Bleskozvod - uzemnovacie tyce

Bleskozvod - uzemnovacie tyce

Poslaťod ratata » Sob 01. Jún 2019 23:08:00

Všetci riešia pasovinu, všade sú postupy ako ukladať pasovinu ,ale nič o uzemnovacej tyči.
A práve tie mám v projekte , preto by som potreboval keby sa našiel niekto kto má prehľad či správne premýšľam.
Na každý roh budovy mám 3 tyče. To znamená vykopem základy a v každom rohu v základe zapustim 3 tyče.pomocou svoriek k uzemnovacej tyči pripevnim zvodovy drôt FeZn. Ktorý vyvediem zo základu na povrch. Na povrchu na obvodové múry osadim skúšobnú svorku v PVC krabici , kde spojím zvodovy drôt zo základu so zvodovym drôtom zo strechy.
Správne tomu rozumiem?
ratata

Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Bleskozvod - uzemnovacie tyce

Poslaťod MartinH » Pon 03. Jún 2019 10:26:55

ratata píše:Všetci riešia pasovinu, všade sú postupy ako ukladať pasovinu ,ale nič o uzemnovacej tyči.

Pri novostavbe s betonovym zakladom je zaliata pasovina s odstupom najlepsie riesenie. Tyce sa pouzivaju len ak sa inak neda, teda pri rekonstrukcii.

ratata píše:A práve tie mám v projekte , preto by som potreboval keby sa našiel niekto kto má prehľad či správne premýšľam.
Na každý roh budovy mám 3 tyče. To znamená vykopem základy a v každom rohu v základe zapustim 3 tyče.pomocou svoriek k uzemnovacej tyči pripevnim zvodovy drôt FeZn. Ktorý vyvediem zo základu na povrch. Na povrchu na obvodové múry osadim skúšobnú svorku v PVC krabici , kde spojím zvodovy drôt zo základu so zvodovym drôtom zo strechy.
Správne tomu rozumiem?

Nepozdava sa mi to. Zemnic je bud v zaklade alebo v pode, ale nie aj-aj, lebo to by velmi rychlo odhrdzavel.

Najdi si elektrikara, co tomu rozumie a na mieste poradi. Pripadne chyby su prakticky neopravitelne.
Obrázok užívateľa
MartinH

Dal súhlas: 199 krat
Dostal súhlas: 303 krat

Poslaťod tienik » Uto 04. Jún 2019 10:59:28

Nic v zlom, ale z polozenej otazky som si viacmenej isty, ze nie ste elektrikar a napriek tomu sa chystate zhotovit vyhradene technicke zariadenie - konkretne bleskozvod. To sice v ramci demokracie mozete, ale chcem upozornit ze od tohoto roku mame platnu novu normu na revizie. No a podla nej ste povinny predlozit vyhlasenie zodpovednosti projektanta a zodpovednosti realizacnej firmy za spravny navrh a realizaciu. Takze ak nie ste elektrikar, legalne reviziu nedostanete.
tienik

Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 254 krat

Poslaťod ratata » Pia 07. Jún 2019 14:12:27

tienik píše:Nic v zlom, ale z polozenej otazky som si viacmenej isty, ze nie ste elektrikar a napriek tomu sa chystate zhotovit vyhradene technicke zariadenie - konkretne bleskozvod. To sice v ramci demokracie mozete, ale chcem upozornit ze od tohoto roku mame platnu novu normu na revizie. No a podla nej ste povinny predlozit vyhlasenie zodpovednosti projektanta a zodpovednosti realizacnej firmy za spravny navrh a realizaciu. Takze ak nie ste elektrikar, legalne reviziu nedostanete.

Nie ,niesom elektrikár. Stavbu riešim svojpomocne , takže som neplánoval najímať niekoho. Doteraz to bolo tak ,že po dokončení prišiel revizak ,pomeral a ak to bolo ako malo byť nebol problém. Že sa to menilo som nevedel.
Mám projekt na hromozvod pre stavebné povolenie, mám stavebný dozor , takže ešte potrebujem elektrikára ktorý sa na mňa bude dívať či to robím dobre aby mi dal papier ,že som to robil dobre a potom ho ešte raz zavolám na revíziu či to čo som robil pod jeho dohľadom funguje??
ratata

Poslaťod tienik » Ned 09. Jún 2019 22:03:30

Táto zmena je relatívne čerstvá, je pravda, že málo kto ju zachytil - aj keď si myslím, že revizáci by mali sledovať čo a kedy sa nového vydáva.
Pravda je taká, že keď si vezmem poctivo novú normu, tak ak napríklad v Tvojom prípade nedostanem od Teba:
1 - projekt skutočného vyhotovenia (vyslovene nestačí projekt pre stavebné povolenie)
2 - vyhlásenie projektanta
3 - vyhlásenie zhotoviteľa

tak sa pekne rozlúčime a odo mňa revíziu neuvidíš ani náhodou. Ak ak ju bez tohoto od niekoho dostaneš, tak je vyslovené neplatná.

aby som len nekecal, tu je to rozpísané podrobne od NIP
https://www.ip.gov.sk/stanovisko-k-plne ... 000-62018/
tienik

Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 254 krat

Poslaťod ratata » Str 19. Jún 2019 17:11:00

Oslovil som s tým niekoľkých revizakov a len na mňa hľadeli a o ničom nevedeli , v podstate mi len odpovedali to isté , že to prídu len pomerat.
Píše sa tam v zmysle - by mala ... , To znamená , že to nieje podmienka len niekoho predstava ako by to malo fungovať. Aspoň tak to chápem ja z napísaného.
ratata

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

• Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia