Konzola žalúzie a tepelný most

Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod KoMiKo » Ned 11. Mar 2012 19:37:15

Práve riešim ako uchytiť externé žalúzie do betónového prekladu nad oknom bez toho, aby tam vznikali tepelné mosty. Okná sú zarovno s vonkajšou hranou múra, izolácia bude 20 cm EPS, v ktorej budú umiestnené kastlíky žalúzií.
Pri štandardnom riešení, keď sa žalúzia zavesí na oceľové konzoly ukotvené do betónového prekladu, tieto konzoly fungujú ako tepelný most.
Zaujalo ma riešenie, pri ktorom sa žalúzie zavesia na montážny valček Dosteba ZyRillo vlepený do EPS:
ZyRillo.jpg
ZyRillo.jpg (5.89 KiB) Zobrazené 4761 krát

ZyRillo1.jpg
ZyRillo1.jpg (10.39 KiB) Zobrazené 4761 krát

Máte niekto s týmto riešením skúsenosti?
Myslíte si, že tento spôsob zabezpečí dostatočne pevné a trvalé uchytenie žalúzie?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod bladerunner » Ned 11. Mar 2012 23:15:50

čo som pozeral ich web, tak sa mi zdá, že konkrétne tento prvok doporučujú skôr pre iné aplikácie /s menšou váhou/.
myslím, že žalúzie nebude stačiť upevniť len do fasádneho EPS :netusim

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasil
Dodo
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod KoMiKo » Pon 12. Mar 2012 10:11:20

bladerunner píše:čo som pozeral ich web, tak sa mi zdá, že konkrétne tento prvok doporučujú skôr pre iné aplikácie /s menšou váhou/.
myslím, že žalúzie nebude stačiť upevniť len do fasádneho EPS :netusim

Ja by som s tým aj súhlasil, ale Dosteba priamo uvádza, že ZyRillo je určené okrem iného aj na vešanie schránky pre žalúzie. Ten druhý obrázok som si nevymyslel, ten je prevzatý z technickej dokumentácie Dosteba. Preto ma zaujíma, či to už niekto vyskúšal v praxi.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod mendo » Pon 12. Mar 2012 13:42:51

ja som zas nasiel ze pre zaluzie /rolety je urceny UMP-ALU. http://www.dosteba.cz/?a=produkty
Ja tiez budem upevnovat konzoly pre profily zaluzii, ale do deky/prekladu. Cize zboku . nie hore.Pouzijem hmozdinky s prerusenim tep. mostu. Neviem ci si ratal kolko by ta vysla Dosteba , aby ta toto riesenie rychlo nepreslo
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod PeterHr » Pon 14. Jan 2013 13:03:08

ma niekto zaujem o 6 ks ZyRillo priemer 70 mm od firmy Dosteba? Minimalne mnozstvo co sa da objednat je 6 ks, ja potrebujem na uchytenie zvodov 4 ks. cena za kus 10,48 EUR (balenie 10ks je za 71.80 + 21% DPH a postovne z Nemecka 18 EUR - info od obchodaka)
dik, P
PeterHr
 
Príspevky: 68
Registrovaný: Štv 04. Mar 2010 11:34:19
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod day » Sob 01. Jún 2013 21:11:10

KoMiKo ako si to vyriesil?
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod TomasHo » Sob 01. Jún 2013 22:31:58

Keby to niekoho zaujimalo, riesil som podobny problem (murivo Ytong P6-650 250mm, zateplenie EPS 200mm) a pretoze tovarenske kastliky na zaluzie mi prisli drahe (100e/bm), zhotovil som riesenie, ktore je na tomto reze.

V zltom stvorci "EPS nad oknom" je este vsadeny dreveny tram prierezu tak 100x100mm, o ktory je kotvena horna strana okna. Ten tram je obklopeny izolaciou, zvonka je na nom nalepeny a naskrutkovany XPS hr 30mm a zvnutra aj zhora je vypln EPS. Z interieru prisiel kleber-sietka omietka, resp. SDK kastliky.

V praxi to vyzeralo tak, ze som vynechal nad kazdym oknom priestor na vysku zhruba jednej tvarnice (250mm), co stacilo na najtucnejsi zaluziovy balik (ten bol nad balkonovymi dverami). Namiesto obvyklych nadokennych prekladov, do ktorych sa kotvi okno je teda diera a nad nou uz len betonovy veniec, co vyzeralo pocas stavby takto:


Zvonka prislo kotvenie zaluzii v podobe Al profilov do vencov, muriva a cez XPS do drevenych tramov nad oknami.


Kastliky zaluzii sa zakryli tenkym eps a vclenili do fasady, takze ich nie je vidiet:


Ked sa vsetky zaluzie zatiahnu a sklopia, vyzera to takto:


Volil som profil C, lebo je mozne ho preklopit tak, ze slnko dovnutra svieti, ale nie je vidiet zvonka. Profil Z nie je mozne preklopit do opacnej polohy.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod Palino007 » Sob 01. Jún 2013 23:21:26

Pekne vyrieseny detail !
Su firmy ktore ti predaju naohybane krycie plechy z ALU plechu za cca 20eur/bm. Stale ale nie tak dobre ako tvoje riesenie..
Palino007
 
Príspevky: 187
Obrázky: 4
Registrovaný: Uto 19. Apr 2011 9:50:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod ... » Ned 02. Jún 2013 22:50:14

neviem no ale mojim pohladom tam mas stale pekny tepelny most, ked bude -20, tak v tom kastli od zaluzia bude +- vonkajsia teplota a to mas rovno prepojene na strop ktory asi z izolacneho materialu nie je a je uz vo vnutornej tepelnej strukture domu, takze by mal mat +- teplotu vnutra....

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
tomas g
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod MiroM » Pon 03. Jún 2013 9:51:32

1. Bolo toto riesenie odobrene statikom? Neviem, ci uz horsie vidim, resp. nevidim, ale na com lezia tie stropne nosniky nad oknom? Drzi ich len horna(trojuholnikova) vystuz v deke? Dost odvazne riesenie a ked sa nebodaj nieco stane, ci sa aj ten statik za to postavi.

2. Unika mi vyznam pouzitia lepiacich kotiev. Tie sa pouzivaju pri nesudrznych podkladoch. Ty mas pouzity ytong, na ktorom drzi lepidlo naozaj vyborne. Takze to boli vyhodene peniaze.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
tomas g
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod TomasHo » Str 05. Jún 2013 10:18:19

...: Mas pravdu, v reze to vyzera, ze horny roh zaluzioveho kastlika je v kontake s betonovym stropom, a ze by tam mohol byt tepelny most, ale v praxi je ten kastlik o kusok nizsi, je tam este kusok XPS a tak je ten most trocha preruseny. Vedel som o tom, ale prislo mi to aj tak ako lepsie riesenie, nez upevnit cely kastlik na nadokenny preklad a mat tam velky plosny tepelny most. Meral som bezdotykovym teplomerom povrchove teploty stien aj rohov pocas zimy, a nenameral som ziadne anomalie. (okrem spodnych rohov, kde zatial nie je poriadne zatepleny a prihrnuty sokel.

MiroM
1. Mas velmi dobre oci: k stropu sa radsej nebudem vyjadrovat velmi obsiahlo, je to trocha nestandardne riesenie - ide o "system" Elego, kde su medzi predpate nosniky vkladane EPS vlozky a zhora je to zaliate dratkobetonovou dekou. Ten strop bola najhorsia skusenost na stavbe a ak sa niekto stretne s menom Elego alebo p. Polomsky, odporucam velmi, velmi dokladne preverit referencie. Hoci som dostal k stropu "statiku", presne z dovodov ako spominas som radsej dodatocne a po konzultacii so skusenym statikom vykonal staticke opatrenia - stlpy v interieri a podperne zelezne tramy. Ak by to bola ZB deka, tak by veniec fungoval ako nadokenne preklady.

2. Neviem, o akych lepiacich kotvach hovoris. Nevidim, ze by som ich niekde spomenul. Do ytongu som kotvil drevene tramy kotvami TOX, ktore nemozem odporucit. XPS sa lepilo PU lepidlom a mechanicky kotvilo skrutkami. Ziadne dalsie netradicne kotvenie tam nie je.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod KoMiKo » Str 05. Jún 2013 11:07:54

TomasHo píše:2. Neviem, o akych lepiacich kotvach hovoris. Nevidim, ze by som ich niekde spomenul. Do ytongu som kotvil drevene tramy kotvami TOX, ktore nemozem odporucit. XPS sa lepilo PU lepidlom a mechanicky kotvilo skrutkami. Ziadne dalsie netradicne kotvenie tam nie je.

Tie červené terčíky čo máš na Ytongu pod EPS - to sú predsa lepiace kotvy, alebo sa mýlim?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod KoMiKo » Str 05. Jún 2013 12:03:25

day píše:KoMiKo ako si to vyriesil?

Nakoniec som to vyriešil takto:

Pre žalúziu (Z90) zvýšil priestor o šírke akurát cca 130 mm

Fotodokumentáciu som už dávnejšie publikoval tu: uchytenie-list-exterierovych-zaluzii-t2860-15.html#p64709
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod ... » Str 05. Jún 2013 12:33:16

TomasHo píše:...: Mas pravdu, v reze to vyzera, ze horny roh zaluzioveho kastlika je v kontake s betonovym stropom, a ze by tam mohol byt tepelny most, ale v praxi je ten kastlik o kusok nizsi, je tam este kusok XPS a tak je ten most trocha preruseny. Vedel som o tom, ale prislo mi to aj tak ako lepsie riesenie, nez upevnit cely kastlik na nadokenny preklad a mat tam velky plosny tepelny most. Meral som bezdotykovym teplomerom povrchove teploty stien aj rohov pocas zimy, a nenameral som ziadne anomalie. (okrem spodnych rohov, kde zatial nie je poriadne zatepleny a prihrnuty sokel.



podla mna tam preruseny nie je a bude sa vcelku slusnym % podielat na vymene tepla interier-exterier, ale pokial s tym pocitas a si s tym spokojny... :-)
ja som prave kvoli tepelnym mostom zaluzie vypustil z uvah a tienenie okien chcem riesit okenicami (ktore vdaka patricnej stavebne priprave viem ukotvit bez vytovrenia tepelneho mostu :-)), to je ale kazdeho cesta co si zvoli a bude mu vyhovovat...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Konzola žalúzie a tepelný most

Poslaťod TomasHo » Štv 06. Jún 2013 22:19:31

MiroM, KoMiKo,

uz chapem ktore lepiace kotvy ste mysleli. K tej fasade sa radsej tiez nebudem obsiahlo vyjadrovat. Kotvy StarTrack navrhol znamy, co tu fasadu robil, a jeho zdovodnenie bolo, ze na danej hrubke zateplenia (20cm) by bolo drahe a neprakticke pouzivat mechanicke kotvy s trnom, a lepenie lepidlom by nestacilo kvoli saniu vzduchu na fasade (je to veterne pole a plocha fasady pomerne velka. Neskumal som detaily, takze povedat, ci su tie kotvy potrebne alebo nie, mi neprinalezi.

..., ten tepelny most tam je, ale nie taky dramaticky, aby zmenil celu koncepciu domu - rozhodnutie zaluzie vs okenice je dost podstatna zalezitost a v mojom pripade okenice neprichadzali do uvahy. Zaluzie umoznuju regulovatelne pretienenie a dokonca funguju aj v rezime netienenia, ale zvysovania sukromia (pri negativnom preklopeni). Ich ukotvenie vo fasade by bolo idealne, keby prisli uplne na zateplenie (a napriklad pri drevostavbe by to ani nebolo rusive), ale tu bolo jednoducho treba urobit kompromis.

KoMiKove riesenie je prave to, comu som sa chcel vyhnut - velkoplosnemu stenceniu zateplenia pod celym zaluziovym kastlikom. Inac, celkom zaujimave riesenie.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Ďalší

Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron