Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod shampoo » Pia 12. Feb 2010 17:22:11

Vešal som to týmto.
Ked si to kúpite dostanete k tomu aj take 10cm trńe do dreva
Ale trám som neprertával celý to ale len predvrtal 5mm vrtákom založil polkruh a už len ručne dotiahol.
Na zemi som si poskladal potrubie neznitoval som ho ale som ho ho sojil so spojkou TEX skrutkami dajú sa
potom elegantne rozoberať
A po úsekoch 6m som to zdvihol do tých už upevnených polkruhov,dal druhý spodný polkruh a dotiahol ...
Na to potom išla izolácia ...
Prílohy
skrutky-s-vrtacim-hrotom-3-9-x-9-5-velke-balenie.jpg
skrutky-s-vrtacim-hrotom-3-9-x-9-5-velke-balenie.jpg (2.33 KiB) Zobrazené 2230 krát
06-ev-pict0048.jpg
06-ev-pict0048.jpg (14.9 KiB) Zobrazené 2230 krát
shampoo
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 10:27:53
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat




Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod Giorgio Grados » Pia 12. Feb 2010 17:27:31

esde píše:Ak si skusite predstavit ako budete sonoflex cistit, mozno vas ta "vyhodnost" velmi rychlo opusti.
Sonoflex sa da cistit jedine vymenou.

S tym suvisi aj sposob rozvodov, bud strom alebo hviezda (rozvadzac). Pre kazdy pripad musite mat premyslene ako budete rozvody cistit a regulovat jednotlive prietoky. V pripade stromovej struktury vam teda nezavidim, mate o "zabavu" postarane.

Ale kazdy je strojcom... ved to poznate.

Uvazoval som o strome a to skor topoli :D Teda jedna dlha vetva a na nej cca kazde 3,5 metra mala odbocka - teda skor iba vypust a naopak.
Neviem, ci sa az tak bude zanasat. Cistit sa to neda - iba vymenit, ako pisete. No otazka je ako casto by k tomu dochadzalo.
Niekto tu pisal o SPIRO s tym, ze posledne 1,5-3 m by riesil SONOFLEXOM. U mna by to znamenalo, ze by v podstate islo stale vedla seba SPIRO a SONOFLEX. Tak neviem, ci ma v tomto pripade SPIRO zmysel.
Uvazoval som aj nad chranickami - su po 1,5 eura/bm len neviem, kolko by stal normalny rozdelovac, lebo z KG je to poriadny balik a hlavne by zaberal neskutocny priestor, ktory nemam + by tam bola dost silna tlakova strata. . A musel by som ich poriadne obalit - obe vetvy potrubia (+ aj -), lebo v lete mi to bude bezat ako klima.
Giorgio Grados
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 09. Feb 2010 18:49:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod Giorgio Grados » Pia 12. Feb 2010 17:35:52

shampoo píše:V lete ma vyšlo Spiro priemer 125mm na tak okolo 3,18 Eur/m s DPH
ale dalo sa ešte dohodnúť ;) ešte menej...

Ako izoláciu som dal toto ....Winezone 44al ale nestačí to .....v lete dám dalšiu vrstvu .
http://www.winezone.sk/ na stránke je cenník v pdf.
Robí tam neskutočne ochotný chlapík izoláciu mi doniesol v nedeľu :?:


Chcem sa spytat, odkial mas to SPIRO a preco nestaci 5 cm izolacie?
Giorgio Grados
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 09. Feb 2010 18:49:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod Jan Laubr » Pia 12. Feb 2010 17:53:17

MartinR píše:MarianH:
fotka OK,... ale to potrubie je stvorcove. Kruhove potrubie ma uplne ine prudenie vzduchu a nezanasa sa tak, ako stvorcove. Mysliet na cistenie je fajn... preto nemas na koncoch pevne zakoncenie, ale vies ho kedykolvek vysrobovat. Taktiez pri kotli vies rozobrat potrubie.

To máte Mariane pravdu, nejhorší variantou je malé ploché 50x200. Kamarád to má a v rozích neskutečně zanesené po 2 letech, to vůbec nechápu, protože má zanesený i přívod, který se obvykle vůbec nezanáší. Bohužel se mi tam foťák nevešel a mobilem to nebylo skoro vidět. Já bych ploché potrubí raději vůbec nedával.
Jan Laubr
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Ned 31. Jan 2010 13:06:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod shampoo » Pia 12. Feb 2010 17:58:14

Spiro mám odtiaľto http://www.technov.sk/
V lete mali na SPIRO akciu a je to blízko môjho bydliska tak som to doniesol domov na osobnom aute na vozíku.
Mali všetko T kus Y kus redukcie ,priechodky ... proste všetky typy spojok..ostatný nie !
Doma som si to navrhol ako lego :lol:
Skombinoval 150mm so 125mm ,nezabudol som ani na záslepky a čistiace otvory,na každú vetvu som dal škrtiacu klabku,ale zdá sa mi to teraz zbytočné ..aj tak ich mám všetky naplno otvorené :lol:
Regulujem prietok len na výustkách.. v izbách.
A k tej izolácii.
Hocako som sa snažil tú 5cm izoláciu nestláčať aj tak mám niekde po zaizolovaní len 2-3 cm .
A na nezateplenej povale je to málo...na priemer 125mm je to dosť veľká plocha .
Na začiatku rozvodu mi to fúka do izieb 18-20 C vzduch na konci 12m trasy je to len 14 C !

Budem tam musieť dat aspoň 10cm ....
shampoo
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 10:27:53
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod MartinR » Pia 12. Feb 2010 17:58:46

MarianH: mam to izolovane presne ako Jan Laubr. Je to taky navlek na spirorurku ... super sa s tym robi, aj ked je to drahsie ako obycajna izolacia. Ulahcil som len pracu monterom :)

Shampoo: 140 na vyduchu si radsej ani nechcem predstavovat :D)) Moj Boeing je oproti tomu Vetron :D
Chapem, ze 5cm je malo, ked su tahane po povale tie rozvody. Ja ich mam v obytnych priestoroch, takze so stratami tepla problem nemam. Trubky som zakryl sadrokartonovym kastlikom a vyzera to vyborne.

K tym uchytom ... netreba to s nimi prehanat... stacia kazde 2 metre podla situacie. Mne davali izolaciu pred tym, ako rury osadili, ale bolo to preto, lebo mamtu navliekaciu izolaciu.
fotovoltaika, aktivna rekuperacia ... bez otazok nie su odpovede ;)
www.aktivnydom.eu
MartinR
 
Príspevky: 107
Obrázky: 12
Registrovaný: Uto 12. Máj 2009 15:20:02
Bydlisko: Pezinok
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod Giorgio Grados » Pia 12. Feb 2010 18:02:52

shampoo píše:Spiro mám odtiaľto http://www.technov.sk/
Doma som si to navrhol ako lego :lol:
Skombinoval 150mm so 125mm ,nezabudol som ani na záslepky a čistiace otvory,na každú vetvu som dal škrtiacu klabku,ale zdá sa mi to teraz zbytočné ..aj tak ich mám všetky naplno otvorené :lol:


A riesili ste to ako strom, alebo kazdu vetvu ste tahali od RJ?
Giorgio Grados
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 09. Feb 2010 18:49:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod Giorgio Grados » Pia 12. Feb 2010 18:04:38

MartinR píše:MarianH: mam to izolovane presne ako Jan Laubr. Je to taky navlek na spirorurku ... super sa s tym robi, aj ked je to drahsie ako obycajna izolacia. Ulahcil som len pracu monterom :)

K tym uchytom ... netreba to s nimi prehanat... stacia kazde 2 metre podla situacie. Mne davali izolaciu pred tym, ako rury osadili, ale bolo to preto, lebo mamtu navliekaciu izolaciu.


Cize mate SPIRO. Ako ho mate vetvene? A odkial mate tu navliekaciu izolaciu?
Giorgio Grados
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 09. Feb 2010 18:49:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod shampoo » Pia 12. Feb 2010 18:39:32

Giorgio Grados píše:
shampoo píše:Spiro mám odtiaľto http://www.technov.sk/
Doma som si to navrhol ako lego :lol:
Skombinoval 150mm so 125mm ,nezabudol som ani na záslepky a čistiace otvory,na každú vetvu som dal škrtiacu klabku,ale zdá sa mi to teraz zbytočné ..aj tak ich mám všetky naplno otvorené :lol:


A riesili ste to ako strom, alebo kazdu vetvu ste tahali od RJ?


Od technickej miestnosti som tahal na poval hadicou 3,5 m Termoflex , zvlášt sanie a zvlášt výfuk.
Hadica sa mi napája na odbočku dvojitú vid obrázok.
na jej 150mm koniec ,druhý koniec oproti 150mm je zaslepený a slúži ako kontrolný alebo čistiaci otvor .
Potom je rozvod vedený klasickou Spiro rúrou výfuk ... 125 mmm na pravo aj na lavo po povale.
Do jednotlivých izieb,pred izbami sa rozdvojuje Y rozdvojkou.
To isté je aj na saní v kuchyni mám aj sanie aj výfuk.
Neviem či som sa dostatočne vykoktal ...ale asi nie.
Prílohy
odbocka.jpg
odbocka.jpg (5.39 KiB) Zobrazené 2221 krát
shampoo
 
Príspevky: 82
Registrovaný: Pon 31. Aug 2009 10:27:53
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod Giorgio Grados » Pia 12. Feb 2010 19:29:49

Pre mna ano. Cize postupne vetvenie. Ja Tak mozem realizovat vedenie hore na poschodi. Dole mam tramovy strop avedenie musim ulozit medzi tramy - pokial teda bude vacsi priemer vedenia. Cize vsetko pojde akoby po jednej ceste. Tak neviem. Nevie niekto poradit ohladom zanasania SONOFLEX potrubia? Je to naozaj take zle?
Giorgio Grados
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 09. Feb 2010 18:49:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod MartinR » Pia 12. Feb 2010 20:12:51

Giorgio Grados : jednotka ma tusim 160tky rury. Skus pozriet manual. Ak sa mi niekde podari najst projekt v elektronickej forme, tak ti ho poslem, aby si mal predstavu. Je to spickovo nakreslene, ... este lepsie ako manual ku skladacke LEGO :)
Vsetky privodne potrubia mam 160tky, odtahy su 125ky. Vyfuk z jednotky je 160tka, ale zisla by sa 200 kvoli hluku na vystupe. Ale kedze na max. vykon jednotka casto nejde, tak to nevidim tragicky. Zasada je co najmenej ohybov.
Izolaciu mi dodavala firma, ktora mi robila rozvody. Mal som vela ponuk z Ciech a zo Slovenska. Nakoniec mi to robila ceska firma a vyslo ma to paradoxne najlacnejsie. A to mi este montaznici tvrdili, ze su draha firma :)
fotovoltaika, aktivna rekuperacia ... bez otazok nie su odpovede ;)
www.aktivnydom.eu
MartinR
 
Príspevky: 107
Obrázky: 12
Registrovaný: Uto 12. Máj 2009 15:20:02
Bydlisko: Pezinok
Dal súhlas: 8 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Mate skusenosti s Nilan VP 18K?

Poslaťod Giorgio Grados » Pia 12. Feb 2010 21:18:24

MartinR píše:Jan Laubr: OK, ale potom nechapem, preco ak:
- nasavam vzduch s teplotou 12st. v podkrovi
- nasavam vzduch s teplotou 20st. na prizemi
tak fukam dovnutra vzduch 20 st.
Ak by mi nefungoval kompresor, predpokladam, ze by som nemal taku teplotu na vstupe.
Merac vyzera byt v pohode, lebo odber el. radiatora mi urcil presne.

K tomu si myslim, ze je to o tom, ze prilis topis radiatormi a teda cerpadlo nema dovod slapat poriadne. Len laicka uvaha.
A este otazka - co si daval na to SPIRO - teda izolacny navlek.
Giorgio Grados
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 09. Feb 2010 18:49:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod mendo » Pia 12. Feb 2010 22:30:52

chranicky su po 0,89 €/m, u mna na 7 in 7 out treba cca 200m to je 179€, rozvadzace vyustky si dam vyrobit klampiarovi co tiez nieje extra polozka . Vysledna cena bude velmi priazniva (ked bude hotova klampiarcina hodim to sem)
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod pretorianm » Sob 13. Feb 2010 8:51:54

pocuvajte, niekto tu robil pokusy na tych chranickach ci su samozhasave a zistil ze nie su, mal to niekto spravit aj na original heliosackych.

skusal niekto tie heliosacke, resp. ine original (drahe)?
Obrázok užívateľa
pretorianm
 
Príspevky: 972
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 8:02:41
Bydlisko: NZ
Dal súhlas: 7 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod Giorgio Grados » Sob 13. Feb 2010 11:38:51

mendo píše:chranicky su po 0,89 €/m, u mna na 7 in 7 out treba cca 200m to je 179€, rozvadzace vyustky si dam vyrobit klampiarovi co tiez nieje extra polozka . Vysledna cena bude velmi priazniva (ked bude hotova klampiarcina hodim to sem)

mendo: aky priemer a odkial mas tie chranicky?

all: Tak ma napadlo jedno riesenie pre rozbocovac (UFAM, ZE TIE CHRANICKY SA DAJU STLACIT):
pouzit na to iba: SPIRO TRCL - prechod dlhý, osový, ktory ukoncit TEP - vnútornou záslepkou alebo TEPF - vonkajšiou záslepkou - podla prechodu, co nan sadne, a do zaslepky vyvrtat otvory na chranicky - ten kratsi vonkajsi priemer. V mojom pripade by ich tam bolo 7 (co je pekne umiestnenie do kruhu + stred (a la sestuholnik). Tie iba zasunut do otvorov a utesnit. Nasledne tepelne zaizolovat.
Asi to nie je najmudrejsie riesenie, no cenovo vychadza 160/400 prechod na 11,92 + zaslepka 400: 4-8 eur + dake tesnenie.
Co vy na to?
Giorgio Grados
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Uto 09. Feb 2010 18:49:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron