Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod MartinH » Ned 16. Jún 2019 15:53:17

tienik píše:Takže k téme, ohrev vody DC prúdom z FVE je mne veľmi sympatická záležitosť - práve pre svoju extrémnu jednoduchosť (z pohľadu elektrikára, samozrejme :-))

Asi som uz stary, ale nepridavam sa k nadseniu. Je to odklon od "milionkrat" nasadeneho riesenia, s ktorym su skusenosti a masova vyroba stlacila ceny dole, k niecomu, co je atyp. Vyhodou je usetrenie jednej suciastky (striedac, teda ako frekvencny menic, len bez usmernovaca), z toho vyplyvajuca nepatrne lepsia ucinnost, ale to sa mi zda malo.
Obrázok užívateľa
MartinH

Dal súhlas: 199 krat
Dostal súhlas: 303 krat

Poslaťod mp1 » Pon 17. Jún 2019 12:12:35

samotné zohrievanie vody FVE (DC) je jednoduchšie ako prenos teplonosnou látkou. okrem iného - panely majú (niekoľkoročné meranie pri Ba) aj v novembri (zamračené) účinnosť 10%. z MAXIMA. to nie je málo. v slnečný zimný deň majú účinnosť blízku teoretickej. čo nie je na zahodenie pre toho, kto sa rozhoduje pre ohrev vody. je veľa vecí, ktoré netreba riešiť.
mp1

Dal súhlas: 39 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Poslaťod tienik » Pon 17. Jún 2019 13:18:38

MartinH píše:
Asi som uz stary, ale nepridavam sa k nadseniu. Je to odklon od "milionkrat" nasadeneho riesenia, s ktorym su skusenosti a masova vyroba stlacila ceny dole, k niecomu, co je atyp. Vyhodou je usetrenie jednej suciastky (striedac, teda ako frekvencny menic, len bez usmernovaca), z toho vyplyvajuca nepatrne lepsia ucinnost, ale to sa mi zda malo.

Vieš, ja to beriem aj na základe skúseností z práce v trošku širšom kontexte. Konkrétne, s výhľadom do budúcna, ak by som už mal riešiť FVE (za priaznivých okolností) a hlboko sa zamyslím, naozaj potrebujem silou mocou AC napájanie? Riešili sme obdobný problém v práci - nepretržité napájania dôležitých technológii, kde nám ako potencionálne slabé miesto vždy dáko vyšiel striedač. No ale keď sme zrevidovali možnosti dotknutých zariadení, zrazu sme zistili, že 99% z nich vieme riešiť DC napájaním namiesto AC a hop, zrazu bola situácia iná.
Takže globalisticky pretavené do situácie RD, naozaj potrebujem striedač? Vodu ohrejem cez DC, svietiť viem v pohode na DC, kopu zdrojov používame univerzálnych (AC/DC), teoreticky aj kúriť viem cez DC.......no a zrazu uložiť doma energiu do batérii už bude mať hlbší zmysel a ďaleko inú účinnosť. Lebo neverím, že pri slovenskom trhu bude niekedy výhodné dodávať AC energiu nazad do siete. Ináč by rozvodné závody tak masívne nepodporovali FVE keby nevedeli že aj z toho vymlátia peniaze pod rúškom "šetrenia"
tienik

Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 254 krat

Poslaťod mp1 » Štv 20. Jún 2019 13:08:16

odklon od "milionkrat" nasadeneho riesenia

tento portál/fórum (alebo ako to nazvať) je celý o odklone od ... dokonca sa počas tých desiatich rokov odklonil od "nových", pretože boli prekonané.

videl som dom, ktorý k vlaňajším 105-tym "narodeninám" dostal zásadnú rekonštrukciu. nová strecha so zateplením, izolácia základov a úplná výmena podláh, nové kúrenie, zariadenie kúpelne a kuchyne.klasický dedinský gánok bol plne presklený trojsklom a vonkajšími žalúziami. vonkajšie omietky boli opravené aj s pôvodnými "okrasami" (neviem ako to nazvať).
a, napriek architektom vnútorné členenie sa ani trochu nezmenilo! pretože tam bývajú stále "rovnakí" ľudia, vedia čo od domu potrebujú a tak nezmenšovali kuchyňu, nezväčšovali izby, neposúvali okná, zachovali farebné odtiene (hoci na farby bolo treba čakať mesiace, na obklady a dlažby rovnako).
ps - presklievali na prelome júla/augusta a murári boli udivení, že vo vlaňajšom lete bolo "za sklom" chladnejšie ako vonku. tak bol dom v čase svojej výstavby správne navrhnutý - presahy strechy spoľahlivo odtienili.
mp1

Dal súhlas: 39 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

• Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia