Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod embe » Pia 20. Apr 2012 17:13:50

Teraz ma prekvapil revizak, ze vraj pri hrubke fasadneho EPS 25 cm moze dojst pri zasahu bleskom k zapaleniu samotneho EPS a moze vzniknut poziar - teplota az 600C. Tvrdi ze musi ist vlna nejaka miesto EPS. Je to pravda??

Ja to mam tak, ze mam zateplene zaklady XPS 14cm kde prvy rad nalezato XPS ide pasovina pod XPS a v druhom rade vystupuje medzi nimi von k nopovke. Neslo mi to ohnut tak samemu aby som to dal v druhom rade XPS pod neho. (snad je to pochopitelne)

Dik
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod tienik » Pia 20. Apr 2012 19:21:04

to zas bude :-)

vie tieto smele tvrdenia potvrdit nejakym clankom normy?
Odpoviem si sam, nevie.

To ako 25tka hori a 20tka je nehorlava?
A vobec netusim kedy a ci vobec bolo povolene pouzit na zateplenie RD material z oznacenim "horlavy"

Skus mi napisat blizsie o co ide, su to klasicke zvody, ci skryte?
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod fabka2004 » Pia 20. Apr 2012 20:36:53

gulatinu das do samozhasaveho husieho krku a povedies co najblizsie k exterieru cim minimalizujes tepelny most a v pripade ak udries blesk, tak aspon trochu minimalizujes skody na fasade

moja 36-tka bola urcite nehorlava :mrgreen:
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod embe » Pia 20. Apr 2012 21:30:48

tienik píše:to zas bude :-)

vie tieto smele tvrdenia potvrdit nejakym clankom normy?
Odpoviem si sam, nevie.

To ako 25tka hori a 20tka je nehorlava?
A vobec netusim kedy a ci vobec bolo povolene pouzit na zateplenie RD material z oznacenim "horlavy"

Skus mi napisat blizsie o co ide, su to klasicke zvody, ci skryte?


Nie je o tom ziadna norma, ale aj na kniska.eu o tom pojednavaju. Nechcem nic zanedbat, chcem aby to bolo urobene co najlepsie, bud to teda pojde v nehorlavej trubke zasekane do fasady a klebrom zapatlane alebo tu som nasiel nejake riesenie: http://www.kniska.eu/kniska/clanky-1/sv ... hterm=poly - zvody priznane uchutene o fasadu polyamidovymi kotvami. Len budu asi nekrestansky drahe...
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod paolo » Sob 21. Apr 2012 6:37:23

Tiez budem mat zvody priznane na fasade a riesenie od Dehnu vyzera ako najvhodnejsie. Pisal som tienikovi o tomto rieseni, ale vravel ze drziaky musia byt podla normy ukotvene v murive. Co je pre mna tiez nemozne (bez TM). Ja mam podobnu hrubku izolacie 30cm EPS. Od zaciatku som mal v plane priznane zvody, lebo projektant mi v case projektu poslal link na Dehn katalog a ich drziaky sa mi zapacili. Kotvenie drziaku do EPS cez hmozdinku 10cm nema asi taku mechanicku pevnost ako kotvenie do muru, ale myslim ze:
- Dehn to ma vymyslene, odskusane a inak by to neponukal
- Co sa moze pri zashu stat? Vytrhne gulatinu z plastoveho clipu (ja planujem tie plastove), alebo vytrhne clip so skrutkou z hmozdinky, alebo hmozdinku z EPS. To je len moj laicky nazor, nikdy som dom a bleskozvod po zasahu nevidel.

Inak tie drziaky od Dehnu nie su az take drahe.
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod martinn » Uto 22. Máj 2012 7:01:44

Zdravim,
Pre vytvorenie detailov zateplenia v oblasti bleskozvodu su smerodajne normy STN EN 62305 1-4: v oblasti bleskozvodu, ktory je osadený v zateplovacom systeme, alebo na kotvach do 100 mm od fasady musi byt pouzita tepeleno izolacna vrstva s triedou reakcie na ohen najviac A2 s1 d0 - nehorlava (min. vlna) a to minimalne 100 mm od bleskozvodu. S hrubkou polystyrenu to nema nic spolocna, ale v principe mal revizak pravdu.
martinn
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pon 21. Máj 2012 15:09:02
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod stevo318 » Str 27. Jún 2012 21:32:56

Ahoj.Ja som riešil to iste a elektrikar mi povedal že podla novej normy moze ist bleskozvod po daždovom zvode uchyteny v objimkach tzn. že zvod drži bleskozvod.Dufam že ma pravdu a pri zasahu bleskom mi vytrhne maximalne zvody z EPS... Nechcel som davat bleskozvod do zateplenia tak som to vyriešil takto.
stevo318
 
Príspevky: 105
Registrovaný: Pia 22. Júl 2011 11:03:31
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod tienik » Str 27. Jún 2012 21:52:03

takto, aby sme si to objasnili.
Mozeme mat zvody priznane - vedene po povrchu. Na ne musime pouzit schvalene drziaky v predpisanom rozostupe. Ano, aj drziak na odkvapovu ruru splna poziadavky normy a standardne sa aj takto bleskozvod uchytava.
Ak nechceme priznane, mozeme mat zvody skryte. TO ale neznamena ze ich decentne zapustime 5 cm do vonkajsej izolacie, zhotovenie skryteho zvodu ma svoje pravidla - najcastejsie sa umiestnuje do drazky v murive (v chranicke) alebo mozeme pouzit vodic izolovany, urceny na priame zabudovanie do muriva. Ono ta teplota zvodu pri zasahu a jeho dynamickymi silami vyvolane pohyby nie su sranda, to ziadny polystyren nezachyti. Medzi tymito dvoma rieseniami nemame ziadnu "medzimoznost" takze bud drazka, alebo musime s nim ist von. Pisalo sa tu aj o tych Dehnackych kotvach do izolacie, narocky som si ich pozrel nazivo, ale neviem, asi by som sa bal ich pouzit. Po elektrickej stranke sice OK, ale myslim ze mechanicky je mozne ju vytrhnut a tym poskodit polystyren. Kazdopadne, to je ale az druhorade.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod day » Str 27. Jún 2012 21:59:04

martinn píše:Zdravim,
Pre vytvorenie detailov zateplenia v oblasti bleskozvodu su smerodajne normy STN EN 62305 1-4: v oblasti bleskozvodu, ktory je osadený v zateplovacom systeme, alebo na kotvach do 100 mm od fasady musi byt pouzita tepeleno izolacna vrstva s triedou reakcie na ohen najviac A2 s1 d0 - nehorlava (min. vlna) a to minimalne 100 mm od bleskozvodu. S hrubkou polystyrenu to nema nic spolocna, ale v principe mal revizak pravdu.


tienik a co hovoris na tento nazor?
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod tienik » Str 27. Jún 2012 22:36:05

Pouzivanie mineralnej vlny okolo bleskozvodu je velmi rozsirena, aj ked nie 100% vhodna metoda - ale vzdy lepsie ako panelakova klasika "sup ten spatny zvod pod polystyren"
Norma STN 62305 1 - 4 je znacne roziahla a v mnohych castiach ju musi clovek citat viac krat aby pochopil co tym autor myslel. Konkretne aj takato "barlicka" ohladom vytvorenia nehorlaveho okolia okolo zvodu nie je v nej az tak jednoznacna. Dokonca aj nazory medzi nami sa na tento sposob roznia.
Ak mam hovorit za seba, tak urcite ma to potesi viac ako drot priamo v polystyrene. Na druhej strane ja osobne pri mojich projektoch trvam na tom, ze ak skryty zvod - tak jedine drazka v murive a zhadzat. Len tak mam istotu ze aj ked zateplovaci vyrobia hocijaku haluz - ja mam zvod vzdy vo vhodnom prostredi. A to nehovorim o mechanickom upevneni. Dalsi pohlad je tak stavbarsky - co bude robit spoj vata polystyren v priebehu rokov? Podla mna si velmi rozumiet nebudu.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod bladerunner » Str 27. Jún 2012 23:37:20

martinn píše:......alebo na kotvach do 100 mm od fasady musi byt pouzita tepeleno izolacna vrstva s triedou reakcie na ohen najviac A2 s1 d0 - nehorlava (min. vlna) a to minimalne 100 mm od bleskozvodu.....

takže keď sa zatepluje eps-kom, tak tam kde bude priznaný zvod treba dať pás minerálnej vlny?

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod tienik » Str 27. Jún 2012 23:54:35

to by som iste nerobil, pouzi svorky na odkvapovu rulu a je to v pohode - nie si v kontakte z horlavym materialom. Zamozrejme, netreba odflaknut ukotvenie samotneho odkvapu - klampiary maju tendeciu pouzit co najmenej drziakov. Nie je nutne ani ziaduce narusovat pre bleskozvod zateplenie - co pouzitie ineho materialu urcite sposobi.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod martinn » Štv 05. Júl 2012 22:56:24

takže keď sa zatepluje eps-kom, tak tam kde bude priznaný zvod treba dať pás minerálnej vlny?

To zavisi od dlzky kotvy. Pokial bude vzdialeniost bleskozvodu od fasady viac ako 100 mm tak mineralnu vlnu netreba.
martinn
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pon 21. Máj 2012 15:09:02
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod MartinH » Sob 07. Júl 2012 11:30:00

embe píše:Teraz ma prekvapil revizak, ze vraj pri hrubke fasadneho EPS 25 cm moze dojst pri zasahu bleskom k zapaleniu samotneho EPS a moze vzniknut poziar - teplota az 600C. Tvrdi ze musi ist vlna nejaka miesto EPS. Je to pravda??


Pri beznych materialoch a priemeroch nie je udaj 600°C spravny. Len pri nerezi pozor!

Udaje o otepleni:
http://elektrika.cz/obr/070827_dehn_tt10_tab1x.jpg
Cely clanok:
http://elektrika.cz/data/clanky/dehn-ti ... zhave-tema

P.S. neopakuje sa tato tema? Takuto odpoved som uz tusim raz pisal.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Fasadny EPS 25cm vs. blezkozvod vs. teplota

Poslaťod embe » Str 11. Júl 2012 19:00:25

Tak nakoniec ide zvod v patricnej chranicke v zatepleni na dome a na garazi je zasekany do muriva. Dovod je ten ze...nebol cas zasekavat :( Dosiel som na stavbu a uz to bolo hotove...:(
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť