Horuca malta

Horuca malta

Poslaťod ToBo » Pon 30. Máj 2011 21:57:30

Ahojte,
chcel robit vapennu omietku (bez cementu) na hrube omietanie kamenneho domu.
Mam dve moznosti:
1. Zmes hasene vapno:piesok(1:4) + voda a tym omietat. Tu mam problem, ze neviem, kde sa da zohnat hasene vapno. Vapenny hydrat pouzit nechcem a hasit sam nemam odvahu(nechcem prist o oci, alebo k popaleninam) a nemam ani cas cakat 3 mesiace na odlezanie.
2. Na niektorych forach som sa stretol s pojmom horuca malta. Malo by sa jednat o vrstvenie piesku a nehaseneho vapna. Ale nikde som sa nedocital viac. Mate niekto s tym skusenosit?

Vie mi niekto poradit?

Dakujem.
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: Horuca malta

Poslaťod tomas g » Pon 30. Máj 2011 23:30:11

Osobnu skusenost nemam, ale taketo tradicne postupy ma zaujimaju. Odporucam forum www.obnova.sk, tam sa to na viacerych miestach preberalo, napriklad v tomto vlakne: http://www.obnova.sk/node/827389
Viac vysledkov najde pan google: http://www.google.sk/search?hl=sk&sourc ... 5+v+Google

A konkretny recept na horucu maltu z toho prveho vlakna je tu:

Na zemi sa striedavo navrství piesok a kusové alebo práškové pálené vápno v pomere 7:1 (merať na lopaty, na vedrá alebo na fúriky). Piesok si treba rozdeliť aspoň do troch vrstiev, vápno do dvoch. Poruke si treba nechať trochu piesku naviac.
Naspodku aj navrchu kopy bude vrstva piesku. Aj po bokoch musí vápno zostať prekryté pieskom. Temeno kopy upravíme do roviny (ako taký hrobček) a z piesku vytvarujeme zvýšené okraje.
Do tejto priehlbiny začneme pomaly liať vodu a necháme ju vsakovať. Vsakovaniu pomáhame prepichovaním kopy tenkou palicou. Prepichujeme zvisle aj šikmo - rovnobežne s bokmi kopy, ale nie príliš blízko k ich povrchu. Vody treba hojne, ale nedá sa určiť množstvo, lebo to závisí najmä od vlhkosti piesku. Ak voda vyrazí von niekde z boku kopy, treba dieru prihodiť pieskom a utľapkať, odporúčam lopatou.
Vápno začne s vodou reagovať: stúpa teplota (skúste rukou z boku kopy) - syčí, parí sa z neho, zväčšuje objem - na kope sa tvoria trhliny, vápno niekde zboku prerazí na povrch. Treba jemne prihodiť pieskom a utľapkať.
Kým vsakuje, stále treba dolievať vodu a prepichovať.
Keď reakcia ustane, je vhodné pieskové okraje priehlbiny - "krátera" rozhrabať po povrchu, aby sa všetko vápno prekrylo pieskom.
Po zhruba 24 hodinách sa zmes môže použiť na prípravu malty. Z kopy treba lopatou odoberať - "odkrajovať" zvisle cez všetky vrstvy, potom na zemi, vo fúriku alebo v miešačke rozmiešať na maltu. Potom už len murovať alebo omietať.
Najnovšia inovácia odporúča nepripravovať horúcu maltu len tak voľne na kope, ale v ohrádke z dosiek. Vtedy netreba počítať s rôznym množstvom piesku či vápna na jednotlivé vrstvy, ako sa kopa smerom nahor zužuje, a vápno možno na piesku rozprestrieť až k okrajom, teda k doskám.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod opek » Uto 31. Máj 2011 2:51:29

Normalka kup nehasene vapno a uhas ho v nejakom plechovom sude (podla potrebneho mnozstva). Ked sa bojis, okuliare dostat a pri vareni polievky sa tiez nie kazdy popali. Je to jednoducha vec, ved sa to robi(lo) v kazdom dome na dedine. Cakat nemusis tri mesiace, murovat mozes okamzite, na omietanie sa odporuca cca mesiac odstat (co nie je take strasne). Normalne vo vode uhasene vapno nicim nenahradis ;)
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod -rq- » Uto 31. Máj 2011 13:44:18

opek píše:Normalne vo vode uhasene vapno nicim nenahradis


opek, aky je konkretny rozdiel medzi vapennocementovou omietkou z haseneho a praskoveho vapna? dik za odpoved...
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod ToBo » Uto 31. Máj 2011 14:20:06

-rq- píše:
opek píše:Normalne vo vode uhasene vapno nicim nenahradis


opek, aky je konkretny rozdiel medzi vapennocementovou omietkou z haseneho a praskoveho vapna? dik za odpoved...


Ahoj,
skusim ti odpovedat ja, citaciou z ineho fora (citacia je neautorizovana autorom):
"vapenny hydrat nema ani z daleka vlasnosti dobre zahaseneho vapna, vychadza to z jeho podstaty je to predhasene vapno a znova vysusene. Pri haseni dochadza k uniku tepla pri ktorom zacne voda vriet a rozdelluje zlepene ciastocky vapna. Tym sa stava stava z vapna a vody dokonalejsia emulzia. Zvysok rozdelenia vapennych ciastociek od seba prebieha pri odlezani vapna. Cim viac mensich ciastociek je obalenych vodnym prostredim tym viac moze vapno lepsie pojit plnivo -> piesok. O pojeni a co pre nom prebieha viac neskor. No... a v priapde vapenneho hydratu neprebieha chemicka reakcia zhluky vapna sa obalia vodou a castokrat k nim neprenikne voda ani pri dlhodobom macani. Na zaver treba pripomenut ze hasenie je len jeden z procesov ktory ovplyvnuje kvalitu malty aj produktu z nej omietky alebo loznej malty"
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod ToBo » Uto 31. Máj 2011 14:22:36

tomas g píše:A konkretny recept na horucu maltu z toho prveho vlakna je tu:



Dakujem... este musim zistit, kolko vody to potrebuje a ako dlho prebieha proces...
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod jaseco » Uto 31. Máj 2011 20:19:00

Je pravda ze vapno na hasenie sa tazko zhana - stavebniny ho nechcu drzat z bezpecnostnych dovodov.

Toho hasenia by som sa nebal, staci nasypat do kovoveho suda a dodrzat bezpecnu vzdialenost. Ja som podcenil množstvo vody, tak bol z toho adrenalinovy zazitok.
jaseco
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:05:34
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod ToBo » Uto 31. Máj 2011 20:34:02

jaseco píše:Je pravda ze vapno na hasenie sa tazko zhana - stavebniny ho nechcu drzat z bezpecnostnych dovodov.

Toho hasenia by som sa nebal, staci nasypat do kovoveho suda a dodrzat bezpecnu vzdialenost. Ja som podcenil množstvo vody, tak bol z toho adrenalinovy zazitok.



Ahoj,
niekde som cital navod, ze do suda ide 35l vody a do toho sa vysype 2x40kg(dve vrecka) nehaseneho vapna... akym pomerom/postupom si to hasil ty?
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod -rq- » Uto 31. Máj 2011 21:16:19

tobo, vdaka za info...

som to neskor nasiel na "obnove", kde ten nespomenuty nick v tomto pripade ma pravdu aj ked asi nie celu. o par riadkov nizsie vsak tvrdi znacny nezmysel, lebo pise ze feinputz je jadrovka... ked sa zaraba vapenny hydrat na omietku, tak sa najprv ma premiesat s vodou na mlieko, takze s tym neostatocnym obalovanim vapennych zrn to asi bude trochu inak... skoda ze tak malo starych profi murarov chodi internet, dozvedeli by sme sa o tom viac...
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod Mirek z Ke » Uto 31. Máj 2011 21:21:08

No na 80kg vapna 35l vody velmi velky risk. My sme hasili vapno v miesacke a uplna pohoda. Treba pamätat nato ze praskove nehasene vapno sa sype vzdy do vody nie opacne, lepsie viac vody ako menej, miesa sa pokial neskonci proces "varenia". Sme hasili asi kubik vapna a bolo pre nas vyhodnejsie to miesat v miesacke a potom sme to prelievali do pripravenej jamy.
Mirek z Ke
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Str 29. Apr 2009 17:57:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod ToBo » Uto 31. Máj 2011 22:05:02

Mirek z Ke píše:No na 80kg vapna 35l vody velmi velky risk. My sme hasili vapno v miesacke a uplna pohoda. Treba pamätat nato ze praskove nehasene vapno sa sype vzdy do vody nie opacne, lepsie viac vody ako menej, miesa sa pokial neskonci proces "varenia". Sme hasili asi kubik vapna a bolo pre nas vyhodnejsie to miesat v miesacke a potom sme to prelievali do pripravenej jamy.

heh... tak som to trosku prehnal... nasiel som iny recept, ktory je asi lepsi:
" Vápno sa má hasiť vo vode v pomere 2 litre vody na 1 kg vápna nasledovným postupom: Do vopred pripravených 35 litrov vody dáme 35 kg vápna. Intenzívne miešame a pri náraste teploty sa pridá ďalších 35 litrov vody a premieša sa to 30 - 40 minút. Vyhasené vápno sa odporúča nechať odležať 10 dní."

Chcelo by to asi este nejake prakticke skusenosti...
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod opek » Str 01. Jún 2011 7:03:43

-rq- píše:
opek, aky je konkretny rozdiel medzi vapennocementovou omietkou z haseneho a praskoveho vapna? dik za odpoved...

Nie som odbornik na chemicke reakcie a pod., ale rozdiel zistis okamzite, malta z haseneho vapna je "mastna" (u nas sa tak hovori), vyborne sa s nou pracuje, perfektne drzi na stene. S maltou z praskoveho sa neda porovnavat.
Hasenie vapna nie je ziadna veda, ako popisali kolegovia i vyssie, hlavne: - vapno sypat do vody a nie naopak, cca 2-3 x viac vody k hmotnosti vapna (vapno zvacsi objem cca 2-2,5x), miesat.
P.S. Dost ma zarazilo, ze niekto vidi problem v haseni vapna, povazoval som to za jednu z najrozsirenejsich veci na stavbach ;-)
Obrázok užívateľa
opek
 
Príspevky: 356
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:15
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod jan45 » Str 01. Jún 2011 7:16:32

dodáva sa mleté nehasené vápno a hydrát. Nehasené vápno sa dá hasiť, urýchli sa to miešačkou s dostatočným množstvom vody, treba počkať ale pár dní stačí.Predtým sa vápno hasilo z kusovej suroviny, tá sa nemlela, ale nechávala rozpúšťať vo vode. Zostávali drobné kúsky, ktoré sa rozložili až v jame, preto sa muselo čakať. teraz sa melie tak najemno, že pri dostatočnom množstve vody je prakticky po ochladnutí proces hasenia ukončený.Vápenný hydrát je hasenie s obmedzeným množstvom vody, časť vápna prístupom vzduchu stuhne a preto sa zníži obsah reaktívneho vápna. Voda chráni vápno pred stvrdnutím, s prístupom vzduchu, resp. kysličnika uhličitého reaguje a mení sa opäť na vápenec, ten už je rozpustný len v kyselinách.
keď sa hasilo v karbovniach a nedalo sa dosť vody vápno "zhorelo", tým že tam bol prístup vzduchu, prebehla reakcia a vápno stvrdlo ako v malte.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod jaseco » Str 01. Jún 2011 8:32:01

ToBo píše:
jaseco píše:Je pravda ze vapno na hasenie sa tazko zhana - stavebniny ho nechcu drzat z bezpecnostnych dovodov.

Toho hasenia by som sa nebal, staci nasypat do kovoveho suda a dodrzat bezpecnu vzdialenost. Ja som podcenil množstvo vody, tak bol z toho adrenalinovy zazitok.



Ahoj,
niekde som cital navod, ze do suda ide 35l vody a do toho sa vysype 2x40kg(dve vrecka) nehaseneho vapna... akym pomerom/postupom si to hasil ty?


Ja som nepouzil ziaden pomer ani postup. Jednoducho som mal kovovy sud naplneny asi do polovice vodou. Nasledne som tam nasypal vapno, a tej vody tam bolo nakoniec malo. Čiže ako hovoria ostatní, vody by malo byť o dosť viacej, asi v pomere 2:1. Ja som to nemal šancu ani premiešať, lebo k sudu sa nedalo počas reakcie priblížiť.
Na Tvojom mieste by som to robil tak, že do nádoby s dostatočným množstvom vody budeš po lopate pridávať vápno. Tak budeš mať celý proces pod kontrolou - ak uvidíš že chýba voda, doleješ, pomiešaš....atď.
jaseco
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:05:34
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Horuca malta

Poslaťod steve33 » Str 01. Jún 2011 9:06:28

Sestra ked sa budovala v 90.rokoch. Tak bola klasika nadoba na vapno-japonka,napustila sa s vodou kludne aj viacej vody, pomaly sme vysypavali vrecia s vapnom a matykami,hrablami sme to pomaly miesali. Ked vapno prestalo bublat,tak sme ho prikryli,potom sme len sledovali ci je tam tej vody dost. Ked sa vyparila tak sme ju doliali. Vrstva vody na vrchu musi byt aby vapno nevyschlo a nepraskalo.
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat




Ďalší

Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron