Aka televizia na aky TV signal?

Aka televizia na aky TV signal?

Poslaťod grafi » Pia 21. Nov 2008 9:32:10

gratulujem tvorcom nového fóra..... i ja som mu dal prednost..... a teda k veci:
planujem nove lcd.... a tiez zmenu TV providera - momentalne je len antena na streche.... pravdepodobne to u nás doma vyhrá magio. Ake su vaše skúsenosti s touto kombináciou: lcd hd full, a rôzni poskytovatelia TV služieb? Nechcem aby som si hlavu buchal, že načo nove lcd hd full, ked prijem TV bude na prt....Dakujem....
Naposledy upravil emkac dňa Ned 30. Nov 2008 0:01:10, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy
grafi
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: TV signal

Poslaťod emkac » Pia 21. Nov 2008 9:44:40

No, na tuto temu som toho preskakal dost diskusii a dost porovnavani technologii LCD a plazma.
Tu su zavery:
ak chces telku nad 32", potom chod do plazmy
ak mensiu alebo rovnu, tak LCD (z principu technologia plazmy nedokaze dobre fungovat na malych uhloprieckach)
ak chces pozerat staticky obraz (pocitac) na TV, potom LCD
plazma ponuka lepsi kontrast a lepsie celkove zobrazenie farieb (celkove) (LCD dava farebnejsi obraz s horsimi detailami, pre obraz ako taky globalne plazma vychadza lepsie)

A teraz to hlavne: na oboch potrebujes KVALITNY signal. A take na SK nie su. Momentalne pre vsetky nie HD vysielania je najvhodnejsia CRT televizia.
Ked budes pozerat DVD, satelitne alebo kablove nie HD vysielanie, budes vidiet zhorsenu kvalitu obrazu.

Ale pouzivatelia na roznych forach pre menej kvalitne signaly odporucaju plazmu. Ako najkvalitnejsie sa povazuju rady Panasonoc, trieda THuhloprieckaPX...
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: TV signal

Poslaťod krak3n » Pia 21. Nov 2008 9:50:49

magio: podla toho ako kvalitne tam pojde DSL to bude viac alebo menej sekat ;) Kvalita obrazu na vacsich uhloprieckach bieda .. ale obcas vyhovuje. Zalezi od toho aky bitrate tam pustia. Problemom magia je ked xcete 5-ti dom apozerat na 5 telkach 5 roznych programov :) .. Pre narocnych plati len priamo prijimat skylink
krak3n
 
Príspevky: 142
Obrázky: 1
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:47:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: TV signal

Poslaťod admin » Pia 21. Nov 2008 10:05:30

tu mas par skusenosti s magiom:
http://forum.zive.sk/viewtopic.php?f=924&t=954426&st=0&sk=t&sd=a&sid=f2296ab6ce7dd83c51a798c8cf0f61ae

Ja som zvolil LCD 37" HD Ready z dovodu, ze telku pozeram cez HTPC-multimedialny PC na ktorom pustam DVD,Divx,mp3 mam v nom aj satelitnu kartu Skystar2 cez ktoru 'pozeram' DigiTv (bezi to ako kulisa telku velmi nepozeram ;-) )
Full HD bolo v tom case o dost drahsie a aj tak nemam full HD signal ktorym by som tu telku krmil.
http://www.mach4.cz/forum/viewtopic.php?f=16&t=1191&st=0&sk=t&sd=a&start=15#p2641

a hlavne ked budes kupovat LCD/plazmu tak v obchode poziadaj nech ti prepnu na klasicky analog. signal (vacsinou tam maju pustene nieco z DVD alebo lepsieho zdroja)
Poznam par ludi co si domov doniesli novy televizor a boli riadne sklamany z obrazu z kablovky
Obrázok užívateľa
admin
Administrátor
 
Príspevky: 290
Obrázky: 5
Registrovaný: Uto 18. Nov 2008 18:30:21
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: TV signal

Poslaťod emkac » Pia 21. Nov 2008 10:22:03

V obchode to NEMAJU pustene na DVD. DVD je totiz nekvalitny signal.
Maju tam nejake reklamne HD vysielanie, ci uz zo satelitu, alebo BR.
Alebo (a to je horsie), maju vedla seba dva TV, na jednom je analogove nekvalitne vysielanie, na druhom kvalitne HD vysielanie. Na jednom TV maju vacsiu marzu a chcu ho predavat viac, na druhom menej. (kviz: ake vysielanie je na to ziskovejsom TV? :-))

Vraj v predajniach OKEY umoznuju vratit do tyzdna TV bez udania dovodu. Najlepsia rada:
vziat TV, vyskusat doma, vratit

Ale znova, na nekvalitny signal sa odporuca plazma, NEzapajat to cez SCART, sledovanie z minimalne 3,5 metra.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: TV signal

Poslaťod Dufty » Pia 21. Nov 2008 12:47:28

Otazka laika: Preco nezapajat cez SCART? :)
Dufty
 

Re: TV signal

Poslaťod jojkoz » Pia 21. Nov 2008 12:59:29

Ja uz mam niekolko rokov v prijme TV jasno a bezim cisto na DVB-S - cize cez satelit. - Lepsi vstupny signal TV nieje. (aj samotne kablovky ho tahaju primarne z DVB-S).

Velka vyhoda je ze je tam aj zopar (dokonca uz aj nasich) stanic v HD. Taktiez clovek nieje obmedzeny len na tych par nasich programov .....
jojkoz
 
Príspevky: 159
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:53
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: TV signal

Poslaťod emkac » Pia 21. Nov 2008 15:14:12

Plazmy, LCD a projektory je lepsie zapajat cez YUV.
Ak zariadenie taky vystup nema, da sa s tym pohrat.
V kazdom pripade, ak cez SCART sa prezenie HD vysielanie, premeni sa na PAL, cim sa znacne zhorsi kvalita.
Nieco viac tuto napr. http://www.parabola.cz/forum/topic-28062/
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: TV signal

Poslaťod admin » Sob 22. Nov 2008 1:25:52

ja pouzivam HDMI
Obrázok užívateľa
admin
Administrátor
 
Príspevky: 290
Obrázky: 5
Registrovaný: Uto 18. Nov 2008 18:30:21
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: TV signal

Poslaťod emkac » Sob 22. Nov 2008 1:40:10

Je to zlozitejsie.
HDMI sa pouziva na prenos HD signalu. Cize HD vystup jedine cez HDMI.
SD signal je v zasade jedno, ci ide cez scart alebo HDMI. Zavisi to od toho, kto dokaze signal SD upscalovat.
Ak to dokaze zdroj signalu, cize DVD alebo satelitny prijimac, potom je lepsie to hnat cez HDMI. Ak to dokaze lepsie TV, tak hnat to cez SCART.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: TV signal

Poslaťod emkac » Pon 24. Nov 2008 10:21:52

Ospravedlnujem sa ze nie spravne vyjadrenie.
Spresnujem:

Ak prepajam SD pristroj na TV, mam na vyber prepojenie HDMI (niekedy) a SCART.
Ak pouzijem HDMI, potom upscale spravi pristroj (DVD, satelit) a taky obraz prenesie do TV.
Ak prepajam cez SCART, tak je to trosku ine. SCART je len konektor, ale moze tam byt prepojenie cez RGB/YUV alebo CVBS. V tomto pripade sa odporuca YUV. Do TV sa prenesie signal, ktory uz TV upscaluje.

Kedze vo vseobecnosti sa neda povedat, kto dokaze lepsi upscale, treba si skusit obe alternativy HDMI alebo SCART a priamo si porovnat, kde je obraz krajsi.

Ak prepajam HD pristroj (BR, HD satelitny prijimac) na TV, spojim to cez HDMI.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: TV signal

Poslaťod marina » Uto 25. Nov 2008 18:08:20

Hej chlapci !
a nemohli by ste to pisat... hmm ako by som to...aby sme tomu rozumeli aj my neznejsie stvorenia???
marina
 
Príspevky: 28
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 18:04:02
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: TV signal

Poslaťod Dufty » Uto 25. Nov 2008 18:58:47

Nekupuj tie velke modne ploche kravy, ale stare dobre bedne ;) Na Slovensku moc kvalitny signal nemas ;)
Dufty
 
Príspevky: 54
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 15:44:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: TV signal

Poslaťod grafi » Uto 25. Nov 2008 21:40:55

no pravdupovediac ani ja osobne nerozumiem všetkým tým scartom, a hdmi a podobne. I ked podla navodu telku zapojim, ale co je lepsie, netusim. co sa samotnej otázky týka, moc mudrejsi nie som. asi pri rozhodovani zavazi samotny predavac - pokial to nebude z netshopu. Ale samotne lcd je lakave, a uz len kvôli krpcovi, ktorý guli oci na TV z bezprostrednej blízkosti. Ja a moje druhe oči zase maju problemy s malymi pismenkami....
Najpravdepodobnejsie ostanem pri uhlopriečke 94 cm, a technológii LCD, možno počkam na novoročne výpredaje.... uvidime... zatial všetkym dakujem ....
grafi
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:08:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: TV signal

Poslaťod emkac » Str 26. Nov 2008 2:00:17

Jeden z chlapcov to teda napise aj pre neznejsie stvorenia, ok? ;-)

Najprv vysvetlenie pojmov:
TV = televizor
LCD televizor = tenky plochy televizor, v obchode oznacovany ako LCD
Plazmovy televizor = tenky plochy televizor, v obchode oznacovany ako Plazma
SD = standard definition = nekvalitny najcastejsie pouzivany TV signal, klasicka antena, kablovka, stare TV
HD = High Definition = kvalitne vysielanie, obraz sa sklada z viacerych riadkov, preto na velkych obrazovkach nie su vidno stvorceky
HDMI = High Definition Multimedia Interface = druh kabla na prenos vyssie uvedeneho HD signalu

HDMI-inputs-on-TV-web.jpg
HDMI vystup alebo vstup
HDMI-inputs-on-TV-web.jpg (10.89 KiB) Zobrazené 3171 krát

BR = Blue Ray = prehravac BR diskov, kvazi podstatne kvalitnejsie DVD (ergo DVD v HD kvalite)
upscalovat = upravit nekvalitny obraz (v SD kvalite) na kvalitny obraz (v HD kvalite)
SCART = Syndicat français des Constructeurs d'Appareils Radio et Télévision = pozri obrazok

scart.jpg
scart.jpg (12.02 KiB) Zobrazené 3172 krát

sposoby prenasanie obrazu
CVBS = Composite Video Blanking and Syncs = najnekvalitnejsi sposob prenasania obrazu
RGB = Red, Green, Blue = o nieco kvalitenjsi obraz, kazdy bod je kombinacia tychto troch farieb, prenasaju sa do TV samostatne
YUV - vysvetlenie nedokazem popisat laicky, spomeniem na zmatenie supera iba pojmy ako jas (luma Y), farebnost (chroma UV),

A teraz popis.
DVD prehravac alebo satelitny prijimac maju vzadu zvycajne viac druhov koncoviek. Niektore novsie maju HDMI, niektore iba SCART. Samozrejme HD zariadenia (Blue Ray prehravac alebo satelit HD) maju HDMI urcite. Ak mas teda HD zariadenie, tak ho spoj s TV cez HDMI kabel.
Ak HD zariadenie nemas, potom vysiela v SD rozliseni. A plazma alebo LCD zobrazuju obraz v HD rozliseni. Niekto musi ten SD obraz zmenit na HD, to je ten upscale.

a) mas stary vystup, novsi TV. Vtedy zvycajne ma TV lepsi upscaler. Vtedy je lepsie cez SCART konektor do TV priniest SD signal, a TV ho sam zmeni na HD (samozrejme kvalita nebude extra) a zobrazi ho.
b) ak mas zhruba rovnako stare pristroje, moze byt upscaler lepsi v DVD alebo satelitnom prijimaci. Vtedy zapoj HDMI kabel a tym padom sa do TV uz dostane upraveny signal, ktory sa hned vysiela.

Kedze nikdy nemozes vediet, ci plati a) alebo b), je dobre si skusit obe alternativy. Ak samozrejme HDMI vystup nemas, musis pouzit SCART.

A teraz k SCARTu:
Ked nemas inu moznost, pouzi SCART-SCART kabel. Tym prenasas aj obraz aj zvuk, najhorsie spojenie. Vid obrazok.


edit emkac - spravne je:
D je HDMI HDMI spojenie
E je SCART SCART spojenie


Ked ma TV taky vstup, tak pouzi spojenie SCART-RGB alebo SCART-YUV (kabel je ten isty, vid obrazok).

scart_rgb.jpg
scart_rgb.jpg (9.33 KiB) Zobrazené 3174 krát

Podmienka - TV musi mat taky vstup, prehravac musi mat taky vystup. To zistis v dokumentacii, ci ma napr. TV vstup YUV alebo inak povedane YPbPr, ci ma RGB vstup, alebo CVBS vstup. Rovnako v dokumentacii k DVD alebo satelitnemu prijiamcu zistis, aky ponuka vystup. Lebo vyzorovo je to stale konektor SCART.
Pozor, kedze vystup je vlastne koncovka SCART, ako zariadenie vie, ci je tam zapichnuty kabel SCART-SCART, SCART-RGB alebo SCART-YUV a co teda ma posielat von?
V zariadeni (DVD, satelit) sa da zvolit niekde v menu, aky ma byt vystup.
Ak to teda kombinacie dovoluju, treba zvolit YUV vystup. Inac RGB.
Pozor, pri zapojeni SCART-RGB alebo YUV je potrebne zapojit zvuk samostatne.

Takto v skratke, urcite som nevycerpal vsetky moznosti. Navyse nie som elektorexpert. Ale na uvod to staci. :-)

(chlapci, toto nie je diskusia na temu, kde kupit lacno LCD. Prispevky som zmazal, osobne veci si rieste cez SS sukromne spravy ;) )
Naposledy upravil emkac dňa Pon 08. Dec 2008 12:27:55, celkovo upravené 2
Dôvod: Oprava preklepu
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Ďalší

Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron