Ako zmenit nevyhovujucu krivku?

Ako zmenit nevyhovujucu krivku?

Poslaťod emkac » Pia 26. Feb 2010 21:53:08

Kotol Geminox Zem, regulator QAA73. Idem cisto na ekviterm, mat zapnuty vnutorny termostat sa neosvedcilo.
Strmost topnej krivky mam 3,5
Maximalna teplota vody - 40C
Paralelny posun krivky - 0C
Typ budovy - tazka
Vplyv priestoru - ziaden
Adaptace krivky - neucinna


Problem je, ze ked je vonku cca 5-10, tak je vnutri dost teplo, ide to az do 24,8 C
Ked je vonku 0 az -10, je to idealne, tak na 24 C
Ked je vonku -10 a menej, hreje to na cca 23,5 C

Ako upravit krivku tak, aby boli problizne rovnake teploty? Ta 23,5 mi az tak nevadi, -10 nebyva casto, ale tych skoro 25 mi vadi a neviem co s tym.
Ked znizim krivku (co mozem iba z 3,5 na 2,5), tak mi klesne aj kurenie vsade. Ked upravim paralelny posun, tak detto.
Ako sa vysporiadat s aktualnymi teplotami, ktore "prehrievaju" dom? Zapnut vplyv priesotu nechcem, to nerobi "dobru krv".
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Ako zmenit nevyhovujucu krivku?

Poslaťod vvv » Pia 26. Feb 2010 22:59:25

Neviem, ci je mozne tak jemne doladit teplotu priestoru len nastavenim krivky. Teoreticky by si mal zvolit strmsiu krivku (pri -15 by mala ist teplejsia voda do kurenia) a jemnym paralelnym posunom ju posunut dole, aby si okolo nuly vonkajsej teploty bol na tej urovni ako teraz a pri plus 5 isla menej tepla voda do kurenia. Je to ale teoria a v praxi by si potreboval asi niekolko vykurovacich sezon na doladenie.
Preco ti nerobi dobre vplyv priestoru nastaveny na termostate? Ja mam sice iba protherm na ktorom sa asi ani neda vypnut vplyv priestoru ak je zapnuty termostat, ale celu zimu mi udrziaval teplotu od 22 do 22,5 stupnov pri nastaveni 22 na termostate.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron