla mna skor ten vyvoj pojde k optimalizacii výroby tepla, pred 10 rokmi boli KK luxus dnes je to standard, a je celkom mozne, ze ked o 10-12 rokov bude kupovat novy kotol, tak to bude už jednotka spajajuca KK+TČ+vetracia jednotka s regulovaným výkonom od 0 do 10KW, ktora podľa vonkajsich podmienok, cien plynu elektriny v NT a VT bude odoberat bude teplo z vonkajsieho vzduchu, alebo z vnutorneho vzduchu ako odpadoveho tepla, alebo to bude priamy ohrev spalovanim ZP a maximalny vyuztim tepla obsiahnuteho v spalinach. Pripadne vyuzije kanalizaciu ako zemny register :D a cena celeho riesenia bude na urovni dnesneho KK. A ja vďaka tomuto rieseniu klesnem so spotrebou energie na uroven cca 4000 KWH. Cim sa dostanem na uroven dnesneho PD.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod PrasinaPE » Pia 04. Feb 2011 21:25:25

Clovek moze investovat do domu vsetky moderne technologie a materialy, no vsak tie nie su na cely zivot a s tym preba pocitat.
Je to ako s kupou noveho computeru. Novy slape ako hodinky, ale o 5-6 rokov je z neho pomala sunka.
Trhovy mechanizmus donuti spotrebitelov kupovat nove veci a najde si na to zamienky,aby sa peniazky rozkotulali. A mozno tu o 10 rokov pridu komunisti z Ciny a daju kazdemu zateplit dom zadarmo (to uz by bolo ine sci-fi). :ugeek:
Ale naspet k teme: Skor som mal na rozume vyslovit nadej, ze nove izolacie budu mat lepsi sucinitel prechodu tepla pri mensej hrubke ako klasicky Eps.
Dufam, ze sa nieco take bude masovo vyrabat do buducna v kombinacii nosnej konstrukcie drevo alebo tehla - vlastnosti tychto materialov su doposial najvhodnejsie na byvanie. Na stenu paneloveho bytu sa totiz dat velka hrubka zateplenia nemoze, to je len jeden priklad co ma napadol.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod Ludo » Sob 05. Feb 2011 0:16:20

urcite coraz viac sa aj u nás budu stavat ekologicke domy- napr. tento ekoprojekt sa mi celkom paci-decka by sa tam stahovali ihned
http://www.modernedomy.sk/home/2008/10/ ... -prirodou/
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod deko » Sob 05. Feb 2011 10:07:02

PrasinaPE píše:Na stenu paneloveho bytu sa totiz dat velka hrubka zateplenia nemoze

:shock: ako si dospel k takemuto nazoru?
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod PrasinaPE » Sob 05. Feb 2011 10:11:45

deko píše: PrasinaPE píše:Na stenu paneloveho bytu sa totiz dat velka hrubka zateplenia nemoze


:shock: ako si dospel k takemuto nazoru?

Vyslovene z praktickeho, drviva vacsina bytov ma aj balkon/loggiu a tam sa setri kazdy cm miesta. Ked je tam povodna hlbka 90cm, tak to asi zateplovat 25cm nebudeme.
PrasinaPE
 
Príspevky: 310
Registrovaný: Pia 04. Jún 2010 21:21:21
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Nanotechnologie v stavebnictve - aerogel

Poslaťod Majo 2 » Sob 05. Feb 2011 23:12:18

EPS je dnes neprekonateľný materiál, ale to nemusí trvať dlho.
Dnes stojí surovina priemerne 1,38 €/kg, pokiaľ by vypukla nejaká ropná kríza, zosilnela Čínska ekonomika tak môže byť EPS drahý.
Pritom taká minerálna vlna, penové sklo, vákuová izolácia na báze penového skla sa dajú vyrobiť s domácich surovín bez potreby ropy ako suroviny a energie z ropy.
Pokiaľ príde nejaký teplejší rok s teplotami vyššími ako 40°C tak neviem či sa nebudú posúvať tabuľky odtieňov omietky vhodných pre fasádu na EPS. :lol:
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron