Ako robit zaklady domu?

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod day » Štv 18. Aug 2011 22:50:36

Mongol píše:
day píše:ahojte,

uz sa to preberalo, ale neviem to najst.

1. potrebujem poradit, cez roxory prestrcim hydroizolaciu,
ako ochranim HI aby si zachovala hydroizolacne vlastnosti?

2. jeden majster mi radi aby som prvy rad debniacich tvarnic ulozil na maltu,
druhy "len" na beton. ako ste postupovali?

dakujem


1. Neviem ako to myslis. Chces prepichovat roxormi hydroizolaciu, ci ako ? Foto by asi napovedalo viac...

2.) DT sme davali nasucho , rovno na vyliate a zatuhnute pasy. Teda za predpokladu ze su rovne. Miestami kde bol problem s rovinnostou sme pouzili drevene kliny na vyrovnanie. Velke spary sme mierne podmaltovali,aby beton nevytekal. Ale bolo to minimum... Podstatne je drzat si zvislu rovinu - vodorovna neni az taka podstatna- aj tak to zrovnas este platnou. Pokial budes liať betonpumpou, tak treba spomalovacie esko - aby sa DT nepohli alebo nepraskli.


1. foto som neurobil a CAD mi pise, ze si mam kupit licenciu, tak ju asi zajtra kupim :lol: , dom bude ciastocne podpivnoceny, t.z. HI natavim na deku pivnice a po DTckach na hornu deku, do pasov som napichal roxory a na ne pojdu spominane DTcka, HI pojde pod DTcka, ale neviem ako ochranim HI ??? uz to niekde bolo spominane, len to neviem najst

2. dakujem za radu
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat




Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod Mongol » Pia 19. Aug 2011 8:24:27

Ak si myslel detail kde ti roxory prepichnu hydroizolaciu, tak to sme riesili tak, ze diery sme zalepili Gumoasfaltom.
Tak isto sme ho pouzili na rozne prechodky a pod, ktore isli cez tu hydroizolaciu (IPU). Pretoze pri plastovej prechodke toho horakom moc nenatavis, roztavil by si ju tym teplom. Tak tam je tento studeny asfalt idealny.

Konkretne sme mali tento typ: http://www.denbit.sk/denbit_disper_dn-g ... olace.html Robilo sa s tym dobre, taka husta pasta, nesmrdi, vodou rieditelne. Idealne je pouzit viac vrstiev.
Mongol
 
Príspevky: 188
Registrovaný: Štv 07. Apr 2011 9:39:02
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod Eval » Pia 19. Aug 2011 11:36:24

Priechody ...

gumosfaltom natrieť (Denbit Disper DN)
vystrihnúť detaily z asfaltového pásu
prilepiť

Na detaily som použil modifikovaný asfalt (drahý jak ... oxidovaný s hliníkom).
Je podstatne mäkší a netreba ho toľko žhaviť. Takže sa trubky nestihnú roztaviť.

Nie som pokorený, len ryjem držkou v zemi.
Eval
 
Príspevky: 245
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 20. Okt 2010 10:42:33
Bydlisko: Lomnička
Dal súhlas: 15 krat
Dostal súhlas: 15 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod retep » Pon 22. Aug 2011 11:29:33

Ahojte,

ja mám otázku ohľadne založenia základových pásov, resp. základu. Na pozemku sa nachádza max. 0,7 - 1 m pôdy, pod ňou cca. do hĺbky 6 m zahlinený štrk až štrk, spodná voda pri daždivejšom počasí dosahuje až do hĺbky max. 1,7 m. štandardne cca. 2 m.
Podľa individuálneho projektu (architekt štruktúru podkladu neskúmal, iba podľa všeobecne dostupných info) je pod základovým pásom navrhnutých 10 cm zhutneného makadamu, potom pás, DT atď.
Na základe tohto fóra niektorí odporúčajú, iní nie, makadamovú vrstvu pri určitom podklade, ako aj odvodnenie základu drenážou.
Mohol by poprosiť o info, či v danom prípade považujete makadam za vhodný (podľa mňa áno, keďže okrúhly štrk je neutlačiteľný) a či je vhodná drenáž okolo domu, aby sa zbytočné neumožňovalo prúdenie spodnej vody, ak by sa zvýšila. Ď.
retep
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Uto 16. Nov 2010 16:47:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod retep » Ned 11. Sep 2011 16:54:13

retep píše:Ahojte,

ja mám otázku ohľadne založenia základových pásov, resp. základu. Na pozemku sa nachádza max. 0,7 - 1 m pôdy, pod ňou cca. do hĺbky 6 m zahlinený štrk až štrk, spodná voda pri daždivejšom počasí dosahuje až do hĺbky max. 1,7 m. štandardne cca. 2 m.
Podľa individuálneho projektu (architekt štruktúru podkladu neskúmal, iba podľa všeobecne dostupných info) je pod základovým pásom navrhnutých 10 cm zhutneného makadamu, potom pás, DT atď.
Na základe tohto fóra niektorí odporúčajú, iní nie, makadamovú vrstvu pri určitom podklade, ako aj odvodnenie základu drenážou.
Mohol by poprosiť o info, či v danom prípade považujete makadam za vhodný (podľa mňa áno, keďže okrúhly štrk je neutlačiteľný) a či je vhodná drenáž okolo domu, aby sa zbytočné neumožňovalo prúdenie spodnej vody, ak by sa zvýšila. Ď.


Ahojte,

vyššie uvedené som vyriešil položením makadamu a následne drenáž riešiť nebudem.
Počas mojej neprítomnosti na stavbe mi murári "vymysleli ďalšiu otázku". :-)
Staviam 2 poschodový dom, cca. 15mx10m časť terasa. Podľa projektu je základový pás široký 70 cm (-115 cm až -60 cm), na základový pás 1 DT (30cm) do stredu, tzn. z každej strany 15 cm od kraja základového pásu. Murári stihli uložiť a zaliať DTčka na oboch dlhších (15m) základových pásoch tak, že ich nedali na stred, ale od kraja základového pásu z vonkajšej strany cca. 25 cm a z vnútornej strany len cca. 5 -10 cm, čím dodržali projekt.
Podobný prípad je na str. 33 tejto diskusie, statik to schválil. Môj bude na stavbe budúci týždeň.

Je z hľadiska statiky potrebné, aby boli DT na stred základového pásu a teda budú musieť murári domurovať k DT na šírku cca. 10 cm, aby bol zaťažený stred základového pásu alebo to nie je dôležité a je možné ponechať DT mimo osi základového pásu v zmysle vyššie uvedeného?

Dík P
retep
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Uto 16. Nov 2010 16:47:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod fabka2004 » Ned 11. Sep 2011 20:47:35

v prvom rade ak mate zakladovy pas siroky 70cm, tak na to bol iste dovod, ak nie, tak ste si zatazili zakladovu sparu, vyliali peniaze do betonu, co by nebolo este najhorsie, horsie je ze ste to degradovali nasledne 30cm DT-ckom, cim ste (predpokladam) nevyuzili sirku pasu, a celu vahu domu budu prenasat 24cm steny z betonu, co je OK, pokial je tam zelezo ake ma byt a beton aky ma byt (unesie to aj mensiu bytovku, akurat zaklady su drahe a neefektivne) ...

Z hladiska statiky je ziaduce aby sa vyuzila roznasacia sirka prosteho betonu, a teda ano DT malo byt v strede, na vyosenie musi byt dovod staticky opodstatneny ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod tomas g » Ned 11. Sep 2011 21:19:07

retep píše:
Je z hľadiska statiky potrebné, aby boli DT na stred základového pásu a teda budú musieť murári domurovať k DT na šírku cca. 10 cm, aby bol zaťažený stred základového pásu alebo to nie je dôležité a je možné ponechať DT mimo osi základového pásu v zmysle vyššie uvedeného?

Dík P


To je naozaj na tom, ako to ma statik spocitane. Ja takmer vzdy navrhujem excentricke zaklady. Samozrejme, zo statickeho hladiska su nevyhodnejsie, ale nie su nerealne. Maju zase ine vyhody, napr. pri zatepolovani az po zakladovu skaru netreba riesit ten odskok. Ale s tym musi statik pocitat a povedat, ci je to mozne, alebo nie, v zavislosti od typu stavby a zeminy.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod marek79 » Štv 03. Nov 2011 20:02:39

Zdravím,
chcem sa opýtať, či je treba pri terajších teplotách polievať podkladový betón? (noc okolo 2 st. deň okolo 14 st.). Včera sa betónovalo, dnes bol betón vlhký a poobede som ho prikryl geotextíliou. Ked som odchádzal, tak geotextília bola vlhká. Ďakujem.
marek79
 
Príspevky: 16
Obrázky: 0
Registrovaný: Sob 02. Máj 2009 21:18:38
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod fabka2004 » Štv 03. Nov 2011 21:39:05

ANO pokial pod geotextiliou je sucho tak ano ... beton ked zreje, tak vodu spotrebovava, hydratuje sa,
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod marek79 » Štv 03. Nov 2011 22:22:02

Zatial ta geotextilia udrzuje vlhkost Aj pod nou je beton vlhky. Ked zajtra bude suchy, tak polejem.
marek79
 
Príspevky: 16
Obrázky: 0
Registrovaný: Sob 02. Máj 2009 21:18:38
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod Grfo » Sob 10. Mar 2012 19:26:57

Ozivim tuto temu. :ano:
Myslel som si,ze mam zaklady ok,ale po precitani tejto temy som zistil,ze sa da aj inak. :) V prilohe rez domu
Mnohý tu pisete,ze je lepsie vyliat do zakladov menej betonu a radsej viac radov DT (ak som spravne pochopil je to preto,ze je to lacnejsie a lachsie sa prevedie zateplenie)
Ja som bol rozhodnuty pre variantu c1 (vid priloha c1. bod C)
Ale nakoniec mi to vychadza najlepsie takto:
-vykop sirka 60cm
-vylejem betonom na vysku 35cm
-naukladam na stred zakladoveho pasu 3 rady DT sirky 25cm(v projekte mam navrhnutu sirku 30cm,doteraz som nezistil naco,ked obvodove steny su hrubky 25cm :roll: )
-zalejem 2.5 radu DT,potom zrezem vnutornu stranu DT a mam hned zasalovanu deku :ano:
Moze to takto byt???Alebo sa mam drzat projektu???Alebo da sa aj inak?Dufam,ze som to spravne preratal :!: :?:
Neviem triedu zeminy aka je na pozemku.(budem stavat v obci Cifer pri TT)
Dakujem za kazdu radu
Prílohy
rez AA.pdf
(219.87 KiB) 166 krát
detail.pdf
Varianta C
(148.55 KiB) 151 krát
Grfo
 
Príspevky: 64
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Júl 2011 11:14:59
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod pohodak » Sob 10. Mar 2012 21:01:50

sice pises ze si tuto temu precital, ale mam pocit ze si ju len prelistoval
- pri 25 stenach ti netreba 60cm siroke zakladove pasy (toto sa tu riesilo snad 20 krat :nie: )
- sirka DTciek je sice 30, ale das do nich len 25cm betonu (aj toto sa tu riesilo :nie: )
- vyska zakladoveho pasu a roznasaci uhol sa tu tiez riesili minimalne 10 krat :nie:
- neviem co si chcel povedat tym ciferom, mam odtial pol rodiny, ale aj tak ti neviem od pocitaca povedat ake budu podmienky na tvojom pozemku...na podobne veci mas svatu trojicu stavebny dozor - projektant - statik...

maly postreh - podkladny beton staci aj 10cm hruby (ja to mam tak), podstatne je poriadne zhutnit podklad a samozrejme nezabudnut kari rohoze ako niekto (ja nie :) )
stadium: zateplovanie podkrovia a sadrokarol
pohodak
 
Príspevky: 322
Obrázky: 4
Registrovaný: Ned 29. Aug 2010 10:05:33
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod Grfo » Sob 10. Mar 2012 21:18:52

pohodak píše:sice pises ze si tuto temu precital, ale mam pocit ze si ju len prelistoval
- pri 25 stenach ti netreba 60cm siroke zakladove pasy (toto sa tu riesilo snad 20 krat :nie: )
- sirka DTciek je sice 30, ale das do nich len 25cm betonu (aj toto sa tu riesilo :nie: )
- vyska zakladoveho pasu a roznasaci uhol sa tu tiez riesili minimalne 10 krat :nie:
- neviem co si chcel povedat tym ciferom, mam odtial pol rodiny, ale aj tak ti neviem od pocitaca povedat ake budu podmienky na tvojom pozemku...na podobne veci mas svatu trojicu stavebny dozor - projektant - statik...

maly postreh - podkladny beton staci aj 10cm hruby (ja to mam tak), podstatne je poriadne zhutnit podklad a samozrejme nezabudnut kari rohoze ako niekto (ja nie :) )


-co sa tyka sirky pasov,tak to sa nezda aj mne,ale projektant povedal,ze uzsie uz byt nemozu...(aka je podlateba vhodna sirka pre 25cm murivo)
-praveze ja som sa tu docital,ze je najvyhodnejsie mat DT siroke ako murivo
-ved prave podla toho som to preratal(myslim vysku pasu)
Grfo
 
Príspevky: 64
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Júl 2011 11:14:59
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod fefe30 » Ned 11. Mar 2012 9:16:56

Grfo píše:Ozivim tuto temu. :ano:
Myslel som si,ze mam zaklady ok,ale po precitani tejto temy som zistil,ze sa da aj inak. :) V prilohe rez domu
Mnohý tu pisete,ze je lepsie vyliat do zakladov menej betonu a radsej viac radov DT (ak som spravne pochopil je to preto,ze je to lacnejsie a lachsie sa prevedie zateplenie)
Ja som bol rozhodnuty pre variantu c1 (vid priloha c1. bod C)
Ale nakoniec mi to vychadza najlepsie takto:
-vykop sirka 60cm
-vylejem betonom na vysku 35cm
-naukladam na stred zakladoveho pasu 3 rady DT sirky 25cm(v projekte mam navrhnutu sirku 30cm,doteraz som nezistil naco,ked obvodove steny su hrubky 25cm :roll: )
-zalejem 2.5 radu DT,potom zrezem vnutornu stranu DT a mam hned zasalovanu deku :ano:
Moze to takto byt???Alebo sa mam drzat projektu???Alebo da sa aj inak?Dufam,ze som to spravne preratal :!: :?:
Neviem triedu zeminy aka je na pozemku.(budem stavat v obci Cifer pri TT)
Dakujem za kazdu radu


napísal si to správne ale za idealnych podmienok:D. Ak chcem zrezávať vnútornú stranu DT, a DT použiť ako šalung, potom DT musíš mať v rovine. Pretože šalungom vyrovnáš aj nerovnosti. Aby sa ti potom nestalo, že jedna strana platne bude napr. o 5cm nižžšie.

Murivo mám 300mm, šírka zákl. pásov je 600mm a ked toto vlákno čítam tak, šírka 500mm by s veľmi veľkou rezervou postačila. Možno aj menej.

Širka sa projektuje preto 600mm, aby tam bol priestor, ked ti ujdú rozmery pri kopaní. Aby si si nezistil, že ked začneš ukladať DT, aby podľa rozmerov budúcich múrov nevyšli na zem. Ale to je už extrém.
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Ako robit zaklady domu?

Poslaťod Grfo » Ned 11. Mar 2012 13:11:03

fefe30 píše:
Grfo píše:Ozivim tuto temu. :ano:
Myslel som si,ze mam zaklady ok,ale po precitani tejto temy som zistil,ze sa da aj inak. :) V prilohe rez domu
Mnohý tu pisete,ze je lepsie vyliat do zakladov menej betonu a radsej viac radov DT (ak som spravne pochopil je to preto,ze je to lacnejsie a lachsie sa prevedie zateplenie)
Ja som bol rozhodnuty pre variantu c1 (vid priloha c1. bod C)
Ale nakoniec mi to vychadza najlepsie takto:
-vykop sirka 60cm
-vylejem betonom na vysku 35cm
-naukladam na stred zakladoveho pasu 3 rady DT sirky 25cm(v projekte mam navrhnutu sirku 30cm,doteraz som nezistil naco,ked obvodove steny su hrubky 25cm :roll: )
-zalejem 2.5 radu DT,potom zrezem vnutornu stranu DT a mam hned zasalovanu deku :ano:
Moze to takto byt???Alebo sa mam drzat projektu???Alebo da sa aj inak?Dufam,ze som to spravne preratal :!: :?:
Neviem triedu zeminy aka je na pozemku.(budem stavat v obci Cifer pri TT)
Dakujem za kazdu radu


napísal si to správne ale za idealnych podmienok:D. Ak chcem zrezávať vnútornú stranu DT, a DT použiť ako šalung, potom DT musíš mať v rovine. Pretože šalungom vyrovnáš aj nerovnosti. Aby sa ti potom nestalo, že jedna strana platne bude napr. o 5cm nižžšie.

Murivo mám 300mm, šírka zákl. pásov je 600mm a ked toto vlákno čítam tak, šírka 500mm by s veľmi veľkou rezervou postačila. Možno aj menej.

Širka sa projektuje preto 600mm, aby tam bol priestor, ked ti ujdú rozmery pri kopaní. Aby si si nezistil, že ked začneš ukladať DT, aby podľa rozmerov budúcich múrov nevyšli na zem. Ale to je už extrém.


Dakujem za reakciu.Tie DT sa mi hadam podari dat do roviny....Pocitam ze ked mas obvodove murivo sirky 30cm,tak si pouzil aj DT sirky 30cm alebo???Ja som chcel zuzit tie pasy,ale projektant mi povedal,ze to nie je mozne...Takze tu sirku pasu uz riesit nechcem.(nechcem setrit na ukor kvality,ak treba zaklad siroky 60cm tak ho aj spravim)Ja som chcel len vediet na aku vysku treba vyliat ten beton???
-neviem ci ho vyliat na vysku 55cm a dat 2 rady DT 25
-alebo je lepsie vyliat beton na vysku 30-35cm a 3 rady DT 25
Ked som si to narychlo prepocital podla cien co som nasiel na nete,tak ta varianta s tromi radami DT vychadza o cca 180 eur lacnejsie(menej kubíkov betonu-viacej DT=rozdiel cca 180eur)
Este neviem ake mam pouzit DT sirky 30cm alebo 25cm(vid vissie prispevok od pohodaka)???
Ked budem vediet co a ako,tak chcem to ukazat projektantovi,aby sa vyjadril ci je to ok.
Dakujem za pochopenie :drink
Grfo
 
Príspevky: 64
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Júl 2011 11:14:59
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 1 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron